Nors pasirodo vis daugiau tyrimų, valstybės institucijoms, politikams ir medikams nepavyksta rasti vieningos nuomonės. Vieni naujos kartos tabako produktus ragina dėti į vieną lentyną su cigaretėmis, tačiau kiti įžvelgia alternatyvą ir mano, kad atsirado naujos galimybės sumažinti su tradiciniais tabako gaminiais siejamas sveikatos problemas.
Neseniai vykusiame Pasauliniame nikotino forume (angl. Global Forum on Nicotine, GFN) Varšuvoje, kaip įprasta, daugiausia dėmesio skirta bedūmiams nikotino gaminiams. Vienas pagrindinių konferencijos pranešėjų profesorius Andrzej Fal akcentavo, kad remiantis istorine ir kultūrine patirtimi sunku įsivaizduoti, jog visuomenė visiškai atsisakytų sveikatai kenksmingų įpročių. Todėl amžinai aktualus bus žalos mažinimo principas, kai žmonės, neatsisakantys nikotino vartojimo, nuo rūkymo ir kito rizikingo tabako vartojimo pereina prie mažiau žalingų nikotino gaminių.
„Mes nekvestionuojame narkotikų žalos mažinimo. Tad kodėl turėtume ginčytis dėl žalos mažinimą, kai kalbame apie rūkymą? Tačiau taip pat turime rasti priemonių, kurios užtikrintų, kad tai yra žalos mažinimas, o ne žalos skleidimas“, – pabrėžė profesorius A. Fal.
Jis atkreipė dėmesį, kad tiesioginiai rūkymo kaštai ekonomikos variklyje yra susiję su lėšomis, kurios skiriamos sveikatos priežiūrai. Tačiau yra ir netiesioginių išlaidų, pavyzdžiui, rūkaliai iškrenta iš darbo rinkos, nes suserga ir praranda bent dalį darbingumo.
„Deja, daugeliui sveikatos priežiūros specialistų trūksta žinių ir supratimo apie tabako žalos mažinimą. Tačiau iš tiesų tai yra kaštų valdymo klausimas. Vėžio gydymas yra daug brangesnis nei visuomenės informavimo kampanija, nei geros informacijos paskleidimas žmonėms. Kova su tabako rūkymo ar narkotikų vartojimo padariniais dabar kainuoja brangiai“, – akcentavo A. Fal.
„Draudimų strategija turėtų keistis“
Gydytojas kardiologas prof. Pranas Šerpytis sako, kad tabako vartojimas bet kokia forma didina širdies ir kraujagyslių ligų riziką. Todėl užvis geriausia būtų mesti rūkyti. Tačiau lengva pasakyti, o padaryti sunku.
Pasak profesoriaus, nikotino priklausomybė yra labai stipri, didesnė nei heroinui ar alkoholiui ir todėl tik 5 proc. žmonių, kurie įpranta rūkyti, pavyksta atsisakyti sveikatai žalingo pomėgio, pastebi profesorius.
„Jeigu žmogus negali mesti rūkyti, tai alternatyvos, pavyzdžiui, kaitinamasis tabakas yra mažesnė bėda. Mes gauname tą patį nikotiną, bet žymiai mažiau kitų toksinių medžiagų“, – sako P.Šerpytis.
Žinoma, į jaunimą nukreipta politika privalo pabrėžti, kad bet koks kenksmingų medžiagų vartojimas yra žalingas sveikatai.
Profesorius atkreipia dėmesį, kad Lietuvoje kova prieš rūkymą apsiriboja draudimų politika ir pasigenda rūpesčio gyventojų švietimu. Jo įsitikinimu, pasirinkta ydinga taktika, nes pastangos sumažinti rūkymo paplitimą neduoda vaisių.
„Matyt, šita draudimų strategija turėtų keistis“, – teigia P.Šerpytis.
Skirtingos JK ir Lietuvos pozicijos
P.Šerpytis pateikia Jungtinės Karalystės (JK) pavyzdį, kur už visuomenės sveikatą atsakinga valstybinė institucija – Nacionalinė sveikatos tarnyba (angl. National health service, NHS) elektronines cigaretes įvardijo kaip pagalbinę priemonę, norint atsisakyti tradicinio tabako.
