Tokia praktika taikoma Mažeikių ligoninėje. Visgi dėl konkurencijos su netoliese esančia Telšių ligonine ir tai nepadeda pasiekti norimų rezultatų. Todėl, pagal galiojantį Vyriausybės nutarimą, Mažeikių ligoninės akušerijos-ginekologijos skyriuje teikiamos gimdymo paslaugos nuo Naujųjų nebebus finansuojamos PSDF lėšomis, sako laikinai Mažeikių ligoninės vadovės pareigas einanti Aranta Būtautaitė-Garalienė.
„2022 metais buvo išleistas Vyriausybės nutarimas, (...) kad jei yra dvi įstaigos, nutolusios mažiau nei per 50 kilometrų, iš PSDF apmokamas paslaugas gauna ta, kuri turi ne mažiau 300 ir daugiau gimdymų už kitą įstaigą. Lietuvoje esame tik mes – Mažeikiai ir Telšiai – tokioje situacijoje – nesvarbu, jei ir pasiektume tuos 300 (naujagimių – ELTA), jei jie turės naujagimių daugiau, jie ir perims teisę vykdyti gimdymus“, – Eltai sakė A. Būtautaitė-Garalienė.
Laikinoji ligoninės vadovė viliasi, kad rudenį naujai suformuota Vyriausybė dar pakeis šiuo metu galiojančią tvarką. Tačiau jei taip nenutiks, gimdymo paslaugas Mažeikių ligoninėje nuo 2025-ųjų iš savo biudžeto svarstytų dotuoti Mažeikių rajono savivaldybė, pažymi A. Būtautaitė-Garalienė.
„Vyriausybės nutarimus pakeisti yra labai sudėtinga. Bet kokiu atveju yra tikslinga tęsti skyriaus veiklą ir žiūrėti metų eigoje, kaip čia viskas seksis. (...) Merės požiūris yra toks, jog jei nauja Vyriausybė nepakeis šito nutarimo, tokiu atveju savivaldybė gimdymo paslaugas siūlys dotuoti iš savo biudžeto, kad jos vis tiek liktų Mažeikiuose“, – teigė A. Būtautaitė-Garalienė.
Anot ligoninės vadovės, savivaldybės skaičiavimais, jei taryba tokiam siūlymui pritartų, gimdymo skyriaus išlaikymas rajonui kainuotų apie 300 tūkst. eurų metams.
Ligoninės atstovai taip pat pažymi, kad šiuo metu Mažeikių rajono savivaldybės pagrindinė taikoma priemonė gimus vaikui – vienkartinė šeimai skiriama 200 eurų išmoka, kurią rajono merė dar planuotų didinti.
„Rajono merė informavo apie planus didinti vienkartinę išmoką“, – nurodoma Eltai perduotame ligoninės komentare.
Merė R. Matulaitienė: apie akušerijos-ginekologijos skyriaus uždarymą negali būti kalbos
Mažeikių rajono merė Rūta Matulaitienė patikina, kad jei Vyriausybės nustatyta tvarka šiemet nepasikeis, ji siūlys rajono tarybai svarstyti galimybę akušerijos-ginekologijos skyriaus veiklą kitąmet finansuoti savivaldybės lėšomis.
„Ruošiame reikiamus dokumentus ir kreipsimės (į Vyriausybę – ELTA) šiuo klausimu. Žiūrint pagal gyventojų skaičių, Mažeikių rajonas turi daugiau gyventojų nei Telšių, tačiau Telšiai lyg ir ruošėsi daugiau šio įstatymo pakeitimui, gimdyvių pritraukimui“, – savivaldybės socialiniame tinkle paskelbtame vaizdo įraše kalba R. Matulaitienė.
„Apie skyriaus uždarymą negali būti nė kalbos. Jei reikės, savivaldybė bus pasirengusi skirti pinigų iš valstybės biudžeto (...) Jei reikės, kalbėsiu su tarybos nariais ir nemanau, kad bus prieštaraujančių, jog ši paslauga liktų Mažeikiuose“, – pridūrė politikė.
Gimdyvių prisitraukė atnaujinta įranga ir papildomomis paslaugomis
Tuo metu vienkartines išmokas, papildomas paslaugas ir atnaujintą įrangą gimdyvėms nuo 2022-ųjų pradėjusiai siūlyti Jonavos ligoninei pastaraisiais metais pavyko padidinti įstaigoje kasmet priimamų naujagimių skaičių.
Kaip skelbia ligoninės atstovai, savivaldybės taryba, skatindama gimdymus Jonavoje, dar 2022 m. pavasarį priėmė sprendimą skirti gimdyvėms vienkartinę 176 eurų išmoką, nepriklausomai nuo to, kur naujagimio tėvai yra deklaravę savo gyvenamąją vietą.
„2024 m. pirmą pusmetį ligoninėje gimė 234 naujagimiai, 2023 m. pirmą pusmetį gimė 240 naujagimių – tad gimdymų skaičius išlieka toks pats ir beveik nesikeičia, nors Lietuvos mastu gimdymų mažėja – 2023 m. lyginant su 2022 m. Lietuvoje gimdymų sumažėjo 6,55 proc. tuo tarpu Jonavos ligoninėje lyginant 2024 m. ir 2023 m. tik 2,5 proc.“ – įstaigos rezultatais Eltai raštu perduotame komentare dalijasi ligoninės vadovas Gediminas Ramanauskas.
„Akivaizdus skirtumas matosi lyginant 2023 m. ir 2022 m. – kuomet bendras gimdymų skaičius mažėjo, gimdymų skaičius jonavos ligoninėje augo nuo 418 gimdymų iki 480 gimdymų ir šie skaičiai didesni nei Utenos, Marijampolės bei Alytaus savivaldybėse“, – pažymi G. Ramanauskas, pridurdamas, jog įstaigos tikslas pasiekti 500–600 gimdymų per metus.
Siekiant pritraukti gimdyves, Jonavos ligoninėje veikia Nėščiųjų mokyklėlė, atnaujintos palatos su specialiomis funkcinėmis lovomis, naujais baldais, įrengti kondicionieriai, akcentuoja G. Ramanauskas. Be to, gimdyvėms siūloma dalyvauti aromaterapijos seansuose, taip pat pasinaudoti spalvų terapija, kai gimdyti galima įvairiomis spalvomis apšviestoje erdvėje, pažymi įstaigos vadovas.
Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) duomenimis, iš viso šiemet per pirmąjį pusmetį Lietuvoje gimė 8991 naujagimis. Daugiausia jų – 1405 – priėmė Vilniaus universiteto ligoninės (VUL) Santaros klinikos. Mažiausiai – 134 – Regioninė Mažeikių ligoninė. Panašiai naujagimių šiemet priimta ir Utenos bei Marijampolės ligoninėse – atitinkamai po 137 ir 139 naujagimius, o Telšiuose – 181.