Apie kaimyno netektį žurnalistams pranešė Justiniškių gatvės daugiabučio gyventojai.
Reaguodamas į situaciją NVSC primena svarbiausias legioneliozės prevencijos taisykles. Visuomenės sveikatos priežiūros specialistai primena, kad legioneliozė yra ūminės infekcinės kvėpavimo takų ligą, kurią sukelia Legionella bakterijos. Nuo šios ligos gyventojus apsaugoti gali profilaktinės priemonės: tinkamos vandens temperatūros palaikymas, nuolatinė vandens cirkuliacija ir vandens tiekimo sistemų priežiūra.
Kaip skelbia NVSC, tam, kad vandens sistemose neatsirastų legionelių, pirmiausia būtina palaikyti tinkamą vandens temperatūrą: karštas vanduo čiaupuose visada turi būti ne mažiau kaip 50 laipsnių pagal Celsijų, o šaltas – ne daugiau kaip 20 laipsnių pagal Celsijų.
„Šios taisyklės turėtų laikytis ir nuosavų ar daugiabučių namų gyventojai, kurie vandenį šildosi patys“, – pabrėžia NVSC.
Pastebėjus, kad karštas vanduo atrodo ne toks karštas, ar kitoks nei anksčiau bėgdavo iš čiaupo, NVSC specialistai ragina apie tai pranešti bendrojo naudojimo objektų administratoriui – šilumos punkto prižiūrėtojui, o gyvenantiems nuosavame name – patiems padidinti temperatūrą vandens šildytuve.
Specialistai taip pat primena, kad karštas vanduo neturi užsistovėti tiekimo sistemose.
„Jei vanduo buvo nenaudojamas ilgesnį laiką, pavyzdžiui, ilgiau nei dvi savaites buvote išvykę atostogauti ar komandiruotėje, tuomet, prieš pradedant vartoti, reikėtų leisti vandeniui nubėgti 5 minutes. Trečia ne mažiau svarbi taisyklė – prižiūrėti ir valyti dušų galvutes ir čiaupus, kad nesikauptų nuosėdos“, – skelbiama NVSC internetinėje svetainėje.
Pažymima, jog legioneliozės atvejai Lietuvoje registruojami kasmet. 2013–2023 m. iš viso šalyje užregistruoti 188 legionierių ligos atvejai, pernai – 71 atvejis. Pernai didesnį nei įprasta legionierių ligos atvejų skaičių nulėmė Kauno regione registruotas šios ligos protrūkis.
NVSC duomenimis, per pirmuosius keturis šių metų mėnesius Lietuvoje užregistruota 16 legioneliozės atvejų (3 iš jų – mirties). Mirštamumas nuo legionierių ligos siekia apie 5–15 proc.
Primenama, kad legionella bakterijos dauginasi +20–50 laipsnių temperatūros vandenyje, o žūsta, kai vandens temperatūra pakyla virš 65 laipsnių. Siekiant užkirsti kelią pavojingos bakterijos plitimui, kuri sukelia ūminę infekciją, du kartus per šildymo sezoną namų administratoriai privalo pastatuose atlikti terminę dezinfekciją, kitaip dar vadinamą termošoku. Tokios dezinfekcijos metu karšto vandens sistemose temperatūra pakeliama mažiausiai iki 66 laipsnių.