Tačiau ligoninės vadovybė tvirtina, kad kaltinimus įstaigai viešai pažėręs gydytojas nutylėjo šūsnį faktų, įskaitant ir tai, kad buvo įsipareigojęs Respublikinėje Šiaulių ligoninėje 1 etato krūviu išdirbti iki 2032 metų.
Skundėsi ligoninės įranga
Viešą atsisveikinimo laišką trečiadienį išplatinęs J.Birutis pradėjo nuo gražių žodžių buvusiems kolegoms. Pagirų ir padėkų sulaukė gydytojai, slaugytojai, jų padėjėjos bei virtuvės darbuotojai.
„Mano antrai šeimai – Endoskopijų skyriaus personalui, su kuriuo padarėme nuostabius darbus ir įrodėme, kad net maži žmonės gali po savęs palikti reikšmingą pėdsaką – atskira padėka, žemai lenkiuosi už atsidavimą ir sunkų darbą. Sigita, ačiū už ėjimą koja kojon.
Šia komanda labai didžiuojuosi, mes parodėme visiems, kaip turi veikti idealiai sustyguotas mažas skyrius. Linkiu visiems per gyvenimą patekti į tokią pat puikią komandą, su kuria galima kalnus nuversti“, – asmeninėje „Facebook“ paskyroje rašė J.Birutis.
Iš Šiaulių kilęs gydytojas taip pat paaiškino, kad su gimtojo miesto ligonine atsisveikinti buvo priverstas neradęs bendros kalbos su jos administracija.
„Apmaudu, tačiau per vienerius metus bendravimo su ligoninės administracija man nepavyko įtikinti, kad privalu laikytis galiojančių teisės aktų reikalavimų ir ligoninėje įsigyti profesionaliam darbui reikalingą įrangą. Nors dar metų pradžioje buvo žadama tą padaryti, tačiau vėliau ketinimų atsisakyta ir vietoje to imta persekioti mane.
Noriu pranešti, kad buvau pakviestas dirbti į aukštesnio lygio paslaugas teikiančią įstaigą – Klaipėdos universiteto ligoninę. Ten atliekamos sudėtingos endoskopinės intervencijos operacinėje, naudojant moderniausią įrangą ir endoskopinį ultragarsą, taip užtikrinant aukščiausią paslaugų kokybę“, – teigė J.Birutis.
Jis nurodė, kad dėl priemonių trūkumo negalėjo RŠL atlikti naujausių diagnostinių procedūrų, todėl vis daugiau laiko ėmė skirti darbui Klaipėdos universiteto ligoninėje.
„Tuo tarpu Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, kada pacientams dabar jau prieinama įranga, leidžianti teikti paslaugas aukščiausiu lygiu, nėra įsigyjama, metų pradžioje buvome sutarę sumažinti mano darbo krūvį iki tokia įranga (endoskopinis ultragarsas) bus įsigyta.
Kada pažadus buvo atsisakyta vykdyti, vienintelė išeitis ir toliau dirbti Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, buvo dar labiau sumažinti darbo krūvį. Po daugiau nei dviejų mėnesių derybų su ligoninės administracija dėl darbo krūvio sumažinimo nebuvo susitarta.
Vietoje sumažinimo, ligoninės vadovas nusprendė nutraukti mano darbo sutartį. Pabrėžiu, kad derybų metu neprašiau didesnės algos ar kitokios asmeninės naudos.
Už daugiau nei 11 metų sunkaus ir nuoširdaus darbo neatsakant nei vienam pacientui ir pagelbėjant visiems šioje ligoninėje, esu išlydimas Šiaulių ligoninės administracijos su įspėjimu dėl drausmės nesilaikymo“, – apmaudo neslėpė J.Birutis.
Iniciatyvus medikas prieš kelis metus antsvorį norintiems įveikti pacientams pradėjo atlikinėti endoskopines skrandžio mažinimo operacijas.
Gydytojas nurodė nepamiršęs savo pacientų, juos ir toliau nemokamai konsultuos vienoje privačioje Šiaulių klinikoje.
„Man labai svarbi jūsų sveikata ir gydymo tęstinumas, todėl esu pasirengęs toliau padėti jums sveikti visiškai nemokamai“, – rašė J.Birutis.
