PSO ragina griežčiau kovoti su sveikatai kenksmingais transriebalais, išskyrė Lietuvą

2024 m. sausio 29 d. 17:00
Pasaulio sveikatos organizacija (PSO) pirmadienį pareiškė, kad beveik pusei pasaulio gyventojų jau galioja griežtos taisyklės, ribojančios transriebalų kiekį maisto produktuose, ir paragino atsiliekančias šalis sekti jų pavyzdžiu.
Daugiau nuotraukų (1)
2018 metais PSO paragino iki 2023-ųjų visame pasaulyje atsisakyti pramoniniu būdu gaminamų riebalų rūgščių maisto produktuose, nes esama įrodymų, kad jos kasmet sukelia 500 000 ankstyvų mirčių.
Šis tikslas nebuvo pasiektas ir buvo nukeltas į 2025 metus.
Tačiau dabar 53 šalys, apimančios 46 proc. pasaulio gyventojų, įgyvendina geriausios praktikos politiką, susijusią su šiomis kenksmingomis medžiagomis, o 2018 metais tokių šalių buvo 11 su 6 proc. pasaulio gyventojų.
PSO skaičiavimais, taip kasmet išsaugoma apie 183 000 gyvybių.
„Transriebalai neturi jokios žinomos naudos sveikatai, o pavojų kelia didžiulį, – teigė PSO vadovas Tedrosas Adhanomas Ghebreyesusas. – Labai džiaugiamės, kad tiek daug šalių pradėjo taikyti politiką, draudžiančią arba ribojančią transriebalų kiekį maiste“.
Jis paragino kitas šalis pasekti šiuo pavyzdžiu ir daugiau kalbėtis su maisto pramonės atstovais.
Sukietinti riebalai, kurie užkemša koronarines arterijas, dažnai naudojamas pramoniniuose maisto produktuose, kepiniuose, kepimo aliejuose ir tepamuosiuose produktuose, pavyzdžiui, margarine.
Maisto produktų gamintojai naudoja transriebalus, nes jie užtikrina ilgesnį galiojimo laiką ir yra pigesni už kai kurias alternatyvas.
Geriausia transriebalų atsisakymo praktika reiškia arba privalomą nacionalinę ribą – du gramai pramoniniu būdu pagamintų transriebalų šimte gramų visų riebalų visuose maisto produktuose, arba nacionalinį draudimą gaminti ar naudoti iš dalies hidrintus riebalus, kurie yra pagrindinis transriebalų šaltinis.
Pirmadienį per ceremoniją JT sveikatos agentūros būstinėje Ženevoje Tedrosas įteikė pirmuosius PSO sertifikatus, patvirtinančius pažangą, padarytą eliminuojant pramoniniu būdu pagamintas transriebalų rūgštis.
Tokius sertifikatus gavo Danija, Lietuva, Lenkija, Saudo Arabija ir Tailandas.
Norėdamos gauti sertifikatus, šalys turi būti įgyvendinusios geriausią praktiką, o po to ją paremti griežtomis stebėsenos ir vykdymo užtikrinimo sistemomis.
Sertifikuotos šalys turės kas trejus metus pateikti atnaujintus duomenis, kad išlaikytų savo statusą.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.