29-erių metų moteris išpildė savo troškimą – mirė eutanazijos būdu

2024 m. gegužės 27 d. 22:04
Lrytas.lt
Nors fiziškai buvo visiškai sveika, tačiau 29-erių metų olandė Zoraya Ter Beek nenorėjo gyventi psichinėse kančiose, kurias kėlė lėtinė depresija, nerimas ir nepatikslintas asmenybės sutrikimas.
Daugiau nuotraukų (5)
Jauna moteris mirė gegužės 22 d. 13.25 val. Nyderlandų laiku – praėjus 20 dienų po jos gimtadienio – padedant Eutanazijos ekspertizės centrui, pranešė velionės draugas.
Kitas jai artimas žmogus socialiniame tinkle tvirtino, kad Z. Ter Beek mirė „humaniškai“. Eutanazijos metu paprastai suleidžiamas barbitūratų tirpalas, kuris sustabdo žmogaus širdį. Tiesa, apie Z. Ter Beek mirties būdą nebuvo pranešta.
Paskelbta Z.Ter Beek socialinio tinklo „X“ asmeninės paskyros ekrano nuotrauka: rašoma „Zoraya – statusas: išvykusi“. Kartu panaudotas palaikų urnos emotikonas – aiškus ženklas, kad turima omenyje paskyros savininkės mirtis.
Kitoje nuotraukoje nurodyta Z. Ter Beek gimimo data – 1995 m. gegužės 2 d. – ir jos mirties diena. Tiesa, pastaroji yra pataisyta – iš pradžių parašyta 2024 m. gegužės 2 d., tačiau ši data nubraukta. Tai leidžia manyti, kad moteris planavo mirti per savo 29-ąjį gimtadienį.
Yra ir trečias paveikslėlis, kuriame pavaizduotas paukštis, paliekantis medį, numetusį dalį lapų. Panašu, taip simboliškai pavaizduota Z. Ter Beek mirtis.
Ji mirė „oria mirtimi, kurios ilgus metus troško dėl nepakeliamų psichologinių kančių“, rašoma nekrologe, kurį paskelbė olandų leidinys „Algemeen Dagblad“.
Žinoma, kad Z. Ter Beek buvo su savo draugu, kai mirė, nors daugiau detalių apie eutanazijos aplinkybes nėra atskleidžiama.
Iš mažo Olandijos Oldenzaalio miestelio kilusi Z. Ter Beek atvirai kalbėjo apie savo norą mirti ir praėjusių metų spalį viešai pasidalijo, kad viliasi tai padaryti eutanazijos būdu.
Moteris sakė, kad jos gyvenimas buvo geras, tačiau to neužteko: „Aš turiu namą. Dvi linksmas kates. Ir partnerį, kuris mane labai myli, o aš myliu jį. Turiu viską. Bet to „visko“ nepakanka, kad galėčiau gyventi.“
Z. Ter Beek gyvenimo partneris palaikė jos pasirinkimą ir buvo šalia, kai moteris mirė.
Jos paskyra socialiniame tinkle „X“ buvo uždaryta, o apie jos mirtį turėjo pranešti jos draugas Martinas.
„Žmonėms, kurie vadino tai blefu, kurie vadino ją dėmesio k***e. Atsiprašykite ir sėdėkite kamputyje. Paklauskite savęs, ar esate problemos, ar sprendimo dalis?“, – emocijų neslėpė vyras.
„Zoraya mirė šiandien 13.25 val. Jos pačios žodžiais – nuėjo miegoti. Jos paskutinis noras/prašymas – palikti artimuosius ramybėje ir, jei įmanoma, susilaikyti nuo nepagarbių reakcijų. Ji suprato, kad eutanazija dėl psichologinių kančių kai kuriems žmonėms vis dar yra nesuprantamas dalykas“, – rašė Martinas.
Leidimo laukė daugiau nei 3 metus
Eutanazija nebuvo spontaniškas sprendimas. Leidimą mirti moteris gavo, po trejus su puse metų trukusio proceso. Jis suteiktas pagal 2002 m. Nyderlanduose priimtą įstatymą.
Z. Ter Beek atvejis sukėlė diskusijų, nes psichikos ligomis sergančių žmonių mirtis su pagalba Nyderlanduose vis dar neįprasta, nors jų daugėja. 2010 m. šalyje buvo du atvejai, susiję su psichiatrinėmis kančiomis, o 2023 m. – 138.
Bet tai sudaro tik 1,5 proc. iš 9068 eutanazijos atvejų.
Z. Ter Beek istorija balandį sulaukė tarptautinės žiniasklaidos dėmesio, kilo pasipiktinimo banga, dėl kurios moteris patyrė didžiulį stresą.
Ji teigė suprantanti, kodėl jos atvejis kelia karštesnes diskusijas.
„Žmonės galvoja, kad kai esi psichikos ligonis, negali blaiviai mąstyti, o toks požiūris žeidžia, – sakė ji dienraščiui „Guardian“. – Suprantu, kad dalis neįgalių žmonių į šią praktiką žvelgia su baime ir jaudinasi, kad jiems gali būti daromas spaudimas mirti.“
„Tačiau Nyderlanduose šis įstatymas galioja jau daugiau nei 20 metų. Čia galioja tikrai griežtos taisyklės ir tai tikrai saugu“, – pridūrė Z. Ter Beek.
Pagal Nyderlandų įstatymus, kad būtų galima suteikti pagalbą numirti, asmuo privalo patirti „nepakeliamas kančias be jokių pagerėjimo perspektyvų“. Jis turi būti visapusiškai informuotas ir kompetentingas priimti tokį sprendimą.
Pelenus išbarstys miške
Z. Ter Beek sunkumai prasidėjo ankstyvoje vaikystėje. Ji kenčia dėl lėtinės depresijos, nerimo, traumos ir nepatikslinto asmenybės sutrikimo. Moteriai taip pat diagnozuotas autizmas. Sutikusi antrą pusę, olandė vylėsi, kad sukurta saugi aplinka ją išgydys.
„Tačiau aš ir toliau save žalojau bei jaučiausi linkusi į savižudybę“, – pasakojo ji.
Eutanazijos prašymą Z. Ter Beek užpildė, kai išgirdo, kad visos gydymo galimybės išsemtos.
„Visi gydytojai kiekviename etape sako: „Ar tikrai? Jūs galite bet kada persigalvoti“. Mano partneris į dauguma pokalbių ėjo kartu su manimi, bet kelis kartus paprašiau jo išeiti iš gydytojo kabineto. Norėjau jiems parodyti, kad galiu laisvai pasakyti, ko noriu“, – pasakojo Z. Ter Beek.
Ji pripažino, kad laukiant eutanazijos dienos aplankydavo įvairios emocijos.
„Atėjo tas momentas, mes esame pasiruošę ir radome ramybę. Aš taip pat jaučiu kaltę. Bet kartais, kai myli žmogų, turi jį paleisti“, – sakė moteris.
Paskutiniame interviu olandė sakė, kad mylimasis išbarstys jos pelenus „gražioje vietoje miške“, kurią jie kartu pasirinko.
Pagal dailymail.co.uk inf.
eutanazijaDepresijaOlandija
Rodyti daugiau žymių

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.