Gydytoja stebisi, kodėl dalis žmonių vis dar nurašo COVID-19: prieinamas efektyvus gydymas, o mes ignoruojame mokslo laimėjimus

2023 m. lapkričio 21 d. 07:00
„Kas tas koronavirusas. Eilinis peršalimas, su kuriuo turi susitvarkyti pats organizmas“, – panašų pacientų atsakymą, paklausę apie šią infekciją, neretai išgirsta medikai. Šeimos gydytoja Jurga Dūdienė stebisi: kaip mes galime žinoti, ar organizmas iš tiesų pajėgus pats įveikti virusą?
Daugiau nuotraukų (1)
Pavojus sirgti sunkiai išlieka
„Ar tikrai geriau, norint sustiprinti imunitetą, vartoti turguje pirktus neaiškios kilmės maisto papildus, pamirštant fizinį aktyvumą, subalansuotą mitybą, ignoruojant gydytojo prašymą dėl galimos rizikos sirgti sunkiai pasiskiepyti. Susirgę COVID-19, dalis pacientų ir toliau nuvertina simptomus, užuot laiku kreipęsi į gydytojus, slepia galvą smėlyje, rizikuodami, jog susigrąžinti darbingumą ir džiaugtis gyvenimu persirgus šia liga bus kur kas sunkiau“, – komentavo gydytoja.
J.Dūdienė pabrėžia: COVID-19 – liga slapukė. Jai pačiai teko gydyti vyresnio amžiaus moterį, kuri net ir persirgusi infekcija skundėsi dusuliu. Ištyrus ją paaiškėjo, jog jai sutriko kraujo krešėjimo sistema.
„Susirgę koronavirusu, ypač sunkia jo forma, pacientai gydomi ligoninėje, kur visapusiškai ištiriami. Net 28 proc. pacientų diagnozuojama giliųjų venų trombozė. Tai – grėsminga būklė, mat atitrūkęs trombas gali nukeliauti iki plaučių ir sukelti arterinę plaučių tromboemboliją, kuri neretai baigiasi mirtimi“, – paaiškino šeimos gydytoja.
Sunkia COVID-19 ligos forma sergantiems pacientams dažnai nustatomas sunkus plaučių uždegimas, kai kuriems prireikia papildomo deguonies tiekimo, ypač sunkiais atvejais pasireiškia sepsis, sepsinis šokas, ūminis respiracinis distreso sindromas ar dauginis organų disfunkcijos sindromas.
Simptomai lydi ir vėliau
Jeigu pacientas COVID-19 gydėsi namuose, o praėjus keliems mėnesiams po ligos išlieka dusulys, gydytojos teigimu, nereikėtų numoti ranka ir manyti, jog ši būklė praeis savaime. Priešingai, svarbu laiku kreiptis į šeimos gydytoją, atlikti tyrimus, prireikus, pasikonsultuoti su specialistu.
Pacientams, kuriems kyla pavojus sirgti sunkia ligos forma, šiemet jau gali būti skirtas efektyvus gydymas. Vaistas skiriamas vyresnio amžiaus ir visiems nuo 18 metų lėtinėmis ligomis sergantiems arba turintiems riziką susirgti sunkia COVID-19 forma suaugusiesiems.
Skyrus šį vaistą rizikos grupėse esantiems žmonėms, kaip rodo moksliniai tyrimai, 86 proc. sumažinama rizika patekti į ligoninę, mat šis vaistas stabdo viruso dauginimąsi.
Susirgti sunkesne ligos forma rizikuoja vyresni nei 65 metų žmonės, taip pat sergantys cukriniu diabetu, širdies ir kraujagyslių, kvėpavimo takų ar kitomis lėtinėmis ligomis, turintys antsvorio, rūkantys.
Vaistas elektroniniu receptu skiriamas per 5 paras pasireiškus infekcijos simptomams ir diagnozavus COVID-19.
Persirgus infekcija, 33 proc. pacientų porą mėnesių jaučia nuovargį, 10 proc. susiduria ne tik su nuovargiu, bet ir dėmesio, atminties sutrikimais, prakaitavimu, plaukų slinkimu. Mokslinėje literatūroje pateikiami faktai, kad pokovidinis sindromas (daugiau nei pusmetį varginantys liekamieji organizmo pokyčiai) kamuoja daugiau kaip 70 proc. persirgusiųjų. Diagnozuojama skydliaukės pažeidimų, širdies ritmo sutrikimų, ilgalaikio kosulio, dusulio, nemigos, „smegenų rūko“, kas trečiam, persirgusiam sunkia forma, teko patirti giliųjų venų trombozę.
Pirmieji koronaviruso simptomai primena peršalimą, liga įsibėgėja palaipsniui. Infekcijai būdingi simptomai – nosies užgulimas, paraudusios akys, gerklės, galvos, sąnarių skausmas, pykinimas, viduriavimas, šaltkrėtis ar galvos svaigimas.
Įspėja neignoruoti
„Kalbant apie COVID-19 infekciją, dažnai girdime: kaip nusibodo, kokia nesąmonė, sugalvotas naujas virusas. Kiek galima apie jį kalbėti. Gaila, jog nuvertinama kiekviena gyvybė, kurią praradome pandemijos metu. Tuo metu neturėjome pakankamai vakcinų, efektyvaus gydymo, o kiekvieną kartą ignoruodami mokslo laimėjimus iki šiol prarandame gyvybes. Šeimos, pandemijos metu netekusios artimųjų, supranta, kokia pavojinga ši liga. Atrodo, gripas – įprasta infekcija, o kiek žmonių susidūrė su jos komplikacijomis: pavyzdžiui, širdies raumens pakenkimu, kai kuriems reikėjo persodinti širdį. Bet juk kai kuriems atrodo: kas tas gripo virusas?“ – apgailestavo J.Dūdienė.
Žinoma, svarbu ne tik pasiskiepyti, žinoti apie galimą gydymą, bet ir saugotis tiek COVID-19 infekcijos tiek gripo viruso. Viešosiose vietose dėvėti medicininę kaukę arba respiratorių, nuolat plauti arba dezinfekuoti rankas.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.