Rugsėjo 12 d. Pasaulinės pirmosios pagalbos dienos proga Lietuvos Raudonasis Kryžius Vilniuje surengė pirmąjį Lietuvoje pirmosios pagalbos festivalį. Renginio tikslas – padėti ugdyti pirmos pagalbos įgūdžius bei skleisti žinutę apie jų svarbą.
Statistika liūdina
Pirmosios pagalbos įgūdžiai gelbsti gyvybes. Deja, statistika rodo, kad lietuviai kritinėse situacijose pasimeta.
Pasak Lietuvos raudonojo kryžiaus generalinės sekretorės Kristinos Meidės, kas penktas žmogus savo gyvenime susiduria su nelaimingais atsitikimais, tad privalu žinoti, kaip tuomet elgtis.
„Virš 60 proc. žmonių nelaimė ištinka šeimos, namų aplinkoje, kai šalia yra artimieji ir labai didelis procentas jų nežino ką daryti“, – pastebi K. Meidė.
Būtina atnaujinti įgūdžius
Kad tokių atvejų mažėtų, Vilniaus meras Valdas Bekunskas pataria ne tik pabaigti kursus, bet ir nuolat atsinaujinti žinias. Įgūdį suteikti pagalbą meras vadina pareiga, todėl daugiau dėmesio tam bus skiriama jau mokyklos suole.
„Kai kalba eina apie žmogaus gyvybę, tai yra labai svarbu, dėl to labai džiaugiuosi, kad nuo šio rudens mūsų mokyklose prasidėjo gyvenimo įgūdžių pamokos ir labai didelė dalis turinio yra skirta pirmos pagalbos įvedimui“, – naujove džiaugiasi Vilniaus meras V. Bekunskas.
Renginį atidaręs Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys: „Šis festivalis yra pilietiškumo festivalis, nes gelbėti gyvybę reiškia jausti ir rodyti, kad esu atsakingas. Šis festivalis yra ir humanizmo festivalis, nes rodo, kad žmogaus gyvybė yra svarbiausia, ką mes turime matyti.“
Geriausia pamoka – praktika
Reginio metu dalyviai turėjo progą asmeniškai pasikalbėti, paklausti aktualių klausimų, stebėti bei patys išbandyti pirmosios pagalbos pagrindų, kuriuos demonstravo atstovai iš Vilniaus universiteto medicinos fakulteto, „Eurovaistinės“, Nacionalinio transplantacijos biuro, Vilniaus miesto savivaldybės visuomenės sveikatos biuro „Vilnius sveikiau“, Nacionalinio kraujo centro ir Raudonojo kryžiaus savanoriai instruktoriai.
Nacionalinio kraujo centro palapinėje savanoriai kvietė žmones duoti šiuo metu taip reikiamo kraujo bei pasakojo apie donorystės svarbą.
Vilniaus universiteto medicinos fakulteto ir „Vilnius sveikiau“ atstovai mokė naudotis turniketais – tai žinoti privalo kiekvienas.
Pernai įsigaliojo reikalavimas vairuotojams automobilio vaistinėlėje turėti turniketus.
Stendas, sudominęs nepriklausomai nuo lyties ar amžiaus
Festivalio lankytojams buvo siūlomos nemokamos procedūros: jie galėjo išbandyti galvos odos ir plaukų būklės vertinimą, veido odos būklės vertinimą, vitaminų ir mikroelementų tyrimą bei kraujagyslių biologinio amžiaus tyrimą.
Nedažnai į šias paslaugas besidarantys žmonės šia galimybe bei įgautomis žiniomis labai džiaugėsi: „Dalyvavau, tikrai daug naudingos informacijos gavau. Pasitikrinau veido odos būklę, pagal amžių dar puikiai atrodau“, – socialinių tinklų komentaruose po renginio džiaugėsi lankytoja Danguolė.
Nacionalinio transplantacijos biuro atstovai kvietė pasirašyti sutikimą gauti donoro kortelei bei žaidimų pagalba švietė žmones apie organų donorystę.
Raudonojo kryžiaus savanoriai manekenų pagalba mokė eiles žmonių nustatyti žmogaus būklę, atlikti gaivinimą, elgtis užspringimo metu ir daug kitų būtinų praktinių žinių.
Renginio metu vyko aktualios diskusijos, pirmosios pagalbos temomis: Ką daryti, kad antrosios pagalbos niekada nereikėtų? Ar tikrai žinome, kada reikia kviesti greitąją pagalbą? Rugsėjį grįžtame į gatves, ar tikrai mokame save apsaugoti? Jų besiklausantys dalyviai galėjo išgirsti specialistų patirtis ir patarimus bei įgyti arba praplėsti žinias.