Gydytojas aptarė populiariausius mitus: to apie elektronines cigaretes jūs nežinojote

2024 m. gegužės 24 d. 15:00
Elektroninių cigarečių naudojimas nėra nei madingas, nei saugus, tačiau kelia pavojų sveikatai – fizinei ir psichinei: tiek pačių rūkančiųjų, tiek aplinkinių. Respublikinio priklausomybės ligų centro Klaipėdos filialo Ambulatorinio skyriaus vedėjas, gydytojas psichiatras Pavelas Osipovas išsklaidė dažniausius mitus, kuriais rizikuodami savo sveikata vis dar tiki jauni žmonės, o neretai – ir jų tėvai.
Daugiau nuotraukų (4)
Mitas: e. cigaretės kenkia mažiau nei įprastos
Teorija, kad e. cigaretės daro mažesnę žalą sveikatai nei paprastas tabakas, buvo populiari prieš daugiau nei dešimtmetį. Praktika ir moksliniai tyrimai parodė, jog iš tiesų jos turi didelių minusų: nikotino koncentracija jose yra gerokai didesnė nei įprastose cigaretėse, nikotiną surišančios medžiagos (propilenglikolis, glicerolis ir pan.) kartais sukelia specifines kvėpavimo takų ligas arba apsinuodijimų praryjant, naudojami aliejai, aromatizatoriai ir dažikliai kaistant virsta kancerogeninėmis medžiagomis ir t. t. Kita problema – vadinamasis „dvigubas rūkymas“. Įvairių šalių statistika rodo, jog daugiau nei pusė rūkančiųjų e. cigaretes kartu rūko ir paprastą tabaką. Tokiu būdu vietoje teoriško žalos mažinimo praktikoje susiduriama su dviguba problema.
Mitas: rūkyti elektronines cigaretes – smagus užsiėmimas
Dauguma priklausomybių prasideda kaip smagus užsiėmimas, būtent todėl mūsų apdovanojimo ir malonumo sistema galvos smegenyse greitai formuoja žalingus įpročius. Malonu – nelygu sveika.
Mitas: elektroninės cigaretės nesukelia pripratimo
Nėra jokių abejonių, kad nikotinas kaip cheminė medžiaga sukelia fizinę ir psichinę priklausomybę. Būdas, kokiu jis patenka į organizmą, turi įtakos tik papildomiems rizikos faktoriams.
Mitas: rūkydami elektronines cigaretes neįkvepiame kenksmingų medžiagų
Pats nikotinas yra toksinė medžiaga, o e. prietaisuose dažnai yra naudojami ir papildomi chemikalai: tirpikliai, dažikliai, organiniai aliejai, aromatizatoriai ir t. t. Kai kurie iš jų niekada nebuvo skirti tokiam naudojimui, o patekę į kvėpavimo takus daro žalą bronchams, plaučių alveolėms, kraujagyslėms ir pan.
Mitas: elektroninės cigaretės nedaro ilgalaikės žalos organizmui
Išpopuliarėjus e. cigaretėms mes iš tiesų neturėjome pakankamai duomenų apie jų ilgalaikio naudojimo pasekmes, dažnai tie duomenys būdavo prieštaringi. Tačiau, paplitus jų naudojimui, buvo renkama ir vis daugiau informacijos. Kaip patvirtina pastarųjų metų tyrimų rezultatai, e. cigarečių naudojimas susijęs su kvėpavimo takų ligų išsivystymo rizika. Medicininėje literatūroje net aprašytos specifinės patologijos, būdingos tik e. cigarečių naudotojams, pavyzdžiui, e. cigaretėms / „veipinimui“ būdingas plaučių pažeidimas. Taip pat neturime pamiršti, kad priklausomybė nuo nikotino siejama ir su tam tikrais psichikos pokyčiais, tokiais kaip impulsų kontrolės susilpnėjimas, planavimo horizonto susiaurėjimas, pažintinių funkcijų pablogėjimas, ypač paauglių.
Mitas: elektroninėse cigaretėse nėra nikotino
Rinkoje iš tiesų yra skysčių ir medžiagų, reklamuojamų kaip neturinčios nikotino. Tačiau jų gamintojai dažnai pateikia netikslią informaciją apie tikrąją nikotino koncentraciją. Net tokiu atveju „veipinimas“ nėra absoliučiai saugus ir turi daugumą tų pačių rizikos faktorių.
Mitas: elektroninės cigaretės nedaro žalos psichinei sveikatai (miegui, nerimui)
Nikotinas turi įtakos daugumai psichikos procesų – motyvacijai, impulsų kontrolei, nerimo lygiui, gebėjimui sukaupti dėmesį ir t. t. Įvairūs tyrimai patvirtina, jog nikotinas siejamas su aukštesniu nerimo lygiu ir blogesne miego kokybe.
Tikslas – kalbėti atvirai
Šalies mokyklose e. cigaretes rūko jau kas penktas moksleivis, todėl Klaipėdos rajono savivaldybė inicijavo komunikacijos projektą „Be-rūko“, kurio tikslas – informuoti apie e. cigarečių žalą ir kurti saugesnę atmosferą mokyklose.
Projektu siekiama išsklaidyti klaidingą nuomonę, kad e. cigaretės – nekenksminga pramoga, pabrėžiant jų keliamą ilgalaikę riziką sveikatai bei galimą priklausomybę nuo nikotino.
Ši iniciatyva – platforma įgalinti vaikus ir jaunuolius aktyviai dalyvauti diskusijose apie rūkymo keliamą pavojų, padėti suprasti, kodėl jie ir jų bendraamžiai turėtų atsisakyti šio žalingo įpročio, taip pat – priminti tėvams apie jų lemiamą vaidmenį formuojant vaikų kasdienius ir ilgalaikius įpročius bei elgesį, to reikšmę jų sveikatai.
Daugiau apie socialinę kampaniją „Be rūko“ galite rasti www.beruko.lt.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.