Seimas ketvirtadienį priėmė tai numatančias Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymo pataisas. Už jas balsavo 87 Seimo nariai, niekas nebuvo prieš, susilaikė 8 parlamentarai.
Seimo Sveikatos reikalų komiteto pirmininkas Antanas Matulas sakė, kad jam, dirbant mediku, teko teikti paslaugas agresyviam ligoniui. Jo nuomone, įstatymo pataisos reikalingos, nes jos tokiais atvejais padės apsaugoti medikus.
„Jeigu pacientas agresyvus, kelia pavojų medikų gyvybei ir sveikatai, kol jis bus apramintas, nurims bus galima neteikti medicininės pagalbos, išskyrus būtinąją pagalbą“, – sakė A. Matulas.
Įstatymo pataisos numato, kad medikas galės atsisakyti teikti paslaugas arba jas nutraukti, jeigu paciento veiksmai kelia grėsmę jo, kitų medikų ir pacientų sveikatai ar gyvybei.
Ši nuostata negalios, jei nederamą ir nepagarbų elgesį lemia paciento sveikatos būklė ir kai teikiama būtinoji medicinos pagalba. Tokiu atveju neteikti paslaugos bus galima tik tuo atveju, kai yra išnaudotos visos galimybės pašalinti paciento keliamą grėsmę arba tokių galimybių nėra. Pašalinus šią grėsmę arba jai išnykus, būtinoji medicinos pagalba turės būti tęsiama nedelsiant.
Atsisakymo teikti sveikatos priežiūros paslaugas ir jų nutraukimo tvarką turės nustatyti sveikatos priežiūros įstaigos vadovas.
Seimas taip pat leido skubiąją medicinos pagalbą teikiančioms tarnyboms naudoti vaizdo kameras. Įstatymo pataisos numato, kad pacientų ir medikų saugumo užtikrinimui sveikatos apsaugos ministro nustatyta tvarka galės būti atliekamas vaizdo ir garso stebėjimas bei įrašymas.
Siekiant apsaugoti smurto riziką darbe patiriančius medikus, įstatymų pataisas inicijavo Sveikatos reikalų komiteto narė konservatorė Jurgita Sejonienė.
Pasak jos, kai kuriuose skubios medicinos pagalbos skyriuose fizinio ir psichologinio smurto prieš sveikatos priežiūros specialistus pasitaiko nuo 1–2 atvejų per dieną iki kelių atvejų per savaitę ar mėnesį. Seimo narė pastebi, kad problema egzistuoja ne tik dėl netinkamo pacientų, bet ir jų artimųjų elgesio.
Naujas reguliavimas įsigalios nuo 2025 metų.