Gyventojai profilaktiškai pasitikrinti gliukozės kiekį savo kraujyje specialiai tyrimams pritaikytose palapinėse galės lapkričio 14 d. 15.00–19.00 val., Kaune, prie Kauno valstybinio muzikinio teatro bei lapkričio 24 d. 8.00–13.00 val., Vilniuje, Katedros aikštėje vyksiančių akcijų metu.
Išsitirti atvykusiems gyventojams, kuriems bus nustatyta didesnė už normą gliukozė kraujyje, lauks ypatinga dovana – gliukomačio rinkiniai, kuriuos sudaro: gliukomatis, 5 tyrimo juostelės, 5 lancetai, pradūrimo prietaisas, dėklas ir naudojimo instrukcijos.
Viliamasi, kad Kaune bei Vilniuje vyksiančių akcijų metu, gliukozės kiekį kraujyje išsitirti atvyks daugiau nei 1 tūkst. gyventojų.
Pasak Nacionalinio kraujo centro (NKC) direktoriaus Daumanto Gutausko, šių metų pavasarį vykusi diabeto prevencijos akcija, kuri vyko dešimtyje šalies miestų ir kurioje dalyvavo beveik 2 tūkst. šalies gyventojų, tapo aiškiu įrodymu, jog visuomenės supratimas, kad gliukozės kiekį kraujyje reguliariai tikrintis yra ir būtina, ir labai paprasta, auga.
Kita vertus, anot jo, didėjantis žmonių sąmoningumas skatina ir nesustoti – toliau didinti suvokimą, kad tiek tapti kraujo donoru, tiek greitai ir patogiai išsitirti dėl vienos klastingiausių ligų pasaulyje – cukrinio diabeto, yra labai paprasta.
„Ne kartą esame minėję, kad mums labai svarbi yra ne tik kraujo donorų, bet ir visų Lietuvos gyventojų sveikata. Tad esame be galo dėkingi šalies gyventojams už jų aktyvumą tiek tampant kraujo donorais, tiek tiriantis sveikatą NKC bei partnerių organizuojamuose diabeto prevencijos turuose.
Kviečiame ir toliau nelikti abejingais, kadangi įsitikinti, ar gliukozės kiekis kraujyje neviršija nustatytos normos, yra labai paprasta – toks kraujo tyrimas trunka vos kelias sekundes“, – sako D. Gutauskas.
Kaip pastebi Lietuvos diabeto asociacijos prezidentė Vida Augustinienė, kuo dažniau vyksta tokios akcijos, tuo didesnė tikimybė, kad šalyje augs ir gyventojų dalis, kuri laiku sužinos diagnozę bei išvengs didesnių cukrinio diabeto komplikacijų.
„Didelė dalis gyventojų, kurie serga cukriniu diabetu apskritai nežino, jog turi tokią diagnozę, kadangi pernelyg retai atvyksta profilaktiškai pasitikrinti sveikatos. Tad raginu nelikti abejingais bei reguliariai tikrintis gliukozės kiekį kraujyje. Juk ne veltui sakoma, kad kuo anksčiau nustatoma bet kokia klastinga liga, tuo daugiau galimybių yra pasveikti“, – pabrėžia V. Augustinienė.
Vilniaus Vytauto Didžiojo „Lions“ klubo narys Arūnas Uleckas viliasi, kad tokios akcijos ir jų tęstinumas bus gera paskata šalies gyventojams ne tik atvykti bei išsitirti, tačiau paskatins skleisti žinią apie laiku atliekamų tyrimų svarbą ir kitiems žmonėms.
„Viliamės, kad šalies gyventojai matydami, jog išsitirti yra labai paprasta, paskatins profilaktiškai tikrintis ir savo artimąjį ar draugą. Juk kas kitas geriau, jeigu ne iš lūpų į lūpas sklindanti informacija
bei draugo ar artimojo paraginimas paskatins kuo dažniau atlikti profilaktinius kraujo gliukozės tyrimus“, – sako A. Uleckas.
Skaičiuojama, kad šių metų pavasarį vykusio diabeto prevencijos turo metu, gliukozės kiekį kraujyje dešimtyje šalies miestų tikrinosi apie 2000 žmonių, nesergančių diabetu. Iš jų – 117 arba 6 proc. gliukozė kraujyje buvo didesnė už normą.
Iš 117 žmonių, kurių kraujyje gliukozės nustatyta daugiau nei leistina norma, t.y. 108 arba 92,3 proc., yra vyresni nei 40 metų, 69 arba 59 proc. turi viršsvorio arba yra nutukę, o 22 arba 18,8 proc. išsityrusių gyventojų turi artimų giminaičių, sergančių diabetu.
Tarptautinės diabeto federacijos skaičiavimais, pasaulyje cukriniu diabetu serga vienas iš dešimties suaugusiųjų. Lietuvoje 20–79 m. amžiaus gyventojų grupėje cukrinio diabeto paplitimas taip pat siekia maždaug 10 proc.