Daumantas Gutauskas. Alkoholio pasekmės kraujui – negailestingos

2023 m. gruodžio 31 d. 16:04
Daumantas Gutauskas, Nacionalinio kraujo centro (NKC) direktorius
Nutilus naujametinių petardų sprogimams ir taurių skambėjimui neretai sulaukiame klausimų, ar švenčių laikotarpis, o su juo kartu ir padidėjęs alkoholio suvartojimas daro įtaką mūsų kraujo kokybei ir ar galime šiuos pokyčius pastebėti. Neabejotinai daro, tačiau įtaka labai priklauso nuo suvartojamo kiekio, ilgalaikiškumo, mitybos raciono ir bendros sveikatos, įskaitant ir nervinę įtampą, būklės.
Daugiau nuotraukų (1)
Kaip apskaičiuoti?
Alkoholio suvartojimą geriausia matuoti alkoholio vienetais. Šis matavimo būdas buvo sugalvotas 1987 m. Jungtinėje Karalystėje. Vienas alkoholio vienetas yra lygus 10 ml gryno alkoholio, tai yra maždaug tiek, kiek per 1 valandą gali perdirbti suaugusio žmogaus organizmas.
Norint išvengti su alkoholiu susijusių sveikatos problemų tiek vyrams, tiek moterims patariama nevartoti daugiau nei 14 alkoholio vienetų per savaitę.
Kaip teisingai šiuos vienetus apskaičiuoti? Tai labai paprasta – ant kiekvieno alkoholio butelio yra nurodytas jo stiprumas procentais, žymintis grynojo alkoholio kiekį bendrame tūryje (vol). Norint apskaičiuoti, kiek alkoholio vienetų yra butelyje, tereikia šiuos procentus padauginti iš bendrojo tūrio. Pavyzdžiui, jei norime sužinoti, kiek alkoholio vienetų yra pusės litro standartinio (5,2 proc.) stiprumo alaus butelyje, 0,5 litro padauginame iš 5,2 ir gauname 2,6 alkoholio vieneto.
Jei turime 13,5 proc. stiprumo 0.75 l vyno butelį, atliekame aritmetinį veiksmą 0.75 x 13,5 ir gauname šiek tiek daugiau nei 10 alkoholio vienetų.
Alkoholio vartojimo pasekmės – negailestingos
Na, o dabar apie tiesioginę alkoholio vartojimo įtaką kraujui. Kraują sudaro 4 pagrindiniai komponentai – eritrocitai, leukocitai, trombocitai ir plazma.
Nuolatinis alkoholio vartojimas tiesiogiai veikia mūsų kaulų čiulpus ir stabdo eritrocitų – kraujo kūnelių, aprūpinančių organizmą deguonimi, gamybą arba eritrocitai gaminami nepilnaverčiai. Tai gali sukelti anemiją, arba, kitaip tariant, mažakraujystę.
Leukocitai – tai baltieji kraujo kūneliai, atsakingi už organizmo apsaugą nuo infekcijų ir uždegimų. Kaip ir eritrocitų atveju, alkoholio paveikti kaulų čiulpai gamina mažiau leukocitų, dėl ko padidėja tikimybė užsikrėsti įvairiomis infekcinėmis ligomis.
Alkoholis veikia ir mūsų trombocitus, kurie yra atsakingi už kraujavimo stabdymą. Ilgalaikis vartojimas mažina šių komponentų kiekį kraujyje ir gali sukelti trombocitopeniją – t.y. ligą, kuri pasireiškia žaizdų nekrešėjimu arba suintensyvėjusiu mėlynių ant odos atsiradimu.
Kalbant apie plazmą, alkoholis veikia joje esančius lipidus bei gliukozę, o nekontroliuojami jos kiekio pokyčiai yra ypač pavojingi žmonėms, sergantiems diabetu, kadangi alkoholis veikia tiek insuliną, kuris atsakingas už gliukozės lygio kraujyje mažinimą, tiek gliukagoną, kuris veikia atvirkščiai – gliukozės kiekį didina.
Moksliniai tyrimai rodo, kad ilgalaikis alkoholio vartojimas mažina organizmo jautrumą insulinui, o tai gali išprovokuoti susirgimą II tipo diabetu, kuris sunki ir gyvybei pavojinga liga.
Svarbu paminėti tai, kad aprašyti kraujo sudėties pokyčiai gali pasireikšti dėl nesaikingo alkoholio vartojimo. Įvairios studijos rodo, kad nedidelių kiekių alkoholio vartojimas gali būti netgi naudingas, kadangi mažina riziką susirgti širdies ir kraujagyslių ligomis.
Na, ir pabaigai – kaip palengvinti pagirias, jei alkoholio suvartojote per daug? Būdų yra įvairių. Bene labiausiai paplitęs patarimas – vakare ir nakties metu prabudus gerti skysčių, geriausia vandens. O savijautą tikrai pagerins aspirino ir 1000 mg vitamino C tabletė prieš miegą ir prabudus ryte.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2024 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.