Verslo ir mokslo bendradarbiavimas
Odos priežiūros priemones gaminanti Lietuvos bendrovė „ODA LT“ su mažąja bendrija „Kutibak“ pasirašė sutartį, kuria aptartas bendras kosmetikos gamintojų ir mokslininkų darbas kuriant specialias analogų pasaulyje neturinčias odos priežiūros priemones.
MB „Kutibak“ atstovaujanti mokslininkė dr. Aušra Ražanskienė sako, jog su bendrove ODA LT pasirašyta sutartis numato specialaus baltymo tiekimą odos priežiūros priemonių gaminimu užsiimančiai bendrovei, kuri, panaudodama mokslininkų išskirtą baltymą, parengs bandomuosius naujo produkto kiekius. Po nustatyto laiko mokslininkai yra įsipareigoję atlikti stabilumo tyrimą, po kurio bus aišku, ar sukurtas produktas gali būti paleistas gaminti masiškai.
Nusitaikė į aknės bakterijas
Mokslininkė pasakoja, jog viena iš daugelį žmonių kankinančios aknės priežasčių – bakterija Cutibacterium acnes, apsigyvenanti odos porose ir sukelianti uždegimą, dėl kurio susidaro aknės spuogai. Cutibacterium acnes yra ir ant sveikų žmonių odos, tačiau ne visiems šios bakterijos sukelia aknę. Dabar manoma, kad ne visos Cutibacterium acnes padermės yra vienodai patogeniškos. Panašu, kad polinkis aknei priklauso ne tik nuo įvairių vidinių odos sąvybių, higienos ir gyvenimo būdo, bet ir nuo to, kokios konkrečiai Cutibacterium acnes bakterijų padermės pasirinko mūsų odą savo namais.
Aknė dažnai gydoma tepalais su antibiotikais, kurie sunaikina daugumą odos bakterijų, ne tik aknės sukėlėją. Tai nėra gerai, nes įvairios odos paviršiuje gyvenančios bakterijos mums yra reikalingos, natūrali mikrobiota yra mūsų sveikatos pagrindas, turime stengtis ją išsaugoti visur – tiek žarnyne, tiek ant odos“, – mokslininkė įvardijo priežastis, dėl kurių buvo pradėta ieškoti priemonių, veikiančių būtent konkrečią aknės bakteriją.
Mokslininkų išskirtas baltymas yra paimtas iš bakteriofago – bakterijas parazituojančio viruso. Bakterijų virusai pavojingi tik bakterijoms, ir jie yra labai siauros specializacijos: Cutibacterium acnes bakteriofagas sugeba atpažinti tik šios rūšies bakterijas. Lietuvos mokslininkų išskirtas ir patentuotas baltymas žudo būtent aknės bakterijas, suardydamas bakterijos sienelę.
„Tai yra iš esmės naujas produktas, nieko panašaus rinkoje iki šiol nėra. Mūsų komanda daug metų bandė tokį baltymą išskirti, kol pagaliau mums pavyko. Tad tikimės, kad mūsų atradimas padės išspręsti daugelio žmonių problemą“, – sako dr. A.Ražanskienė.
Mokslo pasiekimai – vartotojams
Odos priežiūros priemones gaminančios bendrovės ODA LT vadovė Irena Jokšienė džiaugiasi vaisingu bendradarbiavimu su mokslininkais sprendžiant daugybės žmonių odos problemas.
„Didžiuojamės galėdami savo darbe pasitelkti pačius naujausius mokslininkų išradimus. Taip įgauname galimybę padėti išspręsti problemas daugybei žmonių“ – sako I.Jokšienė.
Sutartis su MB „Kutibak“ – ne pirmas tokio pobūdžio susitarimas su mokslininkais, kurį pasirašė bendrovė „ODA LT“. Jau prieš kurį laiką „ODA LT“ pradėjo gaminti kosmetikos produktus, praturtintus nano dalelėmis – egzosomomis. Tai yra bendro darbo su Lietuvos mokslininkais rezultatas. Pasaulio rinkoje šiais metais smarkiai išaugus egzosomų populiarumui, Lietuvos bendrovė testavo įvairių gamintojų tiekiamas egzosomas ir šį rudenį pradėjo prekybą odos regeneraciją skatinančiais produktais, kurie skirti tiek profesionaliam naudojimui, tiek po konsultacijų su specialistu gali būti naudojami namuose. Dabar jau galima įsigyti Lietuvoje pagamintų egzosomų procedūrų sistemą „EXO-HEAL®“, kuri skirta gerinti odos būklę ir išvaizdą. Tai unikali sistema, tinkanti visiems odos tipams, ypač brandžiai, probleminei ir ypatingai jautriai odai. Joje naudojamos Lietuvos mokslininkų išskirtos pieno egzosomos turi biologiškai aktyvių molekulių, baltymų, augimo faktorių, lipidų, RNR (mRNR) ir mikro RNR (miRNR) nukleorūgščių.