Dirbtinio intelekto (DI) modelis nustato širdies uždegimą, kurio neparodo įprasti kompiuterinės tomografijos tyrimai.
Bandomasis projektas, kurį remia Anglijos Nacionalinė sveikatos tarnyba (angl. National health service, NHS), vykdomas penkiose Jungtinės Karalystės ligoninėse.
Tačiau manoma, kad artimiausiu metu naujoji technologija bus pradėta naudoti visoje šalyje.
Oksfordo universitete įkurta įmonė „Caristo Diagnostics“, teigė, kad jau siekia savo sukurtą technologiją pritaikyti insulto ir diabeto prevencijai.
„Pirmą kartą galime nustatyti žmogaus akiai nematomus biologinius procesus, vykstančius prieš atsirandant kraujagyslės susiaurėjimui ir užsikimšimui“, – naujosios technologijos privalumus išskyrė Oksfordo universiteto profesorius Keithas Channonas.
Vykdant bandomąjį projektą, pacientams, jaučiantiems krūtinės skausmą, kuriems pagal įprastą algoritmą būtų skiriamas kompiuterinės tomografijos tyrimas, dirbtinio intelekto platforma „CaRi-Heart AI“ atlieka vaizdinių tyrimų analizę.
Algoritmą, pagal kurį nustatomas vainikinių arterijų uždegimas ir apnašos, vėliau įvertina apmokyti specialistai, kad patikrintų jų tikslumą.
Tyrimas parodė, kad padidėjęs uždegimas yra susijęs su didesne širdies ir kraujagyslių ligų ir mirtinų širdies priepuolių rizika.
Britų širdies fondo (angl. British heart fund, BHF) duomenimis, Jungtinėje Karalystėje (JK) širdies ligomis serga apie 7,6 mln. žmonių, o metinės NHS išlaidos siekia 7,4 mlrd. svarų sterlingų (daugiau nei 8,6 mlrd. eurų).
Kasmet šalyje širdies kompiuterinė tomografija atliekama apie 350 tūkst. pacientų, teigia BHF.
Žurnale „Lancet“ paskelbtame tyrime, kuriame dalyvavo 40 tūkst. pacientų, nustatyta, kad 80 proc. žmonių po tyrimo buvo nukreipti atgal pirminės sveikatos priežiūros grandies specialistams be jokio prevencijos ar gydymo plano.
Į šiuos pacientus žvilgsnį nukreipę tyrėjai nustatė, kad jei jie turėjo uždegimą vainikinėse arterijose, per ateinančius 10 metų jiems buvo 20–30 kartų didesnė rizika mirti nuo širdies smūgio.
BHF finansuoto tyrimo metu nustatyta, kad naudojant dirbtinio intelekto technologiją 45 proc. šių pacientų buvo paskirti vaistai arba jie buvo paskatinti keisti gyvenimo būdą, kad išvengtų jiems gresiančio širdies priepuolio.
Susirūpino dėl sveikatos
58-erių metų amžiaus britas Ianas Pickfordas 2023 m. lapkritį buvo nusiųstas atlikti kompiuterinės tomografijos tyrimą, nes nuolat jautė skausmą krūtinėje.
Dabar vyrui paskirtas gydymas statinais, liepta mesti rūkyti ir rekomenduota padidinti fizinį krūvį po to, kai dirbtinio intelekto analizė parodė, kad jam gresia širdies smūgis.
Tyrimo rezultatai paskatino I.Pickfordą susirūpinti dėl savo sveikatos.
„Kai pamatai rezultatus popieriuje, supranti, kaip tai rimta. „Privalau kažką pakeisti“, – primenu sau kiekvieną dieną“, – sakė I.Pickfordas.
Tyrimo vadovas prof. Charalambosas Antoniadesas teigė, kad iki šiol turėtos priemonės buvo primityvios, nes skaičiuoklės galėjo įvertinti tik bendruosius rizikos veiksnius, pavyzdžiui, ar pacientas serga diabetu, rūko ar yra nutukęs.
„Dabar, naudodami dirbtinio intelekto technologiją, tiksliai žinome, kurio paciento arterijos yra pažeistos, kol liga dar nėra išsivysčiusi.
Tai reiškia, kad galime imtis ankstyvų veiksmų ir nutraukti ligos procesą bei gydyti pacientą, kad liga neišsivystytų, o tada išvengtume širdies priepuolio“, – sakė Ch.Antoniadesas.
Šiuo metu Nacionalinis sveikatos ir priežiūros kompetencijos institutas vertina šią technologiją, siekdamas nustatyti, ar ji turėtų būti diegiama visoje NHS. Sprendimą dar ketinama priimti JAV, o technologiją jau leista naudoti Europoje Sąjungoje ir Australijoje.
Parengta pagal BBC inf.