Tabako žalos mažinimo politika: kodėl PSO požiūris sulaukia kritikos?

2024 m. spalio 18 d. 13:02
Lrytas.lt
Vos tik rinkoje atsirado pasirodė elektroninės cigaretės ir kaitinamojo tabako gaminiai, užvirė diskusijos apie jų poveikį sveikatai? Ar jos kenkia mažiau nei tradicinis tabakas? O gal padeda atsisakyti įkyrėjusios priklausomybės?
Daugiau nuotraukų (4)
Lietuva laikosi PSO pozicijos
Iki šiol atlikta daug tyrimų, bet konkretaus ir vienareikšmiško atsakymo nerasta. Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) nurodo, kad alternatyvūs produktai kenkia sveikatai ir nėra saugūs. „Tačiau dar per anksti pateikti aiškų atsakymą apie ilgalaikį jų naudojimo poveikį. Nors ilgalaikis poveikis sveikatai nėra iki galo žinomas, tačiau yra duomenų, kad jų vartojimo metu susidaro kenksmingų medžiagų, įskaitant tokias, kurios sukelia vėžį, padidina širdies ir plaučių ligų riziką“, – skelbia oficiali PSO pozicija.
Tačiau ji sulaukia nemažai kritikos. Priklausomybių specialistas, daktaras iš Garrettas McGovernas iš Airijos mano, kad „Atsižvelgiant į tai, kad Pasaulio sveikatos organizacija vienareikšmiškai palaiko narkotikų žalos mažinimą, jos labai neigiama pozicija dėl el. cigarečių yra keista, nepagrįsta įrodymais ir didina žalos riziką rūkantiems žmonėms“.
Pavyzdžiui, Narkotikų, tabako ir alkoholio kontrolės departamentas (NTAKD) pavasarį kėlė iniciatyvą muzikos festivaliuose įsteigti laboratorijas, kuriose žmonės galėtų pasitikrinti nelegaliai įsigytos psichoaktyvios medžiagos sudėtį. Pasak idėjos autorių, taip jie galėtų pasitikrinti, kokius narkotikus vartoja ir būtų užkirstas kelias nelaimei, kai pavartojus per didelės koncentracijos narkotinę medžiagą kyla pavojus žmogaus gyvybei.
Tačiau tabako žalos mažinimo klausimu NTAKD laikosi kardinaliai priešingos pozicijos ir nurodo besiremianti Lietuvos sveikatos mokslų universiteto (LSMU) atliktu Lietuvos gyventojų elektroninių cigarečių ir kaitinamojo tabako gaminių vartojimo paplitimo ir įpročių tyrimu.
Minėtas tyrimas atskleidė, kad pagrindiniai veiksniai, nulėmę pasirinkimą pradėti vartoti e. cigaretes ir/arba kaitinamojo tabako gaminius, buvo draugų, kolegų ar kitų asmenų, kurie rūkė naujoviškus bedūmius tabako gaminius, pavyzdys (30,6 proc.) ir galimybė įsigyti įvairių skonių ir kvapų gaminius (28,3 proc.).
Kaip vieną iš priežasčių pradėti vartoti e. cigaretes arba HTP, norą nustoti rūkyti įprastas cigaretes arba sumažinti surūkomų įprastų cigarečių skaičių, nurodė 21,4 proc. apklaustųjų. Tačiau 32,6 proc. šių asmenų nesumažino įprastų surūkomų cigarečių skaičiaus.
NTAKD nurodo besivadovaujanti po šio tyrimo, kurio išvadose minima ir PSO pozicija, suformuluotomis mokslininkų rekomendacijomis:
– Būtina išlaikyti, toliau vienodinti ir griežtinti teisinį e. cigarečių ir kaitinamojo tabako reguliavimą bei jo įgyvendinimą, užtikrinti veiksmingą ir nuoseklią tabako ir naujoviškų tabako gaminių kontrolės teisės aktų įgyvendinimo priežiūrą, kuri apsaugotų visuomenės sveikatą, mažintų šių gaminių prieinamumą ir vartojimą;
– Užtikrinti, kad pagalba metantiesiems rūkyti apimtų e. cigarečių ir kaitinamojo tabako atsisakymą, o metimo programos būtų pritaikytos specifinėms populiacijos grupėms;
– Visuomenės sveikatos strategijoje, sveikatinimo ir prevencijos gairėse ir metodikose e. cigaretės ir kaitinamasis tabakas negali būti pristatomi kaip priemonės, padedančios mesti rūkyti, jei šios priemonės nėra registruotos kaip medicinos priemonės ir pacientui paskiriamos asmens sveikatos priežiūros specialisto.