Sutiko sumažinti darbo krūvį
Tačiau RŠL vadovybė naujienų portalui Lrytas pateikė visai kitą įvykių versiją. Pasirodo, J. Birutis 2019 m. spalio 17 d. sudarė Medicinos rezidentūros studijų finansavimo sutartį.
Pagal trišalį susitarimą Šiaulių miesto savivaldybė skyrė lėšas būsimo gydytojo mokslams, o šis sėkmingai baigęs studijas besąlygiškai įsipareigojo RŠL gydytojo gastroenterologo pareigose, ne mažesniu kaip 1 etato darbo krūviu išdirbti ne trumpiau nei 10 (dešimt) metų.
Būtent tokia darbo sutartis įsigaliojo 2022 m. balandžio 1 d.
Tačiau ligoninės vadovybė nurodo 2023 rudenį ir žiemą sulaukusi J.Biručio prašymų sumažinti darbo krūvį iki 0,75, o paskui ir iki 0,5 etato dydžio.
„Viena iš J. Biručio nurodomų sąlygų/pageidavimų, kuriai esant Jis neva sutiktų Ligoninėje dirbti visu etatu, buvo sąlyga/pageidavimas, kad Ligoninė Diagnostikos centro Endoskopijų skyriui nupirktų įrangą – ultragarsinį endoskopą, nors kiti gydytojai sėkmingai dirbo su turima, teisės aktų nustatyta tvarka sertifikuota, įranga“, – rašoma RŠL komentare.
Ligoninė laikėsi pozicijos, kad mediko reikalavimas nupirkti ultragarsinį endoskopą yra perteklinis gydytojo gastroenterologo pareigoms vykdyti, dėl kurių buvo sudaryta įdarbinimo sutartis, o esama RŠL įranga yra pakankama suaugusiųjų gastroenterologijos paslaugoms teikti.
Norint išsaugoti gydytoją, ligoninė sutiko laikinai sumažinti J.Biručio darbo krūvį: šių metų sausį jis pradėjo dirbti 0,75 etato, o nuo vasario 1 d. – 0,5 etato.
Ligoninės atstovai tvirtina ieškoję susitarimo ir konkrečiai nuspręsti krūvio sumažinimo laikotarpį.
„Dėl to buvo parengtas ir J. Biručiui buvo išsiųstas susitarimo projektas, kurio jis (J. Birutis) po ilgo delsimo ir daugkartinių priminimų ir susirašinėjimo visgi nepasirašė“, – nurodė RŠL.
Ligoninė: sutartis nutrūko gydytojo iniciatyva
Gydymo įstaiga taip pat paaiškino, kad J.Biručio prašytos įrangos neįsigijo, nes ši nėra prioritetinė.
„Ligoninė turi pakankamai kokybiškų endoskopų, su kuriais dirba ir kiti Ligoninės gydytojai, be to, prašomo ultragarsinio endoskopo pritaikymas yra siauras, daugiausia onkologiniams susirgimams diagnozuoti ir gydyti, kai tuo tarpu laukiančiųjų gydytojo gastroenterologo konsultacijos paslaugoms teikti visiškai pakanka turimos Ligoninės įrangos ir nėra jokių kliūčių su ja dirbti“, – nurodė RŠL.
Apie šį sprendimą J.Birutis buvo informuotas 2024 m. rugpjūčio 5 d., kartu ligoninė gydytojui priminė apie už sutarties nesilaikymą gresiančią atsakomybę.
Per savaitę gydytojo paprašyta apsispręsti, ar jis renkasi vėl dirbti 1 etato darbo krūviu, ar sutinka grąžinti už rezidentūros studijas savivaldybės sumokėtas lėšas.
„Pažymėtina, kad J. Birutis, vietoj to, kad vykdytų Sutartimi prisiimtus įsipareigojimus (arba dirbtų nurodytu krūviu nurodytą laiką arba grąžintų Ligoninei už rezidentūros studijas sumokėtas Savivaldybės lėšas), delsė pateikti savo atsakymą, o rugsėjo 12 ir 17 dienomis kreipėsi į Ligoninę su savo atstovu (advokatu), teigdamas, kad Ligoninės naudojama medicininė įranga yra nepriimtina ir netinkama darbui bei kaltindamas Ligoninę psichologinio smurto naudojimu jo atžvilgiu ir kt. nebūtais dalykais.
