„Respublikinės Panevėžio ligoninės Radiologijos klinikoje atliekami visi šiuolaikiniai radiologiniai tyrimai nuo paprastų iki tikrai sudėtingų ir inovatyvių. Kiekvienas tyrimas yra paskiriamas pacientą gydančio gydytojo su suformuluota užduotimi gyd. radiologui bei jo komandai. Gydantis gydytojas dažniausiai parenka tą radiologinį tyrimą, kuris galėtų optimaliausiai padėti sužinoti sveikatos sutrikimo priežastį ir leistų suplanuoti tolimesnį paciento gydymo planą“, – sako Respublikinės Panevėžio ligoninės (RPL) Radiologijos diagnostikos skyriaus vedėja Rasa Pevcevičienė.
Šią gydytoją kolegos apibūdina kaip jauną ir iniciatyvią skyriaus vedėją. Medikės pavyzdys, kaip sako RPL direktorius Arvydas Skorupskas, iliustruoja ligoninės stiprybes.
„Džiaugiamės, kad Respublikinė Panevėžio ligoninė sulaukia gausaus jaunųjų medikų susidomėjimo. Nieko keisto, nes medicinos paslaugos Panevėžyje atitinka aukščiausią Lietuvos lygį, tam tikrais atžvilgiais net pranoksta didžiųjų šalies miestų medicinos centrus.
Jauniems gydytojams ligoninėje sudarytos puikios sąlygos tobulėti ir kopti karjeros laiptais. To atspindys – jauni skyrių vedėjai, realizuojantys savo idėjas ir taip prisidedantys prie ligoninės augimo ir regiono gyventojų gerbūvio“, – sakė A.Skorupskas.
Pastaraisiais metais Respublikinė Panevėžio ligoninė atnaujino savo aparatūrą, įdiegė moderniausią įrangą ir pasiūlė palankiausias diagnostikos šiaurės rytų Lietuvos gyventojams, o pacientus čia sutinka profesionalus, puikiai savo darbą išmanantis personalas.
Taip pat naudinga žinoti, kad visi radiologiniai tyrimai RPL su gydytojo siuntimu atliekami nemokamai, be jokių priemokų.
Magnetinio rezonanso tyrimas
Magnetinio rezonanso tyrimas (MRT) – pažangiausių ir saugiausių tyrimų metodų šiuolaikinėje medicinoje, kuris neturi kenksmingos jonizuojančios spinduliuotės poveikio žmogaus organizmui. MRT atliekamas galvos smegenų, stuburo, sąnarių, dubens, urogenitalinės sistemos, krūtų, pilvo ir kitų organų ištyrimas, prireikus yra pasitelkiama ir kontrastinė medžiaga.
Tyrimo metu pacientas turi gulėti ir nejudėti, taip pat patariama dėvėti vienkartinius medicininius rūbus. Pasiruošimas tyrimui vyksta pagal iš anksto gydytojo pateiktas instrukcijas.
R.Pevcevičienė pastebėjo, kad ne visiems pacientams patogu atlikti MRT tyrimą, pavyzdžiui, kliudyti gali uždarų erdvių baimė. Tačiau gydytojai rūpinasi pacientų psichoemocine būkle, RPL siūlomas MRT tyrimas taikant bendrinę nejautrą. Tokio tyrimo sėkmingam ir saugiam atlikimui yra reikalinga speciali paciento gyvybinių funkcijų sekimo įranga, galinti saugiai veikti stipriame magnetiniame lauke
„Respublikinė Panevėžio ligoninė – viena iš nedaugelio šalies gydymo įstaigų, kuri įsigijo visą būtiną specialią įrangą, galinčią saugiai veikti magnetiniame lauke, atliekant MRT tyrimus vaikams ir suaugusiems, pritaikius anesteziją. Šiuolaikinė narkozė yra ypač saugi, jos metu stebimi visi svarbiausi gyvybinių funkcijų rodikliai, todėl pacientams nėra ko bijoti“, – nuramino R.Pevcevičienė.
Daugeliui pažįstamas – rentgenas
Rentgeno tyrimas – greitas, efektyvus ir visiškai neskausmingas yra dažniausiai pasitelkiama radiologinė diagnostikos priemonė. Ištyrimas rentgeno aparatu padeda nustatyti kaulų lūžius, įvertinti traumų pobūdį. Rentgenas taip pat praverčia stebint paciento gijimo procesą.
