Kaip pranešė Santaros klinikos, iki penktadienio 10 val. ryto į ligoninę paguldyti 9 pacientai.
„Kai kurie dar apžiūrimi medikų, jiems atliekami tyrimai. Turimais duomenimis, besikreipusieji yra ne iš vienos Vilniaus miesto vietos – tai skirtingų kolektyvų atstovai.
Pacientų būklė nėra sunki ar grėsminga gyvybei. Suaugusiųjų Priėmimo-skubios pagalbos skyriuje nepastebima stipriai padidėjusio pacientų srauto iš šventės.
Norime atkreipti dėmesį, kad ši situacija smarkiai nesiskiria nuo kitų didelio masto renginių, kurių metu pasitaiko paviduriuojančių, užsigavusių.
VUL Santaros klinikos glaudžiai bendradarbiauja su Nacionaliniu visuomenės sveikatos centru, atidžiai stebi situaciją ir yra pasirengusios galimam didesniam pacientui skaičiui šiomis dienomis“, – pranešė gydymo įstaiga.
Pirmasis apie galimą viruso protrūkį pranešė portalas 15min.lt.
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) dar iki prasidedant šimtmetį menančios Dainų šventės renginiams išplatino rekomendacijas, kaip išvengti žarnyno užkrečiamųjų ligų, kodėl itin svarbi rankų higiena ir kaip saugotis erkių.
Kruopščiai plaukite rankas
Rankos dažniau nei kitos kūno dalys liečiasi su mus supančiais daiktais bei aplinka, tad rankų higienai būtina skirti ypatingą dėmesį. Ant neplautų rankų (net jei jos vizualiai švarios) gali būti labai daug įvairių mikroorganizmų, galinčių sukelti užkrečiamąsias ligas. Valgant, rankomis liečiant burną, nosį, akis, šie ligų sukėlėjai gali patekti į mūsų organizmą ir sukelti ligą. Todėl rankas būtina plauti visada, kai jos nešvarios, prieš valgant, pasinaudojus tualetu, prieš ir po maisto gaminimo, po darbo su nešvariais indais ar stalo įrankiais, kitais daiktais, grįžus iš lauko, pasinaudojus visuomeniniu transportu, pabuvus viešose vietose, pabendravus su sergančiu žmogumi, pažaidus su gyvūnais.
Jei neturite galimybės nusiplauti rankų su vandeniu ir muilu, galite naudoti drėgnas servetėlės arba dezinfekcinį skystį, todėl pasirūpinkite, kad jų visada turėtumėte.
Plaukite vaisius, daržoves, riešutus
NVSC specialistai pataria kelionėse, renginiuose vengti greitai gendančių maisto produktų: pieno, mėsos, žuvies, kulinarijos gaminių, daržovių mišrainių su majonezu, tortų. Būtina kruopščiai nuplauti vaisius ir daržoves. Juos lauke galite plauti atsivežtu fasuotu vandeniu, tinka ir mineralinis. Užkandžiams rekomenduojama rinktis sausainius, džiūvėsius, dribsnius, sojų produktus. Labai tinka riešutai, razinos ar kiti džiovinti vaisiai, kuriuos svarbu iš anksto kruopščiai nuplauti.
Taip pat svarbu gerti daug skysčių. Troškulį numalšins grynas ar negazuotas mineralinis vanduo ar vaisvandeniai, fasuoti buteliuose.
Pasirūpinkite apsauga nuo erkių
Daug šventės renginių vyks parkuose ir nors jie yra kruopščiai prižiūrimi (tinkamai nupjauta žolė, prižiūrėti krūmai ir kita augalija) – visgi patariame pasirūpinti apsauga nuo ligas platinančių erkių. Vaikams turėtų būti naudojami tik vaikams skirti repelentai (erkes atbaidančios cheminės medžiagos). Jei pastebėjote ropojančią drabužiais erkę, ją būtina nuimti ir sunaikinti. Jei yra galimybė, rekomenduojama po ilgesnio buvimo gamtoje apžiūrėti kūną. Aptikus įsisiurbusią erkę, ją kuo skubiau ištraukite, nespauskite erkės kūnelio, suimkite ją kaip galima arčiau odos ir staigiu judesiu traukite į viršų.
Saugokitės kaitrios saulės ir karščio – stenkitės daugiau būti pavėsyje arba pasirūpinkite galvos apdangalu, dėvėkite lengvus kuo daugiau kūno dengiančius natūralaus audinio drabužius, atviras kūno vietas padenkite kosmetikos priemonėmis, pasižyminčiomis apsauga nuo saulės (SPF), gerkite daugiau skysčių.
Patariama nedelsiant kreiptis į medikus, jei pradėjo pykinti, skaudėti skrandį ar pilvą, pakilo temperatūra, prasidėjus vėmimui ar viduriavimui.