Dėl paukščių gripo viruso atmainos H5N1 visame pasaulyje žuvo dešimtys milijonų paukščių ir daugiau kaip 40 tūkst. jūrų liūtų bei ruonių. Gyvūnams tai – pandemija.
Nepaisant viruso paplitimo, JAV ligų kontrolės ir prevencijos centrai (CDC) teigia, kad paukščių gripo žmonėms keliama rizika išlieka maža.
Mokslininkai susirūpino, kai netikėtai paaiškėjo, kad paukščiu gripu užsikrėsti gali galvijai. Tačiau viruso plitimas tarp žmonių reikšmingai neišaugo, JAV H5N1 patvirtintas 3 gyventojams, visi jie turėjo tiesioginį kontaktą su infekuotomis karvėmis.
Tačiau infekcinių ligų ekspertai vis labiau nerimauja, kad H5N1 virusas gali peršokti rūšinį barjerą ir lengviau užkrėsti žmogų. Tai nėra neišvengiama ateitis, tačiau pastarieji įvykiai rodo, kad grėsmė didėja.
„Vyksta daug dalykų, – sakė Kalifornijos universiteto San Franciske medicinos profesorė Monica Gandhi. – Aš vis labiau nerimauju.“
Panikuoti neverta, bet derėtų suprasti, kas vyksta. Paukščių gripas – pagrindinis kandidatas sukelti naują pandemiją. Ekspertai išskyrė 4 bloga pranašaujančius ženklus, kurie išryškėjo pastarosiomis dienomis.
Australijoje dėl paukščių gripo į ligoninę paguldytas vaikas
Penktadienį Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) paskelbė, kad kovo mėnesį Australijoje fiksuotas pirmasis žmogaus susirgimas H5N1 virusu – į ligoninę paguldytas 2 metų vaikas.
Grįžęs iš kelionės į Kalkutą (Indija), mažametis dėl ligos simptomų – apetito praradimo, karščiavimo, kosulio, vėmimo ir irzlumo – dvi su puse savaitės praleido ligoninėje, buvo gydytas ir intensyviosios terapijos skyriuje.
Plečiantis viruso geografijai, epidemiologai nerimauja vis labiau.
„Šiuo metu yra toks didelis viruso kiekis. Akivaizdu, kad jis keičiasi, daro naujus ir netikėtus dalykus“, – sakė Oksfordo universiteto profesorius Christopheris Dye'as.
Jis prisidėjo prie medicinos žurnale BMJ neseniai publikuoto straipsnio, kuriame teigiama, kad stambaus masto paukščių gripo protrūkio tarp žmonių rizika yra „didelė, tikėtina ir neišvengiama“.
Pasak jo, paukščių gripas stebimas ne vieną dešimtmetį, tačiau dabar susirūpinimas išaugo iki dar neregėto lygio.
Į namus paukščių gripą atnešti gali pelės
Antradienį JAV žemės ūkio departamentas pranešė, kad Naujosios Meksikos valstijoje H5N1 virusas nustatytas 47 naminėms pelėms.
Mėginiai iš sergančių pelių buvo paimti gegužės pradžioje. Pasak „The Telegraph“, mokslininkai įtaria, kad pelės, kaip ir kai kurios naminės katės, virusu galėjo užsikrėsti gerdamos nepasterizuotą užsikrėtusių karvių pieną.
„Tai priartina virusą prie žmonių namų“, – sakė Rickas Brightas, buvęs Biomedicininių pažangių tyrimų ir plėtros tarnybos direktorius.
„Tai nekontroliuojama“, – pridūrė jis.
Kiekviena nauja gyvūnų populiacija ir kiekvienas naujas sąlytis su žmonėmis yra dar viena galimybė virusui mutuoti ir prisitaikyti.
Pastebimos viruso mutacijos
Kai CDC ištyrė viruso mėginį, paimtą iš antrojo užsikrėtusio JAV fermų darbininko, pastebėta mutacija viruso replikacijos mechanizme, t. y. būde, kuriuo jis patenka į šeimininko ląsteles, kad sukurtų savo kopijas.
