Remiantis ECDC ataskaita, praėjusį virusų sezoną Lietuvoje nuo gripo pasiskiepijo 23 proc. 65 metų ir vyresnio amžiaus gyventojų. Jie vakciną nuo gripo gali gauti nemokamai. Aukščiausias šis rodiklis buvo Danijoje, kur pasiskiepijo 78 proc. senjorų.
65 metų ir vyresnių asmenų skiepijimo nuo sezoninio gripo apimtys 2023–2024 m. sezoną įvairiose šalyse labai skyrėsi – nuo 12 iki 78 proc., ir tik dviejose šalyse šios amžiaus grupės asmenų skiepijimo apimtys viršijo 75 proc. Pasak ECDC, tai yra ženklas, kad reikia labiau sutelkti skiepijimo pastangas.
Nuo 2023 m. rugsėjo iki 2024 m. liepos mėn. skiepijimo nuo COVID-19 apimtys rodo dar ryškesnius skirtumus – nuo 0,02 proc. iki 66,1 proc., o 60 metų ir vyresnių žmonių skiepijimo apimčių mediana – vos 14 proc.
„Skiepijimas yra viena veiksmingiausių priemonių, kurias turime, kad apsaugotume pažeidžiamiausius visuomenės narius nuo sunkių ligų, hospitalizacijos ir mirties. Kol kas daugelyje šalių nepasiektas pakankamas tikslinių grupių apsaugos lygis, todėl įžengus į žiemos sezoną būtina didinti skiepijimo apimtis“, – sakė ECDC direktorė Pamela Rendi-Wagner.
Artėjant žiemos sezonui prognozuojama, kad sezoninio gripo, RSV, SARS-CoV-2 ir kiti kvėpavimo takų virusai cirkuliuos kartu, todėl sveikatos apsaugos sistemos patirs didelę įtampą.
Didžiausias pavojus gresia vyresnio amžiaus žmonėms ir asmenis, kurių imuninė sistema nusilpusi ir kurie serga tam tikromis ligomis.
Taip pat svarbu skiepyti pirminės grandies sveikatos priežiūros darbuotojus, nes jie susiduria su patogenais, bendrauja su pažeidžiamais pacientais.
Be vakcinacijos, svarbu apsvarstyti pagrindines prevencines priemones, kad būtų sumažintas viruso perdavimas. ECDC rekomenduoja likti namuose, jei pasireiškia kvėpavimo takų viruso simptomai, laikytis kvėpavimo takų higienos ir kosulio etiketo, dažnai plauti rankas ir vėdinti patalpas. Be to, pasireiškus ligos simptomams, verta dėvėti kaukę daug žmonių turinčiose vietose arba šalia pažeidžiamų asmenų.