Kaip užsikrečiama?
Vėjaraupiais užsikrečiama nuo sergančio žmogaus per oro lašelius, kai jis kosėja, čiaudėja ar net kalba. Taip pat galima užsikrėsti tiesiogiai liečiant sergančiojo odos bėrimus (arba nuo sergančiojo juostine pūsleline) arba netiesiogiai per daiktus, kuriuos paveikė pūslelių išskyros.
„Sergantis vėjaraupiais žmogus gali užkrėsti aplinkinius net 1–2 dienas prieš pasirodant pirmiems simptomams ir dar kelias dienas po bėrimų atsiradimo. Kai bėrimai pasidengia šašais, tada liga nebėra užkrečiama“, – paaiškina NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausioji specialistė Edita Jegelevičienė.
NVSC atstovė taip pat primena, kad pirmieji ligos požymiai pasireiškia praėjus 2–3 savaitėms po užsikrėtimo ir dažnai primena peršalimą: karščiavimas, silpnumas, prasta savijauta. Vėliau atsiranda dėmelės, kurios virsta pūslelėmis, pripildytomis skaidraus skysčio, o plyšus pūslelėms, susidaro šašai. Bėrimai atsiranda bangomis, kas 1–2 dienas, todėl galima pamatyti įvairių stadijų bėrimo elementus toje pačioje kūno vietoje.
Kadangi vėjaraupiai yra itin užkrečiama liga, sergantysis turi būti izoliuotas. Vaiko negalima leisti į darželį, mokyklą ar į lauką. Į ugdymo įstaigą ar susitikimus su draugais vaikai gali eiti tik tada, kai nukrenta visi šašeliai nuo odos ir gleivinės tampa švarios.
Vaikai, persirgę vėjaraupiais, dalyvauti ugdymo procese gali tik visiškai pasveikę, tačiau ne anksčiau kaip praėjus 7–10 dienų po paskutinio bėrimo atsiradimo. Dėl gydymo ir grįžimo į ugdymo įstaigą būtina pasitarti su gydytoju.
Dažniau serga vaikai
Vėjaraupiais būdingas sezoniškumas – daugiausia šios ligos atvejų diagnozuojama žiemos ir pavasario mėnesiais. NVSC duomenimis, analizuojant daugiametį vėjaraupių sergamumo pasiskirstymą amžiaus grupėse, matyti, kad daugiausiai serga 0–4 metų amžiaus ir 5–9 metų amžiaus vaikai. Apie pusę hospitalizuotų asmenų sudaro vaikai nuo 0–4 metų.
„Dažniausiai vėjaraupiais serga ikimokyklinio amžiaus vaikai, tuomet persergama lengva šios ligos forma. Suaugę žmonės vėjaraupiais serga kur kas sunkiau, nes komplikacijų išsivystymo rizika yra daug kartų didesnė nei vaikams. Labai pavojinga vėjaraupių infekcija kūdikiams ir nėščioms moterims bei tiems, kurių imunitetas yra nusilpęs“, – atkreipia dėmesį NVSC atstovė.