Kauno klinikų Skubiosios pagalbos skyriuje praėjusią savaitę užfiksuota spūstis. Kai kurie greitosios medikai su pacientais eilėje laukė maždaug 7 valandas, kad patektų į Kauno klinikas. Prie jų, suskaičiuota, išsirikiavo net 17 greitosios automobilių.
Sunkiems ligoniams – pirmenybė
Didesnės ar mažesnės eilės, pasak medikų, prie Kauno klinikų vis susidaro – čia per parą sulaukiama maždaug 220 ligonių, kai kada daugiau.
„Dažniausiai atvyksta po 16 valandos ir apie 18–20 valandą yra pats pats pikas, kad labai daug jų stovi eilėje (...) fiziškai yra sunku sutilpti už tai ir atsiranda tos eilės, lovų tuo metu laisvų nėra, ant kurių galėtume perkelti ir nėra vietų tiek“, – paaiškino Kauno klinikų Skubiosios pagalbos skyriaus vadovas Linas Darginavičius.
Greitosios automobiliu atvežti pacientai eilių nesitiki, o į jas patekę – stebisi ir pyksta. Bet medikai ramina: esant rimtai būklei, pagalba suteikiama nedelsiant.
„Jiems atrodo, kad tai turėtų vykti greičiau, bet jeigu yra rimta priežastis – insultas, miokardo infarktas – tikrai tiek nelaukiame. Tada čia viskas vyksta labai greitai. O visi kiti, kurie kartais labai nori čia atvažiuoti, arba reikalauja to, arba būna paprastesnė ta situacija, dažniausiai tenka jiems palaukti“, – teigė greitosios medikė Jolanta.
„Mes visą laiką atliekame būklės vertinimą, taip vadinamą pacientų rūšiavimą: įvertinama, kurie žmonės gali laukti, kurie negali. Jeigu žmogus laukia su greitąją, tai jis yra medikų priežiūroje. Būklei pablogėjus, mes greičiau prie jų prieisime“, – patikino L.Darginavičius.
O kas važiuos į iškvietimą?
Greitosios pagalbos automobiliai stovi eilėje prie ligoninės, o tuose rajonuose, iš kurių jie yra atvažiavę, naujiems pacientams tenka laukti medikų pagalbos.
„Tuo metu, kai greitosios stovi eilėje, jos negali vykti į bet kokį iškvietimą. Šitoje vietoje nukenčia žmonės, kuriems labiausiai reikalinga pagalba, nes greitoji yra ta ekstrinė pagalba, be kurios žmogus gali ir neišgyventi“, – įspėjo Greitosios pagalbos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Jolanta Keburienė.
Eilės prie Kauno klinikų, pasak medikų, susidaro ir dėl pacientų, kurie nori būti gydomi konkrečioje įstaigoje.
„Kauno klinikos nėra vienintelė ligoninė ir ne vienintelis skubios pagalbos skyrius į kurį galima kreiptis. Ypač dėl mažesnių problemų galima ir į kitų ligoninių skubiosios pagalbos skyrius kreiptis“, – pabrėžė L.Darginavičius.
Ryškėja medikų trūkumas
Pasitaiko gudraujančių – patekę į priėmimą ligoninėje, žmonėsi tikisi taip apeiti eiles poliklinikoje, kur pas specialistus tenka laukti mėnesius. Kiti, kantriai laukę poliklinikos konsultacijos, taip ir nesulaukia — skubiosios pagalbos tenka ieškoti dėl ūmiai pablogėjusios sveikatos.
„Išsikvietus greitąją jūs nebūtinai pateksite greičiausiai į gydymo įstaigą. Problema ta, kad trūksta medikų, kuo toliau tuo labiau ryškėja“, – skundėsi J.Keburienė.
Eilės pas gydytojus poliklinikose, irgi netrumpos. O prasidėjus atostogų sezonui, dar ilgėja. Gyventojai piktinasi, kad sunku patekti net pas šeimos gydytoją.
„Nuolat atostogose, kaip gabalais atostogauja, sako, dabar negalime registruoti“, – pasakojo poliklinikoje sutikta moteris.
„Jeigu pasiskambini, tai turėtų tave užrašyti iš karto. O dabar telefonu skambini 10 dienų ir niekas neatsako. Viskas užimta“, – „Lietuvos ryto“ televizijos reporterei skundėsi poliklinikos lankytojas.
Į ligoninių skubiosios pagalbos skyrius kreipiasi vis daugiau pacientų – tokių kasmet padaugėja dešimtadaliu. Ši tendencija matoma ir kitose pasaulio šalyse.