Apipjaustytiems vyrams – viltis atauginti apyvarpę

2015 m. kovo 20 d. 15:24
lrytas.lt
Gali būti, kad apipjaustyti vyrai netrukus gaus šansą atgauti savo apyvarpę. Viena JAV kompanija teigia, jog kuria metodą, veikiantį panašiu principu, dėl kurio salamandra gali atsiauginti koją. Procedūra padėtų vis didėjančiam būriui vyrų, pasipiktinusių tuo, kad buvo apipjaustyti, kai negalėjo tam paprieštarauti.
Daugiau nuotraukų (1)
Dauguma jų susirinkę tokiuose tinklalapiuose, kaip foreskin-restoration.net ar circumstitions.com, rašo „Daily Mail“.
Nemažai šių vyrų skundžiasi, kad penis ne toks jautrus, todėl jie negali mėgautis seksu taip, kaip jų neapipjaustyti draugai.
Medicinos ekspertai vis labiau nesutaria, ar reikėtų atlikti apipjaustymą.
Kai kurie tikina, jog yra daug tyrimų, įrodančių apipjaustymo naudą sveikatai, pavyzdžiui sumažėjusią lytiniu keliu plintančių ligų ar penio vėžio riziką. Kritikai teigia, jog apipjaustymas gali palikti traumą visam gyvenimui, sumažinti patiriamą seksualinį pasitenkinimą, taip pat yra tikimybė, jog vaikas ilgam laikui liks sužalotas.
Ne viename forume diskutuojama apie metodus, kaip būtų galima atitaisyti apipjaustymo padarytą žalą.
Rado būdą atauginti audinius
Viena kompanija teigia, jog netrukus sukurs geriausią metodą tam padaryti.
Jie tvirtina, jog ne tik ataugins pašalintą audinį – jis taip pat bus normaliai funkcionuojantis ir jautrus.
„Foregen“ yra JAV pelno nesiekianti organizacija, sukurta tyrinėti ir kurti medicinines terapijas, skirtas apipjaustytiems vyrams.
Kompanija ruošiasi pasinaudoti regeneratyvinės medicinos laimėjimais. Tai – medicinos šaka, kuria žmonėms galima padėti atauginti dėl ligos ar sužeidimo prarastą audinį.
Kaip ir salamandra, žmogus dar būdamas gimdoje turi natūralią savybę regeneruotis. Jei embrionas praranda pirštą, jis atauga, o rando nelieka.
Nežinoma, kodėl žmogus praranda savybę regeneruoti prarastus audinius, bet yra teorija, kad evoliucijos metu rando susiformavimas buvo svarbesnis procesas.
Regeneratyvinės medicinos specialistai atrado būdų, kaip pasitelkus ląstelėje esantį DNR be randų atauginti bet kurią kūno dalį.
Mokslininkai ir gydytojai sugebėjo atkurti dalį žmogaus širdies, makšties, krūtų audinio, taip pat pilnai atstatyti šlapimo pūslę ir paskutinį žmogaus piršto sąnarį.
Mokslininkams taip pat pavyko triušiams atauginti funkcionuojančius penius.
Neprasidės organizmo gynybinė reakcija
Atauginimui reikalingas tarpląstelinis užpildas. Tai – tarsi skeletas audiniui, prie kurio gali prisitvirtinti ląstelės.
Ant tarpląstelinio užpildo pasodinamas atitinkamas ląstelių sluoksnis, šiuo atveju – kamieninės ląstelės, kurios taps apyvarpe.
„Foregen" teigia, jog surinks šios srities ekspertų, kad atrastų būdą atauginti vyrų apyvvarpėms.
Tai prasidės nuo bandymų su gyvūnais. Jei jie bus sėkmingi, mokslininkai tą patį pakartos su žmonėmis.
Kompanijos pirmasis pasiekimas buvo 2013-aisiais. Jiems pavyko atskirti jaučio apyvarpės tarpląstelinį užpildą. Tai buvo pirmas žingsnis link jaučio apyvarpės atauginimo.
Organų donorų organizacija suteikė „Foregen" teisę gauti suaugusiųjų apyvarpių ir su jomis atlikti bandymus.
Mokslininkai savo tinklalapyje rašo, kad organizmas neatmes atauginto audinio, nes jį laikys savu, todėl nekils tokių problemų, kurių būna persodinus organus.
Tiesa, nors mokslininkai gali netrukus rasti būdą, kaip atauginti audinį, neaišku, kaip jie atkurs nervus.
Parengė Dorotėja Noreikaitė

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.