Pastaroji programa yra skirta investicijoms į ambulatorinių sveikatos priežiūros paslaugų gerinimą nėščiosioms ir neseniai pagimdžiusioms moterims, naujagimiams, kūdikiams, vaikams ir pan.
„Pasirašyta sutartis, kuria atveria kelią tų idėjų įgyvendinimui. Iki šiol Šveicarija Lietuvoje yra investavusi apie 86 mln. eurų, kurie buvo investuoti į ligoninių infrastruktūrą, aplinkosauginius projektus, energinio efektyvumo projektus, taip pat gimdyvių ir naujagimių sveikatą, nevyriausybinių organizacijų veiklos stiprinimą“, – po ceremonijos teigė G. Skaistė.
„Didžiuojamės, kad ši iniciatyva prisidės prie geresnės Lietuvos vaikų gyvenimo kokybės, geresnių jų ateities perspektyvų“, – savo ruožtu kalbėjo Šveicarijos ambasadorius.
Kaip nurodo ministerija, tai viena iš trijų programų, kuri pagal antrojo Šveicarijos finansinio įnašo paramą Lietuvai bus įgyvendinama iki 2029 m. pabaigos.
Sveikatos apsaugos ministro Aurimo Pečkausko teigimu, programa, skirta motinų ir veikų sveikatos gerinimui, bus pradėta įgyvendinti 2025 m. I-ojo ketvirčio laikotarpiu. A. Pečkauskas nurodė, kad pirmoji programos dalis bus orientuota į akušerijos ir vaikų sveikatos priežiūros paslaugų gerinimą.
Šiuo tikslu, tikino ministras, bus siekiama užtikrinti vienodą teikiamų paslaugų standartą, keliamos gydytojų kompetencijos – ketinama apmokyti daugiau kaip 3 tūkst. šeimos gydytojų ir jų komandų. Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) vadovo duomenimis, šiai programos daliai bus skirta 20 mln. eurų.
Tuo metu per 10 mln. eurų bus skiriama vaiko raidos paslaugų gerinimui – metodinių dokumentų atnaujinimui, sutrikimų diagnostikai, gydymui, vaikų integracijai ir pan.
„Noriu pastebėti, kad programos veiklų įgyvendinimas ne tik gerins paslaugų kokybę ir specialistų kompetencijas, bet ir sustiprins Šveicarijos ir Lietuvos bendradarbiavimą politiniu, nacionaliniu ir sveikatos priežiūros specialistų lygiu“, – kalbėjo ministras.
Finansų ministrė pastebėjo, kad Lietuva savo ruožtu prie programos prisidės ir savomis lėšomis – iš valstybės biudžeto tam bus atseikėta 5,4 mln. eurų.
Už programos organizavimą ir vykdymą atsakingų Kauno klinikų generalinis direktorius Renaldas Jurkevičius patikino, kad programos finansinė parama pasieks visas 60 šalies savivaldybių.
„Kauno klinikos bus pagrindinis organizatorius, kuris privalės užtikrinti nuo pat pradžių (įgyvendinimą – ELTA) – nuo pirkimų procedūrų, įsigijimų, padalijimų, visų priemonių parengimo, konferencijų organizavimo, išvykų organizavimo ir tam tikrų kontrolės mechanizmų, kad viskas būtų sklandžiai, skaidriai, kad ta įranga būtų gebama naudotis ir kad ta įranga darytų savo darbą“, – žurnalistams sakė R. Jurkevičius.
„Tas mūsų vaidmuo yra daugiau organizacinis“, – pridūrė jis.
ELTA primena, kad iki šiol buvo įgyvendintos dvi Lietuvos ir Šveicarijos bendradarbiavimo programos, kurių metu vykdytos investicijos į nėščiųjų, gimdyvių, naujagimių ir vaikų sveikatos priežiūrą.