Dantų protezavimo svarba
„Mūsų klinika teikia visas odontologines paslaugas, nuo terapinio vaikų gydymo iki sunkių chirurginių procedūrų, teikia nemokamas konsultacijas. Aš specializuojuosi dantų protezavimo srityje, nuo pavienių dantų iki visos burnos atkūrimo“, – teigė gydytojas.
Protezavimo paslaugų poreikis, pasak mediko, išties yra. Nemažai pacientų per mažai rūpinasi savo dantimis, jų būklė būna prasta, tada gali padėti protezavimas. „Jis visiškai atkuria dantį, atlikus protezavimą nebereikia bijoti, kad dantis atskils, nulūš. Šių paslaugų poreikis yra, tik ne visada pacientai supranta dantų protezavimo svarbą ir reikalingumą, tai visai kas kita nei nuolat plombuoti dantį“, – pabrėžė K.Apalainis.
Juolab kad dabar naujausios technologijos padeda šį darbą atlikti labai kokybiškai. „Seniau matavimas, naujo danties pritaikymas, šlifavimas būdavo atliekamas pasikliaujant specialisto įgūdžiais, šiuolaikinė odontologija suteikia galimybes viską perkelti į kompiuterį, tuomet matavimai būna daug tikslesni, sutvarkyti dantys daug ilgiau laikosi. Mažos smulkmenos yra labai svarbios ateityje“, – apie darbo specifiką kalbėjo medikas.
„Protezuojame, kai reikia atkurti prarastus, sustiprinti ar restauruoti trapius ar negyvus dantis, pagerinti estetinį jų vaizdą. Dirbdamas stengiuosi remtis naujausiomis technologijomis bei tyrimais. Dažnai protezavimo metu atliekame matavimus skaitmeniniu būdu. Naudodami intraoralinį skenerį, burnoje darome šimtus nuotraukų, kurias per kelias sekundes kompiuteris apdoroja ir sukuria skaitmeninį paciento burnos maketą 3D formatu. Gavę tokį paciento burnos vaizdą kartu su dantų technologu gauname maksimalų tikslumą gamindami restauracijas. Tai vėliau turi įtakos protezo ilgaamžiškumui ir maksimaliai sumažina vizitų skaičių pas gydytoją.
Pas mane atvykę pacientai visada gauna atsakymus į jiems rūpimus klausimus apie dantų protezavimą. Stengiuosi viską išaiškinti paprastais terminais, kartais net labai ūkiškai, kad pacientas suprastų, kas jam reikalinga ir kokios gydymo taktikos reikia imtis. Tikiu, kad toks mano bendravimas padeda pacientui nusiraminti, juk žmonės labiausiai bijo nežinojimo, o kai viskas paprastai ir suprantamai paaiškinta, baimių lieka daug mažiau“, – kabėjo K.Apalainis.
Jo teigimu, pacientams labai aktuali kaina, todėl jiems visada pasiūlomi keli dantų atkūrimo būdai, kad žmogus galėtų pasirinkti, kuris gydymas jam tinkamiausias.
Klinika bendradarbiauja su teritorinėmis ligonių kasomis, iš kurių nemažai pacientų gauna dantų protezavimo kompensacijas.
Kai valgymas virsta prievole
K.Apalainis pripažįsta: nors ir nesmagu konstatuoti, bet dantų netekimas yra labai opi šių dienų problema. Į Dantų centro odontologus kasdien kreipiasi įvairaus amžiaus pacientai – nuo paauglių iki senjorų.
„Jaunimas vis dažniau supranta, kad dantis reikia saugoti ir prižiūrėti, kol dar ne vėlu. Deja, bet didesnės problemos būdingos vidutinio ir vyresnio amžiaus pacientams“, – teigia gydytojas odontologas.
Dantų praradimą, anot K. Apalainio, dažnai lemia du esminiai dalykai – vaikystėje blogai suformuotas požiūris į dantų priežiūrą bei odontologų baimė.
Dantis protezuojantis ir šypseną bei pasitikėjimą savimi pacientams grąžinantis gydytojas K.Apalainis teigia, jog dantų praradimas – ne tik estetinė problema. Nors dantys ir yra maži, bet labai svarbūs visam mūsų organizmui.
„Dantų netekimas ilgainiui gali lemti įvairias sveikatos bei psichologines problemas. Tampa sunku atsikąsti ar sukramtyti maistą, todėl dažnai tenka atsisakyti mėgstamų patiekalų, patiriamas pasikartojantis diskomfortas, nes maistas stringa prarastų dantų ertmėse, valgymas tiesiog virsta varginančia prievole“, – vardija K.Apalainis.
Blogai sukramtytas maistas gali sukelti virškinimo sutrikimus. Be to, ilgainiui pasikeičia netgi žmogaus veidas, galimas žandikaulio kaulo tirpimas.
Turbūt daugeliui atmintyje įstrigęs bjaurių, klapsinčių, savo vietos burnoje tarsi nerandančių protezų vaizdas. Dantų centro gydytojas protezuotojas K.Apalainis siūlo rinktis šiuolaikinius protezavimo sprendimus.
Dantų protezai skirstomi į dvi grupes – fiksuoti ir išimami. Fiksuoti protezai tvirtinami ant implantų arba savų dantų. Išimami – ant greta esančių dantų kabliukais arba ant implantų, kuriose yra specialios tvirtinimo detalės (lokatoriai).
Sudėti dantis – dar ne viskas
Anot K.Apalainio, kiek laiko truks gydymas, priklauso nuo to, kokiu tikslu dantys protezuojami. Jei tai daroma dėl estetikos, rezultatus galima pamatyti gana greitai. Visgi gydytojas tvirtina, jog svarbiausia yra visavertės funkcijos sugrąžinimas.
„Pacientams aiškinu: kas iš to gražaus namo fasado, jei pamatai prasti. Dėl to daugiausia dėmesio skiriu kramtymo funkcijos atkūrimui ir tik paskui grožiui“, – pabrėžia K.Apalainis.
Čia, anot odontologo, ir slypi visas darbo įdomumas. Kiekvienas burnoje esantis dantis atlieka tam tikrą funkciją. Jo netekus, atsiranda defektų, kurie gali lemti didesnes patologijas. Stengiantis gauti gerą rezultatą svarbiausia yra tikslumas, kuris pasiekiamas tik kruopščiai viską pamatavus ir apskaičiavus. O tai užtrunka.
„Neslėpsiu, turime pacientų, kuriuos mūsų gydytojų komanda gydo daugiau nei porą metų. Toks pasiryžimas, sutikimas gydytis ir pasitikėjimas gydytoju yra labai sveikintinas. Visas burnos atkūrimas atima daug laiko, nes neužtenka tik sudėti prarastus dantis. Būtina išsiaiškinti jų praradimo priežastį, kad būtų galima to išvengti ateityje“, – akcentuoja K.Apalainis.