Pirmieji simptomai, užsikrėtimo rizika ir pavojingesnis tipas: viskas, ką reikia žinoti apie Lietuvoje nustatytus „b raupus“

2024 m. rugsėjo 25 d. 20:42
Lrytas.lt
Apie beždžionių raupus daugelis pirmą kartą išgirdo 2022 m. pavasario pabaigoje, kai ši liga ėmė plisti už Afrikos ribų. Tuomet 5 ligos atvejai nustatyti ir Lietuvoje. Tačiau trečiadienį po ilgos pertraukos pranešta, kad Lietuvoje patvirtintas pirmasis „b raupų“ (beždžionių raupų) atvejis šiemet.
Daugiau nuotraukų (4)
„Paaiškėjo, kad tai 37-erių metų vyras, ne Lietuvos gyventojas, nuolatinė gyvenamoji vieta yra Ispanija, šiuo metu lankosi Lietuvoje kaip turistas“, – trečiadienį sakė Nacionalinio visuomenės sveikatos centro (NVSC) Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Rudaitis. Plačiau apie tai skaitykite čia.
Kokie „b raupų“ simptomai? Ar didelė rizika užsikrėsti? Lrytas atsako į svarbiausius klausimus apie šią infekciją.
Ar lengva užsikrėsti?
Beždžionių raupai yra infekcinė liga, kurią sukelia beždžionių raupų virusas. Žinomi du šio viruso tipai: I tipas, vadinamas Kongo baseino tipu, ir II tipas, vadinamas Vakarų Afrikos tipu, kuriam priklauso IIa ir IIb subtipai.
NVSC nurodo, kad beždžionių raupai nėra lengvai plintanti liga, bet užsikrėsti galima esant artimam fiziniam sąlyčiui su asmeniu, kuriam yra išsivystę ligos simptomai.
Trečiadienį tai pakartojo ir sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas.
„Žinome, kad „b raupai“ – jie nėra tokio užkrečiamumo infekcinė liga, kaip COVID. Tai visiškai nesulyginami atvejai. Tikrai nėra ko baimintis“, – Eltai sakė A.Pečkauskas.
„COVID plito oro lašeliniu būdu. Ši liga – „b raupai“ – plinta daugiau kontaktiniu būdu. Užsikrėsti jais tikrai sudėtinga. Kaip matome, ir Europoje yra tik pavieniai atvejai. Natūralu, kad tikėtis didelių proveržių ar pandemijų nereikėtų, to neturėtų nutikti“, – apibendrino ministras.
Užsikrėsti galima šiais būdais:
– per kūno skysčius (pūlius ar kraują) nuo odos pažeidimų ar šašų;
– per kvėpavimo takų lašelius ilgesnį laiką bendraujant veidas į veidą su sergančiu asmeniu;
– per patalynę, rankšluosčius, drabužius ir kitus aplinkos daiktus, kuriais naudojasi sergantis asmuo;
– seksualinio kontakto metu (bučinius, lietimą, lytinius santykius). Beždžionių raupais sergantys asmenys kitus gali užkrėsti nuo simptomų atsiradimo pradžios iki tol, kol yra ligos simptomai, kol bėrimai visiškai užgis ir susiformuos šviežias odos sluoksnis (dažniausiai 2–4 savaites).
Kokie ligos simptomai?
Pasak NVSC specialistų turistas iš Ispanijos, kuriam Lietuvoje patvirta „b raupų“ diagnozė, į Vilniaus medikus kreipėsi atsiradus bėrimui ir nedideliam karščiavimui.
Šios ligos simptomai gali būti lengvi ir sunkūs. B raupams būdinga:
– veido, plaštakų, pėdų, akių, burnos ir (arba) lytinių organų ir tarpvietės bėrimas su pūslelėmis;
– karščiavimas;
– padidėję limfmazgiai;
– galvos skausmas;
– gerklės skausmas;
– raumenų, nugaros skausmai;
– energijos stoka.
Kuo skiriasi „b raupų“ tipai?
Europoje susirūpinimas dėl „b raupų“ išaugo rugpjūčio viduryje, kai Švedijos tarnybos pranešė apie pirmąjį pavojingesnio – I tipo – beždžionių raupų atvejį žemyne.
Tuo metu Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pranešė, kad beždžionių raupų protrūkis Afrikoje yra pasaulinė ekstremali visuomenės sveikatai situacija ir, padėčiai blogėjant, paskelbė aukščiausio lygio pavojų.
„Buvo vieningai nuspręsta, kad dabartinis beždžionių raupų protrūkis yra nepaprastas įvykis“, – sakė PSO nepaprastųjų situacijų komiteto pirmininkas Dimie Ogoina.
JAV Ligų kontrolės ir prevencijos centro duomenimis, kai kurie beždžionių raupų I tipo protrūkiai nusinešdavo iki 10 proc. užsikrėtusių žmonių gyvybių. Mirštamumas nuo II viruso tipo yra mažesnis nei 0,2 proc.
Tačiau specialistai ramina, kad rugpjūčio viduryje nustatytas I tipo „b raupų“ atvejis iki šiol yra vienintelis. Toliau stebimas tik II tipo „b raupų“ plitimas.
Manoma, kad „lengvesne“ beždžionių raupų versija serga ir asmuo, kuriam liga patvirtinta Lietuvoje. Tačiau specialistai nėra 100 proc. tikri, nes ši versija nepatvirtinta laboratoriniais tyrimais.
„Laboratorija dabar ieško kontaktų kitose šalyse, kad galėtų greitai išsiųsti mėginį – paciento biologinę medžiagą. Tai būtų dienų klausimas“, – trečiadienį sakė sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) Sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Galina Zagrebnevienė.
Profilaktinis skiepijimas nuo „b raupų“
Lietuvoje profilaktiškai nuo b raupų gali pasiskiepyti rizikos grupei priklausantys asmenys, t. y. vyresni nei 18 metų amžiaus vyrai, turintys lytinių santykių su vyrais. Šia vakcina taip pat pasiskiepyti gali tie asmenys, kurie turėjo didelės rizikos sąlytį su sergančiuoju ir yra vyresni nei 18 m. amžiaus. Tokius asmenis identifikuoja NVSC specialistai, apklausdami b raupais susirgusį pacientą.
Norint profilaktiškai pasiskiepyti šeimos gydytojo siuntimas nereikalingas. Pasiskiepyti galima Centro poliklinikoje, Vilniuje, skiepijimo paslaugai registruojantis per Išankstinę pacientų registracijos informacinę sistemą (sistemoje pažymėjus Vilniaus miesto savivaldybę, Centro polikliniką, ir pasirinkus „BR skiepai vyrams“ paslaugą).
Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro duomenimis, Europoje nuo 2022 m., kuomet prasidėjo b raupų protrūkis, iki 2024 m. rugsėjo 6 d. iš viso užregistruoti 22 870 b raupų atvejai. Rugpjūčio mėnesį užfiksuota daugiau atvejų nei liepos mėnesį. Lietuvoje 2022 m. registruoti ir laboratoriškai patvirtinti 5 atvejai.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.