„Paaiškėjo, kad tai 37-erių metų vyras, ne Lietuvos gyventojas, nuolatinė gyvenamoji vieta yra Ispanija, šiuo metu lankosi Lietuvoje kaip turistas“, – trečiadienį sakė NVSC Užkrečiamųjų ligų valdymo skyriaus vyriausiasis specialistas Kęstutis Rudaitis
Pasak jo, užsienietis į Vilniaus medikus kreipėsi penktadienį atsiradus bėrimui ir nedideliam karščiavimui.
„Šiuo metu asmuo jaučiasi gerai, gydosi ambulatoriškai ir turi galimybę izoliuotis“, – pridūrė K.Rudaitis ir nurodė, kad užsikrėtęs asmuo galėjo turėti du rizikingus kontaktus.
Paklausus, ar atvejis įvežtinis, NVSC atstovas nurodė, kad informacija dar tikslinama.
„Mes negalime pasakyti. Kadangi inkubacinis laikotarpis gali trukti 2–3 savaites, o asmuo negali įvardinti nuo ko galbūt užsikrėtė, ar turėjo kontaktą su sergančiuoju“, – aiškino K.Rudaitis.
Jis sakė, kad turistas iš Ispanijos užsikrėtė lytiniu būdu ir paaiškino, jog sergantis asmuo turės izoliuotis, kol visiškai užgis po bėrimo atsiradę šašai.
Tai pirmasis patvirtintas „b raupų“ atvejis Lietuvoje šiemet. 2022 m. mūsų šalyje registruoti ir laboratoriškai patvirtinti 5 ligos atvejai, kai Europoje kilo šios infekcijos protrūkis.
Neatsakytas svarbus klausimas
SAM Sveikatos stiprinimo skyriaus vyriausioji specialistė Galina Zagrebnevienė pasakojo, kad remiantis epidemiologine analize nustatytas II tipo „b raupų“ atvejis. Tačiau specialistai nėra tikri, nes ši versija nepatvirtinta laboratoriniais tyrimais.
„Laboratorija dabar ieško kontaktų kitose šalyse, kad galėtų greitai išsiųsti mėginį – paciento biologinę medžiagą. Tai būtų dienų klausimas“, – sakė G.Zagrebnevienė.
„Kaip jūs žinote, šiuo metu keliose Afrikos šalyse labai sparčiai plinta ir Ib tipo „b raupų“ virusas“, – pasakojo G.Zagrebnevienė.
Iki šiol Europoje oficialiai užregistruotas tik vienas I tipo „b raupų“ atvejis.
„Kaip žinia, nuo 2022 m. Europoje labai sparčiai plito II tipo beždžionių raupų virusas. Todėl, remiantis duomenimis, kuriuos turime šiandien, manytume, kad tai būtų II tipo virusas“, – sakė G.Zagrebnevienė.
Mirštamumas nuo II tipo „b raupų“ yra mažesnis nei 1 proc., bet I tipas pasižymi ženkliai sunkesne ligos eiga – kai kurie protrūkiai nusinešdavo iki 10 proc. užsikrėtusių žmonių gyvybių.
Iki šiol Europoje užregistruoti apie 28 tūkst. „b raupų“ atvejų, protrūkis nuslūgo, tačiau pavieniai atvejai fiksuojami ir toliau.
Kaip pabrėžė G.Zagrebnevienė, „b raupai“ Europoje iki šiol pareikalavo 5 gyvybių. Taigi, mirštamumas nėra didelis.
Ministras: „Norėčiau nuraminti visuomenę“
Sveikatos apsaugos ministras Aurimas Pečkauskas trečiadienį patikino – gąsdintis dėl šios ligos gyventojams nereikėtų. Anot jo, užsikrėsti „b raupais“ yra sunkiau nei, pavyzdžiui, koronavirusu, tad dideli ligos proveržiai yra mažai tikėtini.
„Lietuvoje diagnozuotas vienas užsikrėtimo „b raupais“ atvejis. Pacientas yra atvykęs iš užsienio, šiuo metu vykdoma detali epidemiologinė analizė, dirba visos institucijos, kurios su tuo yra susiję – Nacionalinis visuomenės sveikatos centras, Nacionalinė visuomenės sveikatos priežiūros laboratorija – ir aiškinamasi visos aplinkybės, susijusios su šiuo atveju“, – Eltai trečiadienį sakė A. Pečkauskas.
„Tikrai norėčiau nuraminti visuomenę, kad kažkokios didelės grėsmės plitimui šios ligos tikrai neturime šiuo metu“, – patikino ministras.
Jis nurodė, kad dėl šio „b raupų“ atvejo imtis plačiau taikomų prevencijos priemonių nėra pagrindo. Anot A. Pečkausko, rizikos grupių asmenys yra aiškiai identifikuojami, yra prieinamos vakcinos ir kita informacija apie ligą.
„Kažkokių grėsmių ar sisteminių papildomų veiksmų, nei šiuo metu yra vykdoma, tikrai nereikėtų imtis. Yra aiškios identifikuojamos rizikos grupės, kurioms yra siūloma vakcinacija, vakcinos Lietuvoje yra prieinamos“, – aiškino ministras.
Tipiškiausias „b raupų“ simptomas – bėrimas pereinantys į skausmingus šašus. Specifinių vaistų nuo ligos nėra, taikomas simptominis gydymas.