SAM apdovanota vaistininkė V. Bražinskienė: „Su dilemomis darbe susiduriame kasdien“

2024 m. gegužės 14 d. 11:00
Lrytas.lt
Už indėlį farmacijos srityje Vilniaus universiteto asistentei, Vaistinių darbuotojų profesinės sąjungos (VDPS) valdybos narei dr. Vaivai Bražinskienei Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) suteikė nusipelniusio Lietuvos sveikatos apsaugos darbuotojo vardą.
Daugiau nuotraukų (1)
„Džiaugiuosi, kad vaistininkai yra matomi. Įvertinimas maloniai nustebino ir motyvuoja dirbti toliau, pacientų ir vaistininkų bendruomenės labui“, – teigia V. Bražinskienė.
Ji dalinasi Lietuvos farmacijos ateities vizija ir atskleidžia, kokie prioritetai lydi profesiniame bei asmeniniame gyvenime.
Daugiau autonomijos vaistininkams
Siekiant gerinti farmacijos paslaugų kokybę, V. Bražinskienė buvo pagrindinė Lietuvos vaistininkų profesinės etikos kodekso parengimo koordinatorė ir pasirašymo iniciatorė.
Šis dokumentas svarbus dėl kelių priežasčių. „Kodeksu siekiama užtikrinti vienodus standartus kiekvieno vaistininko darbe, vertinant situacijas, kurios kelia vertybinius ar etinius iššūkius.
Pavyzdžiui, galbūt vaistininkas nemėgsta tam tikros religijos ar tautybės žmonių ir nenori jų aptarnauti. Arba yra tradicinių pažiūrų ir atsisako parduoti skubiosios kontracepcijos priemones.
Remiantis etikos kodeksu, prioritetas teikiamas paciento poreikiams ir sveikatai. Vaistininkas turi atsiriboti nuo asmeninių įsitikinimų darbo metu“, – aiškina V. Bražinskienė.
Kodeksu įtvirtinama ir vaistininkų sprendimų autonomija. „Didelė problema yra vaistinių tinklų siekis parduoti tam tikrų prekės ženklų vaistus ir kitas prekes.
Nemažai kolegų patiria finansinį ir psichologinį spaudimą parduoti konkrečius produktus ir paslaugas.
Iki šiol neturėjome dokumento, kuris aiškiai nurodytų, kad vaistininkas pats, be įtakos iš šalies, gali spręsti, kas geriausia pacientui“, – sako VDPS atstovė.
Anot jos, svarbu didinti pasitikėjimą farmacijos specialistais. „Žmonės turi būti užtikrinti, kad vaistinėje jiems siūlomi patirtimi ir žiniomis, o ne finansinės grąžos siekiu pagrįsti medikamentai ir gydymo sprendimai.
Taigi, profesinės etikos kodeksas yra galimybė darbdaviams susiimti ir pasitaisyti. Tikiuosi, ateityje pamatysime šiuos pokyčius“, – viliasi pašnekovė.
Paklausta apie farmacijos specialistų vaidmenį sveikatos priežiūros sistemoje, V. Bražinskienė dalinasi puoselėjama vizija.
„Norčiau, kad vaistininkai būtų priimti į sveikatos apsaugos priežiūros specialistų gretas. Kol kas esame kažkur pašonėje.
Juk efektyvų gydymą užtikrina tik komandinis darbas. Tai gydytojai, slaugytojai, vaistininkai, kineziterapeutai, ergoterapeutai ir kiti specialistai.
Mūsų vizija – šių sveikatos priežiūros specialistų bendradarbiavimas ir bendras rūpestis pacientu. Darome viską, kad tai taptų realybe“, – sako VDPS atstovė.
Kasdienybės iššūkiai
Anot V. Bražinskienės, dažnai pamirštama, kiek daug skirtingų atsakomybių apima vaistininko darbas.
„Kartais manoma, kad vaistininko specialybė – patogi ir sterili. Vis dėlto, dirbant šioje srityje tenka išmokti laviruoti konfliktinėse situacijose ir išlaikyti šaltą protą.
