Nors dėl oro sąlygų plieninių žirgų gatvėse dar beveik nematyti, prieš prasidedant sezonui į ketvirtus metus organizuojamą kraujo donorystės akciją susirinko nemažas būrys baikerių.
Ragino būti atsakingiems
Vienas pirmųjų akcijos dieną kraujo donoru tapo asociacijos „Lietuvos motociklistų klubas (LMK)“ prezidentas Mantas Televičius. Bene 10 kartą kraujo davęs vyras pasidžiaugė, kad būtent tokia akcija jau tapo tradicinė, ir pabrėžė: „Mūsų asociacijos tikslas – varžytis ne keliuose, o gerumu.“
Pasak jo, savo geranoriška socialine veikla asociacija bando sulaužyti visuomenėje gajus stereotipus apie baikerius.
„Netrukus prasidės motociklininkų sezonas. Kiekvienas eismo dalyvis, neišskiriant vairuojamos transporto priemonės, turi būti itin atsakingas. Kas gali žinoti, galbūt šiandien aš duodu kraujo, o rytoj reikės man.
Vedami šios minties, skatiname prisijungti ir kitus, – sako M. Televičius. – Taip pat norime priminti, kad prasideda motociklininkų sezonas, tad visi turime būti atsargūs. Siekiame visiems pasakyti, kad mums rūpi, jog viskas keliuose būtų kiek įmanoma saugiau.“
Kalbant apie išankstinius nusistatymus, parinkta kraujo donorystės akcijos vieta taip pat neįprasta – tai sporto baras „OlyBet“, kuris akcijos dieną baikerių bokalus pripildė sulčių ir vaišino saldumynais, o patalpose vaikštinėjo baltus chalatus vilkinčios gydytojos. Vis dėlto, pasak jų, baimės ir nerimo nebuvo justi nė trupučio.
„Baikeriai atrodo dideli ir pikti dėdės, tačiau duodami kraujo visai nebijojo“, – sakė VUL Santaros klinikų Kraujo centro medicinos gydytoja Aistė Aleknaitė.
Nors klube yra 87 nariai, visi norintieji tądien dėl tam tikrų aplinkybių prie gerumo akcijos prisidėti negalėjo. Kaip teigė asociacijos „Lietuvos motociklistų klubas (LMK)“ prezidentas, dalis planavusiųjų susirgo, kiti negalėjo atvykti dėl įtempto darbų grafiko. Svarbu paminėti, kad šie metai asociacijai išskirtiniai tuo, kad tą pačią dieną prie akcijos jie pakvietė prisijungti ir kitus didžiuosius miestus.
„Tikėtina, kad Šiauliuose, Kaune, Klaipėdoje ir Panevėžyje šiandien yra daug tokių pačių gulinčių ir duodančių kraujo“, – sakė prie gražios iniciatyvos prisidėjęs M. Televičius.
Gydytoja: procedūra nesudėtinga
Nors daugelis, prisiklausę įvairiausių mitų, nesiryžta tapti kraujo donoru, renginio metu dirbusi medicinos gydytoja A. Aleknaitė tikino, kad procesas tikrai labai paprastas.
„Svarbiausias dalykas tas, kad donorai turi būti sveiki, gerai jaustis. Atėję jie turi užpildyti anketą, kurioje yra klausimų apie sveikatos būklę, savijautą, lėtines ligas, taip pat ar yra donavę anksčiau ir ar po to pasireiškė šalutinis poveikis.
Anketoje viskas paaiškinama išsamiau, ją užpildyti užtrunka vos 5–10 minučių. Vėliau vyksta anketos klausimų aptarimas, nustatomas hemoglobino kiekis kraujyje, vertinama, ar norintysis gali tapti donoru“, – dėstė A. Aleknaitė.
Pasak gydytojos, labai daug žmonių, kurie ateina duoti kraujo, nebūna iki galo susipažinę su reikiama informacija, todėl negali tapti kraujo donorais. Prieš atliekant procedūrą, žmogus privalo būti pailsėjęs, pavalgęs. Taip pat nepatariama duoti kraujo po didelio fizinio darbo, naktinės pamainos ar tam tikrų procedūrų ir kelionių. Be to, pasiryžus kilniam tikslui, svarbu nepamiršti asmens dokumento.
Paklausta apie į kraujo davimo akciją susirinkusius asociacijos „Lietuvos motociklistų klubas (LMK)“ narius ir jų bičiulius, gydytoja nusišypsojo: „Asmeniškai neturiu į juos stereotipinio požiūrio, o, duodami kraujo, baikeriai nedreba, nebijo. Jie stiprūs žmonės.“