Į J. Biručio ir jo atstovo raštus Ligoninė jiems pateikė išsamią ir tikslią informaciją bei paprašė ir dar kartą priminė apie pareigą vykdyti Sutartimi prisiimtus įsipareigojimus“, – komentavo RŠL.
Pasak gydymo įstaigos, J. Biručio nuomonė dėl įsipareigojimų vykdymo keitėsi ne kartą. Keletą kartų jis prašė paskaičiuoti tikslią jo grąžintiną sumą, kitais atvejais teigė, kad pinigų negrąžins, nes negali vykdyti įsipareigojimų dėl ligoninės kaltės.
Galop RŠL nurodė spalio 21 d. sulaukusi gydytojo prašymo sumažinti darbo krūvį iki 0,1 etato, o nesant tokios galimybės, prašė nutraukti darbo sutartį. Taip pat prašė paskaičiuoti jo grąžintiną sumą.
Šis susidūrimas baigėsi tuo, kad spalio 31 d. darbo sutartis nutrūko darbuotojo iniciatyva be svarbių priežasčių.
„Ligoninė informavo raštu Šiaulių miesto savivaldybę dėl Justo Biručio darbo sutarties nutraukimo ir dėl grąžintinos sumos pateikimo“, – teigė RŠL.
Per atostogas dirbo kitoje ligoninėje?
Be to, gydymo įstaigos atstovai pabrėžė sudarydavę J. Biručiui lankstų grafiką ir suteikę 14 kalendorinių dienų nemokamos atostogos nuo 2024 m. rugsėjo 25 d. iki 2024 m. spalio 8 d., kaip darbuotojui, auginančiam vaiką iki 14 metų, o 2024 m. spalio 9 d. ir spalio 10 d. suteiktos papildomos poilsio dienos kaip darbuotojui, auginančiam vaikus.
Tačiau Plungės ligoninė skelbė, kad atostogų metu – spalio 3 d. ir 4 d. – J.Birutis konsultuos pacientus šioje įstaigoje.
„Čia atkreiptinas dėmesys, kad pagrįstai manytina, jog J. Birutis piktnaudžiavo teise“ – įsitikinę RŠL atstovai.
Galiausiai, pagal iš anksto suplanuotą grafiką Šiaulių ligoninėje turėjęs spalio 24 d. turėjęs dirbti J.Birutis į darbą neatvyko.
„Justui Biručiui buvo pateiktas rašytinis prašymas pasiaiškinti, kodėl neatvyko į darbą ir pateikti neatvykimo į darbą pagrindžiančius dokumentus, jei tokie yra. Justas Birutis 2024 m. spalio 25 d. pateikė pasiaiškinimą, prie kurio pridėtų pagrindžiančių neatvykimo į darbą dokumentų nebuvo“, – teigė RŠL ir pridūrė, kad gydytojas buvo įspėtas dėl darbo drausmės laikymosi.
„Pažymėtina, kad tiek pagal Valstybinės darbo inspekcijos prie Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos, tiek pagal nuosekliai formuojamą teismų praktika, įspėjimas nėra laikomas nuobauda ir nesukelia jokių teisinių pasekmių darbuotojui, o yra tik įspėjimas darbuotojui, kad už kitą analogišką pažeidimą gali (netgi ne bus) būti atleistas iš darbo. Todėl J. Biručio pasisakymai dėl to įspėjimo viešoje erdvėje yra tik jo klaidingi pamąstymai ir Ligoninės šmeižimas“, – akcentavo RŠL atstovai.
Ligoninė pažymėjo, kad J.Birutis spalio pabaigoje ir toliau nesirodė darbe, o nedarbingumo pažymėjimu pateisino tik 1 iš 3 praleistų dienų.
„Ligoninei gaila atsisveikinti su kiekvienu ją darbuotoju, tame tarpe ir su kvalifikuotu specialistu Justu Biručiu. Jo išėjimas iš darbo neturės didelės įtakos ligoninės pacientams teikiamų paslaugų kokybei ir pacientų eilėms, juolab, kad J. Birutis Ligoninėje nuo 2024 m. vasario 1 d. Ligoninėje dirbo tik 0,5 etato darbo krūviu bei norėjo jį susimažinti net iki 0,1 etato darbo krūvio. Ligoninė turi sąžiningų ir kvalifikuotų specialistų ir reikalingos paslaugos bus teikiamos“, – teigė RŠL direktorius Mindaugas Pauliukas.