Tiesa, kasmet savo noru iš gyvenimo vis dar pasitraukia apie 500 žmonių.
Vienas svarbiausių faktorių – visose amžiaus grupėse pastebimas savižudybių skaičiaus sumažėjimas, išskyrus vyresnių nei 65 m. amžiaus žmonių grupę.
„Turime galvoti apie socialinės paramos tinklą, nes tokiame amžiuje žmonės susiduria su fiziniais sunkumais ir tada jie pradeda jaustis kaip našta artimiesiems, kas labai smarkiai prisideda prie minčių apie savižudybę“ – „Vilnius sveikiau“ surengtoja konferencijoje sakė P.Skruibis.
Vicemerė Simona Bieliūnė džiaugėsi padarytu dideliu įdirbiu mokymais Vilniaus mieste, kurių tikslas yra padėti žmonėms atpažinti ir įvertinti kada reikia pagalbos bei nukreipti tinkama linkme: „Šį pusmetį 5 kartus daugiau vilniečių atpažino, įvertino riziką ir kreipėsi pagalbos.“
Vilniaus visuomenės sveikatos biuro direktorė Aurelija Šiautkulienė pastebi, kad savižudybių prevenciją sunkina šią temą gaubianti stigma: „Reikia labai atvirai ir labai drąsiai apie tai kalbėti, nes stigma yra ten, kur mes kažko nežinome, su kažkuo susiduriame. Mes visi turime pagalvoti, kad kiekvienas skaičius yra žmogus ir kažkam jis yra artimasis, tuomet tie skaičiai nėra tik skaičiai ir mes pradedame situaciją priimti jautriau, artimiau“.
„Problema yra nacionaliniu lygmeniu – apie ilgalaikę psichologinę pagalbą, nes ji egzistuoja tik privačiame sektoriuje“ – pastebėjo P.Skruibis.
Pasak jo, susikaupę sunkumai taip greitai neišsisklaido ir tam reikia ilgalaikės pagalbos ir darbo, tad valstybė turi užsiimti tuo, kad ši pagalba būtų suteikta ir finansiškai mažiau pajėgiems gyventojams.
A. Šiautkulienė pabrėžia, kad yra įvairios savitarpio pagalbos grupės ne tik turintiems suicidinių minčių, tačiau ir tokių žmonių artimiesiems arba žmonėms, praradusiems savo artimąjį.
„Kai artimasis ilgą laiką turi minčių apie savižudybę galbūt yra bandęs, gyventi su tokia įtampa, nuolat ieškoti sprendimų yra sunku. Tada svarbu galvoti ne tik, kaip padėti tam žmogui, bet ir jo artimiesiems, nes ir jų psichologinė sveikata nukenčia“.
„Kai gėda ir sunku ateiti – lengviau paskambinti į emocinės paramos linijas. Tuesi.lt – pagalbos tinklas, kuriame yra daugelis naudingų patarimų“ – priemena vicemerė S.Bieliūnė.
Penktadienį minima Pasaulinė savižudybių prevencijos diena.