Kiekviena diena vaistininko darbe yra pilna iššūkių. Nuo pirmos pagalbos suteikimo, žaizdų tvarstymo iki konsultacijų sudėtingais medicininiais klausimais.
Pasitaiko net prašymų nagus nukarpyti. Atėję pas mus pacientai tikisi pačių įvairiausių paslaugų“, – šypsosi pašnekovė.
Anot jos, vaistininkai dažnai sulaukia pasipiktinimo dėl nuo jų nepriklausančių aplinkybių.
„Būna, kad receptas neteisingai išrašytas, vaisto nėra, arba kaina atrodo per didelė. Tuomet girdime pasipiktinimą.
Šiame darbe svarbu ne tik vaistus išmanyti, bet ir mokėti bendrauti sudėtingose situacijose.
Pasitaiko, kad žmogus perka receptinius vaistus mamai ar močiutei, tačiau neturi reikalingų asmens dokumentų. Pagal teisės aktus, negalime išduoti vaistų.
Tačiau būna nemažai situacijų, kai tenka laviruoti ir nuspręsti ko imtis, kad padėtume pacientui“, – apie profesines dilemas pasakoja vaistininkė.
Ji tikisi, kad jaunoji karta noriai rinksis vaistininko profesiją.
„Farmacija tinka tiems, kurie yra empatiški, dega noru padėti žmonėms. Teks apsišarvuoti kantrybe, todėl verta rimtai pasvarstyti ar toks darbas yra priimtinas.
Vaistininkai yra atsakingi už daugybę niuansų – žmogaus sveikatą, tinkamą medikamentų parinkimą, teisingą valstybės finansų panaudojimą ir dar daugiau.
Nepaisant kasdienių iššūkių, tai be galo motyvuojantis darbas. Todėl jaunimui linkiu pamilti šią profesiją ir savo ateitį kurti Lietuvoje“, – sako pašnekovė.
Prioritetas – pagalba Ukrainai
V. Bražinskienė iniciatyvi ne tik profesiniame, bet ir asmeniniame gyvenime.
2022 m. prasidėjus Rusijos invazijai į Ukrainą, ji neliko abejinga ir į savo namus priėmė ukrainiečių šeimą.
„Norėjome padėti nuo karo siaubo bėgantiems ukrainiečiams. Taip pas mus apsigyveno pora su mažu berniuku.
Atskiro buto neturėjome, atlaisvinome kambarį namuose. Nors bendrame kontekste tai neatrodo daug, tikiu, kad net mažos iniciatyvos gali pagerinti žmonių gyvenimą“, – kuklinasi pašnekovė.
Jos šeima padėjo jiems padėjo susirasti gyvenamą būstą, darbą, draugų rate suorganizavo akciją ir nupirko automobilį.
Nors ukrainiečių šeima išsikraustė iš juos priėmusių namų, ryšys nenutrūko iki šiol. „Gyvenimas nesustoja, kai reikia patariame, padedame. Džiaugiuosi, kad mūsų santykiai išliko šilti ir draugiški“, – sako V. Bražinskienė.
Pagerbti sveikatos apsaugos darbuotojai
Balandžio 30 d., Vilniuje, Valdovų rūmuose vyko tradiciniai Sveikatos apsaugos ministerijos (SAM) organizuojami Nusipelniusių Lietuvos medikų apdovanojimai. Už atsidavimą profesijai, sunkų ir pasiaukojantį darbą bei išskirtinius nuopelnus sveikatos sistemai, sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys garbės ženklus įteikė 26 šalies gydytojams, 27 slaugytojoms ir 22 sveikatos apsaugos darbuotojams.
Nominantai šiems aukščiausiems medikų bendruomenės apdovanojimams atrinkti vertinant jų ilgametį ir nepriekaištingą darbą, atsižvelgiant į ypatingus nuopelnus Lietuvos sveikatos sistemai, diegiant inovatyvius technologinius ir tvarius vadybos sprendimus, taip pat už Lietuvos vardo garsinimą, tarpvalstybinių santykių puoselėjimą ir plėtrą, jaunosios medicinos profesionalų kartos ugdymą, pasiaukojimą ir drąsą gelbstint žmonių gyvybę bei kitus nuopelnus.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.