„Elektroninės cigaretės yra kur kas mažiau kenksmingos nei cigaretės ir gali padėti visam laikui mesti rūkyti“, – nurodo NHS ir priduria, kad šių priemonių vartojimas nerekomenduojamas nerūkantiems žmonėms.
„Tūkstančiai Jungtinės Karalystės gyventojų jau metė rūkyti, pasinaudoję elektroninėmis cigaretėmis. Yra įrodymų, kad jos gali būti veiksmingos“, – teigia NHS.
Tuo metu Respublikinio priklausomybės ligų centro (RPLC) specialistė Evelina Pridotkienė nurodo, kad šiuo metu Lietuvoje galima išskirti dvi pagrindines pagalbos metantiesiems rūkyti strategijas: farmakologinę terapiją ir elgesio keitimo (psichologinę) pagalbą, kurią dažniausiai teikia sveikatos priežiūros specialistai.
Ji pabrėžia, kad pakaitinė nikotino terapija ir kitas medikamentinis gydymas yra efektyvi ir saugi pagalba metantiems rūkyti asmenims, o medikamentinio gydymo ir psichologinių konsultacijų kombinacija šiuo metu yra pripažįstama kaip efektyviausias būdas siekiant mesti rūkyti.
„Lietuvoje iki šiol nebuvo atlikta tyrimų įrodančių, kad elektroninės cigaretės ar kaitinamasis tabakas gali būti veiksmingi metant rūkyti. Kitose šalyse palaipsniui vis daugėja įrodymų, kad elektroninės cigaretės potencialiai gali būti veiksmingos priemonės norint mesti rūkyti, tačiau tyrimų išvados kol kas išlieka prieštaringos“, – akcentuoja E.Pridotkienė.
Diskusijos bus visada
Vilniaus universiteto Medicinos fakulteto Sveikatos mokslų instituto direktorė prof. Natalja Istomina sutinka, kad, remiantis tyrimų duomenimis, sunku rasti vienareikšmišką atsakymą dėl elektroninių cigarečių naudojimo tabako žalos mažinimui.
„Atsiranda vis daugiau naujų tyrimų rezultatų, bet dar nėra surinkta daug aukšto lygio įrodymų, kad būtų galima tvirtai pasakyti, jog egzistuoja priemonės, kurios be pavojaus gali sumažinti žalą“, – tvirtina N.Istomina.
Pasak jos, natūralu, kad diskusijos šiuo klausimu medicinos bendruomenėje bus visada, nes egzistuoja dvi priešingos stovyklos. Bet aišku, kad visos priemonės, kurios siūlomos rinkoje, nėra nepavojingos.
„Teko skaityti mokslinius straipsnius apie tai, kad ketvirtosios kartos elektroninės cigaretės yra net pavojingesnės sveikatai nei klasikinis tabakas, kur vyksta degimo procesas, išsiskiria dervos ir kitos kenksmingos medžiagos.
Iš asmenų, kurie rūkė tik elektronines cigaretes, jau teko girdėti, kad pasireiškė problemos su kvėpavimo sistema, burnoje atsirado žaizdelės“, – pasakoja N.Istomina.
Ji atkreipia dėmesį, kad naudojant elektronines cigaretes nevyksta degimo reakcija, neišsiskiria dervų, nėra kitų kenksmingų medžiagų, tačiau pasigenda informacijos apie įvairių tabako produktų kombinacijos suminę žalą sveikatai.
„Jeigu žmogus rūko vien tik kaitinamąjį tabaką, galime matyti, kad sveikata tikrai pagerėja, nes žmogus gauna mažiau kenksmingų medžiagų. Bet jei žmogus kartu vartoja kaitinamąjį tabaką, paprastas cigaretes ir elektronines cigaretes, tai mes nežinome, kokia bus suminė žala.
Ir Jungtinėje Karalystėje ir JAV paskelbti tyrimai, yra duomenų, kad kaitinamasis tabakas gali būti alternatyva. Tačiau nedrįsčiau rūkantiems asmenims vienareikšmiškai siūlyti elektronines cigaretes kaip alternatyvą“, – sako N.Istomina.