Įspėjimas keliautojams: 2 Europos valstybėse – žmogaus gyvybei pavojingo viruso atvejai

2024 m. liepos 5 d. 07:29
Lrytas.lt
Poilsiautojams, vykstantiems į Ispaniją ir Italiją, skamba pavojaus varpai, nes padaugėjo potencialiai mirtino viruso atvejų. Vakarų Nilo karštligė susirgdė žmogų Sevilijoje (Ispanija), o dar vienas atvejis fiksuotas Modenoje (Italija).
Daugiau nuotraukų (3)
Šis virusas, kurį perneša uodai, 1 iš 5 užsikrėtusiųjų gali sukelti sunkius simptomus: karščiavimą, kūno skausmus, bėrimą ir vėmimą.
Kraštutiniais atvejais pacientus gali ištikti traukuliai, raumenų silpnumas ir net paralyžius. Europos ligų prevencijos ir kontrolės centras (ECDC) paskelbė pavojaus signalą. Nerimą kelia tai, kad abu užsikrėtimai buvo vietiniai, o ne atvežti iš tropinių regionų.
Be to, nustatyta, kad virusą nešioja Italijos Chieti provincijos uodai.
Zika virusas taip pat buvo nustatytas 26 Europos šalių uoduose, įskaitant populiarias atostogų salas – Maljorką ir Menorką. Turistai įspėjami dėl Azijos tigrinių uodų (Aedes albopictus), kurie, kaip žinoma, perneša šią ligą.
ECDC įspėjo dėl uodų platinamų ligų protrūkių visoje Europoje, priminta ir dengės karštligės bei čikungunijos viruso grėsmė.
„Europa jau dabar mato, kaip dėl klimato kaitos susidaro palankesnės sąlygos invazinėms uodų rūšims plisti į anksčiau nepaliestas teritorijas ir užkrėsti daugiau žmonių tokiomis ligomis kaip dengės karštligė“, – dar birželio viduryje įspėjo ECDC direktorė Andrea Ammon.
Vakarų Nilo virusas kelia didelę grėsmę vyresniems nei 50 metų asmenims ir tiems, kurie serga tokiomis ligomis kaip diabetas, aukštas kraujospūdis ir vėžys. Virusas gali sukelti sunkių komplikacijų, dėl kurių reikia gultis į ligoninę, įskaitant meningitą ir encefalitą.
2023 m. Europos Sąjungoje ir Europos Europos ekonominėje erdvėje (ES/EEE) buvo užregistruota 130 vietinių dengė karštligės atvejų, palyginimui, 2022 m. – 71 atvejis.
Sparčiai augantį sergamumą dengės karšlige dar labiau išryškina ilgametė statistika. 2010–2021 m. laikotarpiu, Europoje registruoti 73 vietiniai užsikrėtimai. Taigi, per dešimtmetį kone dvigubai mažiau, nei pernai.
Įvežtinių ligos atvejų taip pat daugėja: 2022 m. užregistruoti 1 572 užsikrėtusieji, o 2023 m. – daugiau kaip 4 900. Tai didžiausias įvežtinių dengės kartšligės atvejų skaičius nuo 2008 m., kai ES lygmeniu pradėta vykdyti stebėsena.
2023 m. ES/EEE šalys pranešė apie 713 vietinius užsikrėtimus Vakarų Nilo virusu. Tai yra daugiau nei 400 atvejų mažiau, lyginant su 2022 m., tačiau specialistams susirūpinimą kelia platesnė infekcijos paplitimo geografija.
Manoma, kad klimato kaita turės didelės įtakos uodų platinamų ligų cirkuliacijai Europoje, dėl aplinkos sąlygų, palankių uodų populiacijoms įsikurti ir augti.
Stipresnė priežiūra ir ankstyva su kelionėmis susijusių ir vietinių uodų platinamų ligų atvejų diagnostika turi didžiulę svarbą, norint laiku pritaikyti kontrolės priemonės, nurodė ECDC.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.