Pristatė Lietuvoje kelionę pradėjusį vėžio „konsultacijų kabinetą“: net 40 proc. onkologijos atvejų galima išvengti

2024 m. gegužės 10 d. 11:14
Onkologinių susirgimų tikimybė visuomenę vis dar itin gąsdina, o apie prevencines programas ir šiuolaikinį gydymą gyventojai žino nepakankamai. Todėl Europos Sąjungos (ES) kovos su vėžiu misijos turas pradėjo kelionę Vilniuje – „konsultacijų kabinete“ žiniomis ir patarimais dalinosi mokslininkai, medikai ir patys su vėžiu susidūrę pacientai.
Daugiau nuotraukų (6)
Vilniaus gyventojai domėjosi apie vėžio mokslinius tyrimus, prevenciją, diagnostiką ir inovacijas gydyme. O mažieji žaidimų pagalba mokėsi, kaip atrodo ir plinta piktybinės ląstelės, virstančios vėžiu.
Pasak akciją pristačiusio Europos Komisijos nario Virginijaus Sinkevičiaus, vienas gražiausių dalykų apie Europą yra tas, kad jokiame kitame žemyne nėra tiek daug investuojama į žmogaus gerovę ir sveikatą. Visgi Europos Sąjungoje vėžys yra dažniausia mirties priežastis tarp žmonių iki 65 metų ir antra dažniausia vertinant visas amžiaus grupes.
„Skatinimas žmones pareigingai lankytis pas gydytoją gelbėja gyvenimus – būtent čia slypi vienas didžiausių potencialų išgelbėti žmonių gyvybėms. Viskas prasideda nuo pokalbio su žmogumi.
Nuo dėmesio ir pagarbos žmogui, ir nuo žmogaus pagarbos gyvybei. Ir man šio ES kovos su vėžiu autobusiuko turas yra visų pirma būtent turas už pagarbą žmogaus gyvenimui ir gyvybei. Kovodami su vėžiu saugome abu, tad kalbėkime ir kalbėkimės apie vėžį – tai lengviausias būdas su juo kovoti“, – sakė V. Sinkevičius.
Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotoja prof. Sonata Jarmalaitė pastebi, kad vėžio kontrolė neatsiejama nuo sveikos gyvensenos ir prevencinių patikros programų.
„Sveikas gyvenimo būdas, mityba, fizinis aktyvumas ir kiti naudingi įpročiai gali padėti išvengti vėžio, kuris paliečia ne tik sergančiuosius, bet ir jų artimuosius. Kalbant apie prevencines vėžio patikros programas, kuo anksčiau diagnozuojama onkologinė liga, tuo didesnės gydymo sėkmės ir geresnio išgyvenamumo galima tikėtis.
Įrodyta, kad sveika gyvensena ir vėžio prevencija tikimybę susirgti onkologine liga sumažina 40 proc. Be to, labai svarbu nebijoti tikrintis prevenciškai, neignoruoti simptomų ir neapsimesti patiems prieš save, kad rizikos susirgti vėžiu nėra,“ – sako Nacionalinio vėžio instituto direktoriaus pavaduotoja prof. Sonata Jarmalaitė.
Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) direktorė Neringa Čiakienė priduria, kad moksliniai tyrimai rodo, jog 1 iš 2 šios kartos žmonių per savo gyvenimą išgirs onkologinės ligos diagnozę.
Todėl būtina nuolat išlikti budriam ir kurį laiką stebint savijautos pokyčius registruotis šeimos gydytojo konsultacijai, o kartą per metus „pasidovanoti“ sau profilaktinį sveikatos patikrinimą.
Jai antrina ir buvęs Europos Komisijos narys Vytenis P. Andriukaitis, primindamas, kad vėžys yra ir išvengiamas, ir įveikiamas, jei viską darome laiku. Skubėkime įveikti vėžį, primena jis.
Kita akcijos stotelė – Klaipėdoje jau gegužės 19 d. Gegužės 23–25 d. akcija vyks Kaune, gegužės 30 d. – Šiauliuose, o birželio 14–16 d. – Alytuje. Vėliau „kabinetas“ keliaus į Lenkiją ir Rumuniją.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.