Išimamų dantų protezų renesansas: ką reikia žinoti?

2024 m. lapkričio 7 d. 11:29
Netekus savų dantų yra įvairių būdų, kaip galima atstatyti kramtymo funkciją ir toliau mėgautis įprastu gyvenimu. Vienas tokių būdų – išimami dantų protezai, vadinamosios plokštelės. Laidoje „Odontologai pataria“ gydytoja odontologė ortopedė Auristida Gerliakienė pasakoja apie išimamų protezų pranašumus, atskleidžia, kad jie dažnai yra nepelnytai „nurašomi“, o įvairiose pasaulio šalyse pastaraisiais metais yra pastebimas tokio dantų protezavimo renesansas.
Daugiau nuotraukų (1)
– Kas yra išimami protezai?
– Tai yra pilni protezai arba fiksuoti ant atraminių dantų ar implantų. Šiuo atveju norėčiau kalbėti apie tokius išimamus implantus, kurie fiksuojasi prie burnos gleivinės prisisiurbimo principu. Daugeliui atrodo, kad tai yra patys paprasčiausi protezai, bet jų gamyba reikalauja turbūt daugiausia žinių, kad šie protezai gerai laikytųsi burnoje kramtymo metu.
– Kuo skiriasi tokie protezai nuo kitų?
– Išimamus protezus galima išimti iš burnos, tačiau fiksacijos principai skiriasi. Juos galima fiksuoti prie atraminių dantų, vainikėlių ar implantų. Taip pat yra siurbimosi principu besilaikantys protezai, ir tai dažniausiai yra pilnos plokštelės.
– Ar tai yra patikimas, ilgalaikis sprendimas?
– Turiu nuliūdinti, kad visam gyvenimui nieko nėra. „Visam gyvenimui“ padaro tik labai nepatyrę gydytojai, po to jie pamato, kad žmonės gyvena ilgiau už tokius protezus. Jeigu lygintume su kitais protezais, išimamų protezų kramtymo efektyvumas yra mažesnis. Tačiau yra labai daug atvejų, kada kito pasirinkimo nei tokie protezai tiesiog nėra. Taip būna pacientams po onkologinių procedūrų, po švitinimų, pacientams, kuriems skiriami bisfosfonatai ar kiti medikamentai, kurie slopina kaulo kraujotaką. Taip pat gali būti tokie pacientai, kuriems dėl kitokių priežasčių neįmanoma įsukti implantų. Pvz. kai yra didelė osteoporozė, stipraus laipsnio cukrinis diabetas, taip pat ir finansinės kliūtys.
– Kokių dar pranašumų turi tokie protezai?
– Ne visada kainos atžvilgis yra pliusas. Turime tokia Ligonių kasų nuleistą kartelę, dėl kurios išimami protezai kainuoja tikrai labai pigiai, tačiau mano patirtis rodo, kad tie pigūs protezai ne visai pagaminami laikantis nustatytų įkainių ir principų. Ir tokiu atveju dažniausiai yra nekokybiški.
Išimamų protezų pliusas yra tas, kad su jais taip pat galima normaliai sukramtyti maistą. Aišku, riešutų gliaudyti nepavyks. Pacientai, kurie dėvi tokius protezus, nesiskundžia, kad negali kažko sukramtyti arba kad tas kramtymas nėra efektyvus.
– Ar dažnai pacientai renkasi tokius protezus?
– Aš labai daug gaminu tokių protezų. Yra tam tikros sąlygos, su kuriomis kartais būna sunku susitaikyti, ypač kad reikia pašalinti visus dantis. Ypatingai viršutiniame žandikaulyje likęs bent vienas dantis trukdo tinkamai pagaminti išimamus protezus ir sunku išgauti protezo fiksaciją. Visgi mano patirtis rodo, kad pacientai puikiai prisitaiko ir daug metų gyvena su tokiais protezais. Turiu tokių pacientų, kurie tokius protezus dėvi virš 20 metų.
– Kodėl šie protezai vis dar dažnai būna „nurašomi“?
– Turbūt yra kelios priežastys. Šių pilnų plokštelių gamyba buvo tobulinama, daug mokslinių tyrimų, ypač Vokietijoje, atlikta iki tol, kol atsirado implantai. Atsiradus implantams, tiek gydytojai, tiek ir pacientai įtikėjo, kad tai išspręs visas problemas. Tačiau jau minėjau, kad yra nemažai atvejų, kai implantų naudoti negalima. Kita problema, kad jeigu žmogus atėjo pas specialistą dėl daugybinių dantų praradimų, tai viena iš esminių priežasčių yra bloga priežiūra, kuri išlieka ir įsukus implantus. Todėl ir implantai ilgai „nelaiko“, nors investicijos yra žymiai didesnės nei naudojant pilnas plokšteles.
Šiais laikais, laikantis visų reikalavimų, galima padaryti plokšteles tinkamai. Jas žmonės dėvi ir džiaugiasi.
– Ar labai patobulėjo ši technologija?
– Taip. Dar iki implantų atsiradimo technikai Vokietijoje smarkiai prisidėjo, kad išimami protezai būtų kokybiški, kad tai būtų individualizuotos plokštelės, parenkant dantis pagal paciento sukandimo tipą, pagal paciento išvaizdą, veido formą. Aš matau, kad šiuo metu pasaulyje yra stebimas šių plokštelių renesansas. Jomis labai domisi japonai ir organizuoja daug seminarų apie išimamų protezų gamybą. Grįžimas prie tokių protezų pastebimas ir Didžiojoje Britanijoje. Lietuvoje kol kas dar tikimasi kitais būdais išspręsti visas problemas, tačiau turiu nemažai pacientų, kurie džiaugiasi išimamais protezais ir nemato jokių problemų.
Kam tokie protezai rekomenduojami, kaip juos prižiūrėti ir ką daryti, kad protezų nereikėtų – pilnoje laidoje „Odontologai pataria“: https://youtu.be/DAkCWTpfzfE

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.