Ar pavyks susigrąžinti darbuotojus?
„Neturėtų įstaigos palikti 40 darbuotojų tam, kad būtų sureaguota. Nemanau, kad sistema veikia taip, kaip turėtų (…) gali išeiti 3–5 žmonės, bet ne 40“, – lrytas.lt sakė R.Kiršienė.
Ji pabrėžė, kad bet kuriai gydymo įstaigai itin skausminga prarasti žmogiškuosius išteklius. LSADPS pirmininkės nuomone, vien direktoriaus atleidimas gaisro neužgesins: grįžtantiems darbuotojams reikės pasiūlyti didesnę algą.
„Užduotis bus žymiai sudėtingesnė, nes reikės darbuotojus motyvuoti. Jei žmonės žinos, kad nepatirs mobingo, bus normalesnė atmosfera kolektyve, galbūt bus galima darbuotojus susigrąžinti. Bet tam reikės ir atlyginimus kažkiek didinti“, – svarstė R.Kiršienė.
Pasak jos, Centro poliklinikos pavyzdys rodo, jog medicinos darbuotojų teises konkrečioje įstaigoje atstovaujančioms taryboms nepavyksta atlikti savo funkcijos.
„Šis atvejis labai aiškiai parodo, kad tie patariamieji organai yra labiau popieriniai. Sureaguota tik tuomet, kai situacija pasidarė katastrofiška.
Tiek stebėtojų taryba, tiek gydymo taryba turėtų labiau įsitraukti į įstaigos veiklą, ja domėtis“, – akcentavo R.Kiršienė.
LSADPS pirmininkės įsitikinimu, kai kalba pasisuka apie vadovavimą ypač dideliam kolektyvui, kuris rūpinasi žmonių sveikata ir gyvybėmis, turėtų būti taikomos papildomos prevencijos priemonės.
„Skiriant vadovaujančius darbuotojus tokiai jautriai sričiai, turėtų būti žiūrima per padidinamąjį stiklą“, – sakė R.Kiršienė.
Praėjęs pusmetis – skaudus laikas
Vasaros pradžioje atsistatydinusios Centro poliklinikos gydymo tarybos buvęs pirmininkas Andrius Bleizgys teigė nenorįs komentuoti patariamojo organo santykių su iš pareigų dabar jau atleistu įstaigos buvusiu vadovu Zdislavu Skvarciany.
A.Bleizgys Centro poliklinikoje šiuo metu dirba tik kaip gydytojas ir nurodė negalįs dalintis konfidencialia informacija apie įstaigos veiklą.
„Nežinau visų priežasčių, kodėl direktorius buvo atleistas ir pasirinkau poziciją nieko nekomentuoti“, – lrytas.lt sakė A.Bleizgys.
„Man tai pakankamai skaudus pusės metų laikotarpis. Nenoriu mintimis grįžti į tą dalyką“, – pridūrė jis.
Vilniaus vicemerė Simona Bieliūnė lrt.lt sakė, kad Z.Skvarciany iš Centro poliklinikos vadovo pareigų atleistas dėl sveikatos sistemos autoriteto žeminimo.
Vos daugiau nei metus įstaigai vadovavęs direktorius iš pareigų atšauktas liepos 7 d., laikinai poliklinikai vadovauti paskirtas Karoliniškių poliklinikos vadovas Vismantas Matulas.
Nuo liepos 18 d. Centro poliklinikos direktoriaus pareigas laikinai eina Centro poliklinikos antrinės asmens sveikatos priežiūros administratorė Laima Skrickienė.
Ministras: darbo kultūra – pamirštama
Nusiskundimų dėl atmosferos Centro poliklinikoje Valstybinė Darbo inspekcija (VDI) buvo gavusi dar pernai. Bet tada griežtų sprendimų nesiimta, nes pritrūko įrodymų.
„Tyrimas buvo atliktas lapkričio-gruodžio mėnesiais, buvo nustatyta, kad darbdavys, nors imasi tam tikrų priemonių psichologinio smurto prevencijai užtikrinti, tačiau, mūsų nuomone, šios priemonės nebuvo pakankamos darbuotojų emocinei būsenai pagerinti“, – LRT radijui sakė VDI Psichologinio smurto darbe prevencijos skyriaus vadovė Liudmila Mironovienė.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys antradienį pareiškė, kad gydymo įstaigose būtina keisti darbo kultūrą, jei ateityje norima išvengti masinių darbuotojų išėjimo iš sveikatos priežiūros įstaigų pasikartojimo.
„Kartoju tai jau gal dvejus metus – turime keisti darbo kultūrą sveikatos gydymo įstaigose. (…) Mes tikrai nuvertiname sveikatos vadybą, visokius kokybinius aspektus ir visąlaik esam linkę kalbėti tiktai apie finansus, jų dydį, apie darbuotojų skaičių, bet apeiname pačius santykius, darbo, vadovų kultūrą, sąžiningą darbo organizavimą, patyčių, mobingo nebuvimą“, – radijui kalbėjo A. Dulkys.
Todėl, anot ministro, nederėtų stebėtis, kad gydytojai iš vienos ar kitos organizacijos masiškai išeina.
„Juk darbuotojai palaiko ryšius, žino, kas kokioje organizacijoje vadovauja ir paskui mes stebimės, kad jie kažkur išeina“, – pažymėjo A. Dulkys.
„Svarbiausia, kad darbuotojai neprarastų ūpo ir išvis iš sveikatos sistemos neišeitų. O kad jie juda tarp įstaigų, tai pacientai taip pat juda. Lietuvoje, pagal teisės aktus, pacientas turi teisę rinktis gydymo įstaigą, tai čia yra žinutė visoms gydymo įstaigoms, kad jos turi galvoti apie savo darbo kultūrą, nes išeis pacientai – išeis gydytojai“, – pabrėžė A. Dulkys.