Rentgeno tyrimas nereikalauja specialaus pasiruošimo, pacientui prieš jį pakanka nusiimti papuošalus, drabužius su plastiko ar metalo detalėmis.
Nors pacientai kartais baiminasi apšvitos, tačiau medikai ramina, kad bijoti nereikia – rentgeno tyrimas trunka vos kelias sekundes, o RPL pasitelkiama moderni įranga leidžia apšvitą maksimaliai sumažinti, bet neprarasti tyrimo rezultato kokybės.
„Kiekvieno radiologinio tyrimo nauda ir galimi šalutiniai reiškiniai yra nuodugniai įvertinami jį paskyrusio pacientą gydytojo, o kilus neaiškumų skiriantysis radiologinį tyrimą visada konsultuojasi su gyd. radiologu, radiologijos skyriaus vedėja.
Prie kiekvieno mūsų skyriaus diagnostinio aparato, o taip pat ir pasitelkus atitinkamus šaltinius internete galima sužinoti konkretaus radiologinio tyrimo privalumus ir galimas rizikas“, – paaiškino R.Pevcevičienė.
Kompiuterinė tomografija
Kompiuterinė tomografija (KT) – kitas radiologinės diagnostikos metodas, įprastai skiriamas norint gauti tikslią ir detalią informaciją apie pakitusių audinių ir organų struktūras: galvos smegenų kraujotakos sutrikimus, širdies ir kraujagyslių, stuburo ligas, vidaus organų būklę, daugybinius krūtinės ląstos, pilvo, plaučių ir kaulų sužalojimus, taip pat navikus, jų išplitimą bei kaulų tankį.
KT tyrimas leidžia gauti aiškesnį vaizdą nei rentgeno nuotrauka, jis pasižymi savo informatyvumu.
KT tyrimas trunka iki 15 minučių, bet jo tikslumui svarbus paciento pasirengimas. Tyrimo dieną jis turi būti nevalgęs, bet gali vartoti skysčių: vandens, arbatos. Jei reikia, pacientas gali išgerti įprastinius vaistus. Prieš KT tyrimą į veną bus suleidžiama kontrastinė medžiaga arba reikės išgerti specialaus kontrastinės medžiagos skysčio.
„Jei pacientas nėra netinkamai pasiruošęs KT tyrimui, jis gali būti atidėtas“, – paaiškino R.Pevcevičienė.
„KT, MRT tyrimai skiriami, kuomet kiti diagnostiniai tyrimai negali, ribotos galimybės nustatyti esamą patologiją pacientui. Tiek KT tiek MRT tyrimų atlikimo trukmė yra pakankamai trumpa, aišku priklauso kiek sričių yra tiriama, vidurkis tyrimų yra 15–30 min.
Pacientai užduoda įvairiausių klausimų, tačiau tie klausimai yra žmogiški ir mūsų skyriaus darbuotojų komanda kiekvieną kartą į juos stengiasi atsakyti nuoširdžiai ir kiek įmanoma detaliau, kad pacientas būtų ramus ir jaustųsi gerai tiek prieš, per ir po tyrimo“, – akcentavo R.Pevcevičienė.
Skaitmeninė mamografija
Skaitmeninė mamografija – vienas svarbiausių krūtų ligų diagnostinių tyrimų, leidžiantis nustatyti krūtų audinio gerybinius ir piktybinius pakitimus: riebalines sankaupas, cistas ar navikus.
Šį tyrimą rekomenduojama atlikti moterims nuo 35 metų.
Prieš atliekant skaitmeninę mamografiją patariama nenaudoti antiperspirantų ar kvepalų po rankomis ar ant krūtų.
„RPL Radiologijos skyrius turi ir nuolat atnaujina aukščiausios klasės diagnostinę įrangą. Kaip skyriaus vedėja, džiaugiuosi, kad radiologijos skyriaus komanda gali komfortiškai dirbti ir puikiai atlikti daug įvairių diagnostinių tyrimų ir suteikti Panevėžio krašto pacientams aukščiausio lygio paslaugą“, – apibendrino R.Pevcevičienė.