Specialistai įspėja, kad devyni iš dešimties burnos onkologinės ligos atvejai yra sukeliami žalingų įpročių. Norint sumažinti vėžio riziką, reikėtų pakeisti gyvenimo būdą ir atsisakyti rūkymo bei alkoholio vartojimo.
Lietuvos vėžio registro duomenimis 2011 metais buvo nustatyti net 367 burnos vėžio susirgimai. Ši liga gali išsivystyti ant liežuvio, lūpų ar skruostų vidinėje pusėje.
Buvo sukurtas testas, padėsiantis nustatyti, kiek įtakos jūsų gyvenimo būdas turi burnos vėžio vystymuisi. Atlikite žemiau pateiktą testą ir sužinokite.
Testas
Pasirinkite labiausiai tinkantį variantą ir susumuokite taškus.
Taškai: A = 10; B = 7; C = 3; D = 1.
1. Ar dažnai rūkote?
A. Dažnai; B. Retai; C. Anksčiau rūkydavau; D. Nerūkau
2. Kiek per savaitę išgeriate alkoholio?
A. 14 promilių ir daugiau; B. 13-6 promilių; C. 5-1 promilės; D. Nevartoju alkoholio
3. Kaip dažnai užsiimate oraliniu seksu?
A. Kasdien; B. Kartą per savaitę; C. Kartą per mėnesį; D. Kartą per metus
4. Kiek kartų per dieną valgote žuvį, vaisius ir daržoves?
A. Nevalgau; B. 1-4; C. 5-9; D. 10 ir daugiau.
5. Ar vartojate kramtomą tabaką?
A. Taip, dažnai; B. Taip, bet retai; C. Anksčiau vartodavau; D. Nevartoju
Rezultatai
Tikimybė, kad galite susirgti burnos vėžiu yra...
Jei surinkote 0-5 taškų – žema
Panašu, kad propaguojate sveiką gyvenimo būdą ir rizika susirgti burnos vėžiu yra labai žema. Visgi norint užtikrinti, kad pavojaus lygis išliktų visada žemas, reguliariai lankykitės pas odontologą.
Jei surinkote 6-20 taškų – vidutinė
Nors tikimybė nėra didelė, vis vien vertėtų reguliariai lankytis pas odontologą bei stebėti, kad neatsirastų neįprastų pakitimų burnos ertmėje. Taip pat rekomenduojama pakeisti mitybą į sveikesnę.
Jei surinkote 21-30 – didelė
Grėsmė susirgti burnos vėžiu yra nemenka, todėl turite dažnai lankytis pas specialistus, stebėti, kad neatsirastų jokių pokyčių burnoje, sveikai maitintis ir atsisakyti žalingų įpročių.
Jei surinkote 31-50 – labai aukšta
Kadangi patiriate itin didelį pavojų susirgti burnos onkologine liga, privalote imtis griežtų priemonių atsisakant alkoholio ir rūkymo, stengiantis laikytis sveiko gyvenimo būdo bei dažnai lankantis pas odontologą.
Medikai teigia, kad jei nerūkote ir nevartojate alkoholio, burnos vėžys gali vis vien netikėtai išsivystyti. Šie patarimai gali padėti tik sumažinti riziką, tad svarbu pastebėjus pirmuosius burnos onkologinės ligos požymius, kreiptis į specialistus.
Turinys pirmą kartą publikuotas 2017 metų lapkričio 29 dieną.