Jame taip pat teigiama, kad didžiausią naudą dėl vaisto turėjo žmonės, kurie gyvena nesveikai.
Storosios žarnos vėžys yra antra pagal dažnumą mirties nuo onkologinės ligos priežastis visame pasaulyje. 2023 m. vien JAV ši liga diagnozuota maždaug 153 tūkst. žmonių. Medikai įspėja, kad storosios žarnos vėžys vis dažniau nustatomas jauniesniems nei 55 m. pacientams.
Ligos priežastys gali būti genetinės, tačiau riziką susirgti didina gyvenimo būdo veiksniai, įskaitant sveikatai nepalankią mitybą, per mažą fizinį aktyvumą, alkoholio vartojimą, rūkymą ir aukštą kūno masės indeksą (KMI).
Pasiūlė naują požiūrį
Be to, gydytojai pacientams dažnai rekomenduoja ir mažas aspirino dozes. Tokia rekomendacija JAV egzistavo nuo 2016 metų, bet 2022 m. jos atsisakyta, išaugus susirūpinimui, kad aspirinas gali sukelti kraujavimą.
Pasikeitus rekomendacijoms, naujojo tyrimo autoriai nusprendė patikrinti, ar nėra tokių žmonių, kuriems galima aspirino nauda nusvertų riziką.
Ketvirtadienį žurnale „JAMA Oncology“ paskelbto tyrimo autoriai išnagrinėjo 107 655 pacientų, kurių dauguma buvo baltaodžiai, sveikatos duomenis.
Tyrimo dalyviai buvo stebimi mažiausiai dešimtmetį, jie taip pat atsakė į klausimus apie savo gyvenimo būdą. Buvo vertinamas jų KMI, alkoholio vartojimas ir mityba, rūkymo statusas ir fizinis aktyvumas.
Šiame tyrime reguliariu aspirino vartojimu buvo laikomas 2 dozių ir daugiau įprasto stiprumo aspirino arba 6 dozių ir daugiau mažesnio stiprumo aspirino vartojimas per savaitę.
Nustatyta, kad reguliariai aspiriną vartojančių asmenų rizika susirgti storosios žarnos vėžiu buvo 18 proc. mažesnė nei nevartojančiųjų.
Daugiau naudos turėjo tie, kurie gyveno nesveikai, ypač jei rūkė arba KMI buvo didesnis nei 25. Kai žmogaus KMI yra nuo 25 iki 29,9, sakoma, kad jis turi antsvorio.
„Mūsų rezultatai rodo, kad aspirinas gali proporcingai sumažinti ženkliai padidėjusią riziką tiems, kurie turi daugybę storosios žarnos vėžio rizikos veiksnių“, – teigė pagrindinis tyrimo autorius gydytojas gastroenterologas Danielis Sikavi.
Tiesa, jis pridūrė, kad naudos turėjo ir sveikai gyventantys žmonės, tik įtaka jiems buvo mažiau akivaizdi, nes ir jų rizika susirgti storosios žarnos vėžiu nėra tokia didelė.
Tyrėjai negalėjo patikrinti, kodėl reguliarus aspirino vartojimas pasirodė naudingas, tačiau anksčiau kelta versija, kad aspirinas gali slopinti prouždegiminius signalus, kurie sukelia vėžį.
Nors ankstesni tyrimai parodė aspirino naudą storosios žarnos vėžio profilaktikai tam tikrose gyventojų grupėse, tačiau, pasak naujojo tyrimo autorių, rezultatai buvo prieštaringi.
Jų nuomone, gydytojai, nustatydami, ar žmogus turėtų reguliariai vartoti aspiriną, kad išvengtų storosios žarnos vėžio, turėtų įvertinti įvairius gyvenimo būdo veiksnius.
Vaistai nepakeis sveikos gyvensenos
Christina Annunziata, Amerikos vėžio draugijos vyresnioji viceprezidentė, pažymėjo, kad nors tyrimas turi trūkumų, jis yra geras priminimas, kad kiekvienas iš mūsų galime sumažinti tikimybę, jos susirgsime storosios žarnos vėžiu.
„Yra įpročių, kuriuos galite pakeisti ir tai sumažins jūsų riziką“, – sakė Ch.Annunziata, kuri nedalyvavo atliekant naująjį tyrimą.
Ji išskyrė sveikatai palankaus kūno svorio palaikymą; mitybą, kurioje gausu daržovių, vaisių ir pilno grūdų produktų bei mažesnį alkoholio vartojimą.
Raymondas DuBoisas, buvęs Amerikos vėžio tyrimų asociacijos prezidentas, jau 20 metų seka besikeičiančias rekomendavijas dėl aspirino ir jį stebina skirtingi tyrimo rezultatai. Specialistas mano, kad naujasis tyrimas gali padėti sudėlioti visus taškus.
Pasak jo, tyrimo duomenys gana įtikinamai rodo teigiamą aspirino poveikį nesveikiausių dalyvių grupei.
„Mes kaip įmanydami stengiamės, kad žmonės taptų sveikesni, tačiau kai kuriems žmonėms tiesiog labai sunku sumažinti svorį ar mesti rūkyti. Aspirinas galėtų padėti tiems, kurie yra didžiausios rizikos grupėje“, – sakė R.DuBoisas.
Jis pastebėjo, kad įrodyta mažų aspirino dozių nauda, o tai gali sumažinti nuogąstavimus dėl kraujavimo pavojaus.
Bostono medicinos centro (JAV) storosios ir tiesiosios žarnos chirurgijos skyriaus vedėja Jennifer Davids perspėjo, kad žmonėms nereikėtų užsiimti savigyda ir pradėti vartoti aspiriną savo nuožiūra.
„Tai nebrangu, lengvai prieinama, bet turi ir savo rizikas“, – sakė J.Davids.
Jos nuomone, naujasis tyrimas yra svarbus žingsnis teisinga linkme bandant suprasti, kam aspirinas gali būti naudingiausias. Visgi, pacientai dėl aspirino naudojimo pirmiausia turėtų pasitarti su gydytoju.
Be to, medikė pabrėžė, kad gyventojai neturėtų padaryti klaidingų išvadų. Jei norite išvengti ligų, vis tiek reikės daug judėti, sveikai maitintis ir vengti žalingų įpročių.
„Tai jokiu būdu nereiškia, kad aspirinas kompensuos visus kitus veiksnius, kurie yra būtini sveikam gyvenimo būdui ir vėžio rizikos mažinimui apskritai“, – sakė ji.
Parengta pagal CNN inf.