„Vadovaujantis PSO duomenimis, nėra įrodymų, kad kaitinamieji tabako gaminiai yra mažiau žalingi nei tradiciniai tabako gaminiai. Kai kurių toksinių medžiagų, kurių randama tradiciniuose tabako gaminiuose, yra mažiau kaitinamųjų tabako gaminių aerozoliuose, bet juose kartais aptinkama daugiau kitų toksinių medžiagų, pavyzdžiui, glicidolio, piridino, dimetil-trisulfido, acetoino ir metilglioksalio. Be to, kai kurios toksiškos medžiagos randamos kaitinamojo tabako aerozolyje, nėra randamos tradiciniuose tabako gaminiuose. E-cigarečių emisijos paprastai turi nikotino ir kitų toksiškų medžiagų, kurios yra kenksmingos vartotojams ir šalia esantiems asmenims, kurie yra veikiami šių aerozolių. PSO teigia, kad šie produktai yra žalingi sveikatai ir nėra saugūs“, – teigia NTAKD atstovai.
Pagalba metantiems rūkyti
Nepaisant griežtos PSO pozicijos el. cigarečių atžvilgiu, pasaulyje netrūksta praktikų, kai jas bandoma pasitelkti tabako žalos mažinimo tikslais.
Australijoje nuo šių metų spalio 1 d. įsigaliojo tvarka, kai siekiant padėti žmonėms išsigydyti nuo priklausomybės tabakui leista e. cigaretėmis prekiauti tik vaistinėse ir paskyrus gydytojui.
Anglijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (angl. National health service – NHS) veipinimą nurodo, kaip priemonę mesti rūkyti, tinkamą suaugusiems žmonėms.
„Nikotino garinimas yra gerokai mažiau kenksmingas nei rūkymas. Be to, tai viena veiksmingiausių priemonių, padedančių mesti rūkyti“, – teigia NHS.
Tačiau specialistai pastebi, kad savarankiškus, nuo PSO politikos atsietus sprendimus priimti geba tik labiau pažangios valstybės, o kitos mažesnės šalys turi kartu pasakyti, kad reikia atviresnės, objektyvesnės diskusijos šiuo klausimu.
„Gyvename tikrai keistu metu, kai tabako bendrovės iš tikrųjų yra palankiau nusiteikusios padėti žmonėms mesti rūkyti arba pereiti prie mažiau kenksmingo gaminio nei visuomenės sveikatos organizacijos ir PSO“, – sako Pasaulinio garintojų aljanso direktorius Michaelas Landlas.
Didžiulė tabako žala
Net 14 proc. Lietuvos gyventojų miršta nuo rūkymo – ir aktyvaus, ir pasyvaus. Šio žalingo įpročio poveikis žmonių mirtingumui yra daugiau nei dukart didesnis už alkoholio. Nors rūkančiųjų kiekis Lietuvoje iš lėto mažėja, galima teigti, kad iki 2035 metų tabako rūkymas nusineš apie 60 tūkst. gyvybių, 2022 m. pateiktoje ataskaitoje įspėjo Europos Komisija.
G.McGovernas teigia, kad apmokestinant alternatyvius gaminius galima apsunkinti žmonių pastangas mesti rūkyti. Išbranginti alternatyvūs gaminiai rūkantiesiems ima atrodyti neracionaliu finansiniu pasirinkimu, kuris automatiškai atmetamas. Pasak gydytojo, sprendimai, užkertantys perėjimo kelią, nėra išeitis.
„Iš pirmo žvilgsnio atsargumo taisyklė yra protinga, ir kai kada tuo vadovautis verta. Tačiau netinkamai taikomas perdėm didelis atsargumas ir įtarumas visuomenės sveikatos srityje jau sukėlė nereikalingą žalą ir mirtį. Būtent taip nutiks su elektroninėmis cigaretėmis.
Rūkymas yra mirtinai pavojingas. Elektroninės cigaretės nėra mirtinos. Jos naudojamos jau daugiau nei 20 metų ir tos rūkymui prilygstančios žalos nematome. Mes žinome, kad jei sustabdysime elektronines cigaretes vartojančius žmones, daugelis jų rūkys kitaip“, – sako G. McGovernas.
Jau dabar aiškiai žinoma, kad kaitinamojo tabako ir el. cigarečių vartojimo metu į organizmą patenka mažiau kenksmingų medžiagų.
Su priklausomybės gydymu dirbantis G. McGovernas iš savo patirties pastebi, kad daugelis rūkalių, panorę mesti rūkyti, išbandė daugybę būdų, bet niekas nepadėjo. Tada jie išgirsta, kad el. cigaretės nėra priemonė žalai sumažinti:
„Medicinoje nėra labai daug dalykų, kuriuos galime išgydyti – viskas, ką galime padaryti, tai sumažinti simptomatiką. Medicinoje neturėtume apsunkinti šių pastangų ir proceso. Tačiau tabako žalos mažinimo atveju dėl kažkokių priežasčių mes tą apsunkiname“.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.