Po mažamečio mirties nuo gripo S. Čaplinskas pirštu bedė į medicinos spragą: gėda, kad už tai prašoma susimokėti

2023 m. kovo 28 d. 21:27
Pirmadienį paskelbus apie tai, kad praėjusią savaitę Lietuvoje nuo gripo mirė po vieną 0–9 m. ir 10–19 m. amžiaus grupėms priklausiusį asmenį, virusologas, profesorius Saulius Čaplinskas atkreipė dėmesį į tai, kad savo vaiką nuo gripo paskiepyti panorę tėvai turi už tai susimokėti.
Daugiau nuotraukų (13)
„Norėčiau priminti vienos Santaros klinikų gydytojos mintį: valdžios gėda, kad skiepai nuo gripo nėra nemokami visiems vaikams“, – „Lietuvos ryto“ televizijos laidoje „Nauja diena“ sakė S.Čaplinskas ir pridūrė, kad tokia praktika egzistuoja dalyje Europos valstybių, įskaitant kaimyninę Latviją.
Kaip pastebėjo profesorius, vaikus nuo gripo paskiepyti gali tik tos šeimos, kurioms tą padaryti leidžia finansiniai resursai.
Apie užregistruotus mirties atvejus pranešęs Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) nurodė, kad abi viruso aukos nebuvo paskiepytos sezonine vakcina nuo gripo, gretutinių ligų neturėjo.
Lietuvoje šį gripo sezoną iš viso užregistruota 16 mirties nuo gripo atvejų, tačiau tokio jauno amžiaus aukų iki šiol nebuvo.
Pavojingos komplikacijos
Daugelis į gripą nežiūri rimtai. Neretai į ligą numojama ranka. Juokais sakoma, kad negydomas gripas praeina per septynias dienas, gydomas – per savaitę
„Tačiau gripas yra gana klastinga ir pavojinga liga. Dauguma susidūrusių su gripo virusu serga lengvai, dalis tai laiko paprastu peršalimu, bando „išvaikščioti“ gripą. Tai yra labai didelė klaida. Tuomet galimos įvairios gripo komplikacijos“, – įspėjo S.Čaplinskas.
Jis pridūrė, kad gripo virusas gali sukelti plaučių uždegimą, širdies raumens uždegimą. Liga taip pat gali „atverti vartus“ įvairioms bakterinėms komplikacijoms.
„Jeigu atsiranda kraujo krešulys, jis gali nukeliauti į širdį ir žmogus patirs infarktą. Jeigu krešulys nukeliaus į smegenis – insultą“, – apie gripo komplikacijų riziką kalbėjo profesorius.
Jis akcentavo, kad gripas gali būti ypač pavojingas vaikams, vyresnio amžiaus žmonėms ir turintiems lėtinių ligų.
Gripo sezonas dar nesibaigė
Įspėjimai apie virusines infekcijas garsiausiai aidi rudenį, o kovo pabaigoje daugelis atsipalaiduoja, nes mano, jog ligų sezonas jau artėja į pabaigą.
Visgi profesorius priminė, kad COVID-19 pandemijos laikotarpiu gyvenome varžomi griežtų ribojimų, neleidusių plisti ir kitoms infekcinėms ligoms. Dabar joms atėjo laikas „atsigriebti“.
„Jeigu šitie peršalimo virusai neplito pandemijos metu, tai šiuo metu atsirado puikios galimybės tai padaryti. Viena, aktyviai bendraujame vienas su kitu, antra priežastis – nėra žmonių, kurie buvo persirgę (gripu, red. pastaba). Tada virusui imli visuomenės dalis yra daug didesnė“, – paaiškino S.Čaplinskas.
Jis pridūrė, kad gripo sezonas tęsis į gegužės mėnesio.
„Su mūsų imuninės sistemos pasislinkimu po pandemijos gali labai daug kas pasikeisti. Panašiai dėl klimato kaitos neturime aiškaus aktyvių erkių ar kitų pernešėjų platinamų ligų sezoniškumo.
Kitas dalykas, mes plačiai keliaujame. Pas mus dabar ateina vasara, o Pietų pusrutulyje artėja žiema. Puikiai žinome, kad gripo virusai cirkuliuoja planetoje visus metus“, – priminė S.Čaplinskas.
Pataria skiepytis ir nėščiosioms
Nuo gripo paskiepyti galima tik ne jaunesnį nei 6 mėnesių vaiką. Tačiau vakciną gauti rekomenduojama nėščioms moterims. Pasak profesoriaus, jei mama pasiskiepija, tam tikrą apsaugą turės ir naujagimis.
„JAV patvirtinta ir naudojama į nosį purškiama vakcina nuo gripo. Tačiau ji tinka tik nuo 2 metų amžiaus. Progresas yra didelis. Svarbu, kad kuo daugiau žmonių galėtų pasinaudoti medicinos laimėjimu. Agituočiau už platesnes komunikacijos ir švietimo programas.
Iš vienos pusės jos turėtų būti nukreiptos į plačiąją visuomenę, iš kitos – į medikus, kad jie galėtų suteikti visą būtiną informaciją, jei tik tėveliams kyla klausimų dėl skiepų nuo gripo“, – aiškino S.Čaplinskas.
Gydytojai sako, kad gripo simptomai vaikams ir suaugusiems gali skirtis. Be to, ypač mažas vaikas negali pasakyti, kaip jis jaučiasi.
„Tai yra viena priežasčių, kodėl medikai ypač atsargiai žiūri į sergančius vaikus (…) jų organizmas vienu atveju gali sureaguoti stipriau, kitu – silpniau“, – teigė profesorius.
Pasak jo, įtakos turėti gali ir praretėjusios pediatrų gretos, o vaikų sveikatos priežiūrą palikti tik šeimos gydytojams ne visada yra gera mintis.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.