Netikėtas priešnuodis prieš kobros nuodus – populiarus vaistas kraujui skystinti

Kraujui skystinti skirtas vaistas – heparinas – gali būti naudojamas kaip pigus priešnuodis po kobros įkandimo, skelbia tarptautinė mokslininkų komanda.

Kobra<br>123rf nuotr.
Kobra<br>123rf nuotr.
Daugiau nuotraukų (1)

Lrytas.lt

Jul 18, 2024, 5:53 PM, atnaujinta Jul 18, 2024, 5:55 PM

Nuo gyvatės įkandimo kasmet miršta apie 138 000 žmonių, daugiausia skurdesnių – Afrikos, Pietų ir Pietryčių Azijos šalių – šalių gyventojai.

Daugiau nei 400 000 kitų žmonių suserga nekroze, kai aplink įkandimą esantys audiniai žūsta ir pajuoduoja.

Daugiausia kobrų įkandimų nutinka tam tikrose Afrikos ir Indijos teritorijose. Heparinas gali neutralizuoti toksinus, esančius kai kurių kobrų nuoduose.

Šis vaistas neveikia visų gyvatės nuodų, tačiau mokslininkai teigia, kad jis galėtų būti pigesnė ir lankstesnė priemonė nei esami priešnuodžiai, kurių daugelis veikia tik vienos rūšies gyvatės nuodus ir negali užkirsti kelio nekrozei.

Vaisto poveikis jau išbandytas su pelėmis, kitas žingsnis bus tyrimai su žmonėmis.

Viltis sukurti universalų priešnuodį

Tyrėjai pabrėžė, kad heparino pritaikymas naujam tikslui galėtų sumažinti nekrozės atvejų skaičių, taip pat pagerinti išgyvenamumo rodiklius po gyvatės įkandimo.

Tyrimo autoriai siekė nustatyti, kas žmoguje sąveikauja su nuodais, sukelia nekrozę ir mirtį.

„Mokslo požiūriu įdomu tai, kad galime nustatyti keturis ar penkis skirtingus būdus, kuriais gyvatės nuodai kaip visuma sąveikauja su žmogaus ląstelėmis – tada galėsime sukurti universalius priešnuodžius, galinčius blokuoti plačias nuodų grupes“, – sakė profesorius Gregas Neely`is, vyr. tyrimo autorius iš Sidnėjaus universiteto.

Jis tikisi, kad atrastas naujas priešnuodis prieš kobros nuodus gali padėti sumažinti mirčių ir sužalojimų nuo gyvatės įkandimo skaičių pasauliniu mastu.

Heparinas yra nebrangus, plačiai paplitęs medikamentas, įtrauktas į Pasaulio sveikatos organizacijos būtiniausių vaistų sąrašą.

Ekspertai gyvačių įkandimus įvardija kaip mirtiniausią iš apleistų tropinių ligų.

„Mūsų rezultatai yra įdomūs, nes dabartiniai priešnuodžiai yra labai neveiksmingi nuo sunkių įkandimų, kurie pasireiškia skausmingu progresuojančiu patinimu, pūslėmis ir (arba) audinių nekroze įkandimo vietoje, – nurodė tyrimo autoriai. – Tai gali sukelti galūnių funkcijos praradimą, amputaciją ir neįgalumą visam gyvenimui.“

Parengta pagal BBC inf.

Norėdami komentuoti turite prisijungti.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App Store Google Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.