Lietuvos mokslininkės tiria eterinius aliejus – ne tik ramina, bet ir gydo ligas

2025 m. sausio 13 d. 13:13
Eteriniai aliejai ne naujiena alternatyvios medicinos šalininkams, tačiau šie produktai vis dažniau sudomina ir mokslininkus, kurie siekia pažvelgti į juos pro cheminės analizės prizmę. Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkės Greta Kasputė ir Urtė Prentice tiria kvapųjį geraniolį – vieną iš eterinių aliejų komponentų, kuris pasižymi priešuždegiminėmis, antibakterinėmis savybėmis, turi terapinį poveikį ir gali būti pritaikytas įvairių ligų gydymui, profilaktikai ar prevencijai, rašoma agentūros „Content agency“ pranešime žiniasklaidai.
Daugiau nuotraukų (2)
„Šiandien labai trūksta mokslinių tyrimų šioje srityje, todėl nusprendėme tirti eterinių aliejų komponentų, o konkrečiai – geraniolio vaistų pernašoje pontencialą. Efektyvi vaistų pernaša užtikrina, kad tam tikra veiklioji medžiaga tinkamai pasiektų tikslinę vietą organizme, veiktų tikslingai ir ten, kur reikia, nesukeltų nereikalingų šalutinių poveikių,“ – teigia Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkė Urtė Prentice.
Pasak U. Prentice, tolesnė geraniolio terapinių savybių tyrimų plėtra, kaip cheminio komponento, gali atskleisti dar daugiau jo panaudojimo galimybių, susijusių su neuroendokrininių reakcijų valdymu ir ligų prevencija.
Augant natūralių, augalinės kilmės priemonių paklausai, geraniolio, ar kitų eterinių aliejų komponentų vaidmuo holistinėje sveikatoje gali tapti dar svarbesnis, ypač kuriant naujus, tvarius sveikatingumo produktus.
Ne tik veikia neurobiologinę būseną, bet ir gydo
Geraniolis randamas rožių, pelargonijų ar citrinžolių eteriniuose aliejuose. Jo saldus aromatas ne tik maloniai kvepia, bet ir padeda mažinti stresą, raminti nervų sistemą. Taip pat manoma, kad jis turi priešuždegiminių savybių, kurios gali padėti esant raumenų įtampai ar sąnarių skausmams. Pasak mokslininkų, geraniolis skatina „laimės hormonų“ – serotonino ir dopamino – gamybą, todėl jis dažnai naudojamas aromaterapijoje siekiant pagerinti nuotaiką ir sumažinti įtampą.
Fizinių ir technologijos mokslų centro mokslininkė Greta Kasputė teigia, kad tyrimai rodo, jog geraniolis gali būti naudingas sprendžiant ir itin sudėtingas sveikatos problemas. Pavyzdžiui, naudojant nanotechnologijas, jis gali būti sėkmingai pernešamas į smegenis ir padėti atsigauti po insulto.
„Vienas tyrimas parodė, kad geraniolis kartu su hialurono rūgštimi gali daryti teigiamą poveikį kepenų vėžio gydyme, nes gali sukelti vėžinių ląstelių žūtį. Kiti tyrimai nustatė, kad geraniolis gali slopinti bakterijų augimą, todėl gali tapti potenciali antibiotikų alternatyva. Be to, pastebima, kad ši medžiaga geba slopinti ir grybų augimą“.
Geraniolio tyrimai – reikšmingas potencialas
Mokslininkės pasakoja, jog šių tyrimų tikslas yra sukonstruoti vaistų pernašos sistemą ir ją ištirti elektrocheminiais metodais. Šie metodai yra selektyvūs, specifiški ir jautrūs, todėl gali padėti užfiksuoti reikalingus pokyčius jutiklių paviršiuje. Tam, kad būtų pasiektas tyrimo tikslas, naudojamas geraniolis, kuris sistemoje gali būti ir kaip veiklioji medžiaga, dėl savo teigiamų biologinių. Be to, jis gali būti ir kaip nešiklis, pagerinantis sintetinių vaistų pernašą, bei gali būti pritaikytas veikliųjų medžiagų atpalaidavimo organizme kontrolei.
Šio darbo idėja nėra paremta tik natūralių produktų populiarumu, bet ir siekiu patikrinti, ar apie vaistines medžiagas turima informacija yra tiksli ir naudinga.
Mokslininkės tiki, kad tyrimas turi daug potencialo: galima sukurti naujos kartos jutiklius eterinių aliejų analizei ir vaistų pernešimo sistemą, kuri padėtų gydyti įvairias ligas. Pagrindinis siekis – užtikrinti, kad pacientai gautų tikslinę pagalbą, kuri ne tik padėtų kūnui, bet ir prisidėtų prie emocinės būklės gerinimo.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.