Tai pokytis, „susijęs su viruso prisitaikymu prie žinduolių šeimininkų“, sakoma CDC pareiškime. Jame taip pat teigiama, kad tyrimai su pelėmis rodo, jog tokio tipo genetinė viruso mutacija yra susijusi su sunkesne liga ir intensyvesne viruso replikacija.
Laimei, šie pokyčiai dar nereiškia, kad tai yra žmonių virusas.
Išskyrus vienintelę mutaciją, H5N1 iš esmės išlaikė „paukščių, o ne žmonių viruso savybes“, – sakė virusologas, Gyvūnų ir paukščių gripo ekologijos tyrimų centro direktorius Richardas Webby'is
Tai reiškia, kad virusas geriau prisitaikęs klestėti ir plisti tarp paukščių, o ne tarp žmonių.
Vis dėlto tai gali pasikeisti.
Nerimą sukėlė kosulys
Pirmieji du JAV fermų darbininkai, kurių H5N1 testai buvo teigiami, turėjo akių uždegimą. Tačiau trečiojo užsikrėtusiojo simptomai buvo kitokie – liga pasireiškė kosuliu ir gerklės skausmu.
Tai reiškia, kad H5N1 buvo to žmogaus kvėpavimo takuose, o tai yra pavojingiau. Pavyzdžiui, virusą lengviau platinti kosint ar čiaudint nei per išskyras iš akių.
Gera žinia, kad H5N nėra pakankamai prisitaikęs, kad vienas žmogus virusu galėtų užkrėsti kitą žmogų. CDC nepateikė jokių įrodymų, kad kosintis fermos darbininkas virusą perdavė kam nors kitam. Tačiau tai nereiškia, kad H5N1 negali mutuoti.
Pasak R.Webby'io, palyginti su akimis, žmogaus plaučiai yra patogesnė vieta, kur paukščių virusas gali tapti labiau žinduolišku. Plaučiuose virusas susiduria su daugiau ląstelių receptorių, prie kurių prisijungia žinduolių virusas, todėl H5N1 virusas turi daugiau galimybių mutuoti ir prisitvirtinti prie tų receptorių, taip geriau prisitaikydamas užsikrėsti ir plisti tarp žmonių.
Daugelis ekspertų baiminasi, kad JAV tarnybos nepakankamai atidžiai stebi galvijus ir žemės ūkio darbuotojus, kad anksti užfiksuotų su tuo susijusias mutacijas. Todėl kiti žmonių užsikrėtimai gali likti nepastebėti.
Kuriamos vakcinos
Tiesa, paukščių gripas nėra COVID-19. Mokslininkai jau dešimtmečius stebi šį virusą ir visą jo šeimos medį, ieškodami bet kokių didėjančios grėsmės žmonėms požymių.
Todėl pagrindiniai vakcinos elementai jau yra paruošti. JAV pradedama gaminti milijonai vakcinos dozių, naudojant susilpnintus gripo virusus.
Nors jie nebūtinai idealiai atitinka H5N1 virusą, vakcinos gali suteikti tam tikrą imunitetą paukščių gripo protrūkio tarp žmonių atveju.
Be to, mokslininkai jau turi patikrintą iRNR vakcinų technologiją. Ji yra lankstesnė ir leidžia skiepus sukurti greičiau nei tradicines vakcinas.
Pensilvanijos universiteto mokslininkai jau sukūrė eksperimentinę iRNR vakciną nuo H5N1, kurią sėkmingai išbandė su pelėmis ir šeškais. Jei H5N1 taps žmonių problema, vakcina galėtų būti siūloma kartu su skiepais nuo gripo.
Apibendrinant, paukščių gripas kelia grėsmę, į kurią reikia atkreipti dėmesį.
„Kiek matau, tai greitai neišnyks“, – konstatavo C.Dye'as.
Parengta pagal „Business Insider“ inf.