Kaip penktadienį informavo Socialinės apsaugos ir darbo ministerija (SADM), tvarka galios, kai dėl šių ligų plitimo šalyje nėra įvesta ekstremali situacija ar karantinas, tačiau pati įstaiga arba jos steigėjas, pavyzdžiui, savivaldybės administracija, paskelbia infekcijų plitimą ribojantį režimą (IPRR).
„IPRP pati ugdymo įstaiga gali skelbti gripo ar COVID-19 epidemijos laikotarpiu. Iki šiol dėl tokio režimo atsiradus būtinybei prižiūrėti vaikus, kai jie turi likti namuose, nedarbingumo pažymėjimus tėvams išduodavo gydytojai. Pasikeitus tvarkai, nedarbingumo pažymėjimą dabar išduos „Sodros“ teritoriniai skyriai“, – teigiama ministerijos pranešime.
Nedarbingumo pažymėjimas tokiu atveju bus išduodamas prašyme nurodytu infekcijų plitimą ribojančio režimo laikotarpiu, bet ne ilgiau kaip dviem savaitėms.
Tam reikės pateikti prašymą „Sodrai“ – tai galima padaryti internetu ar „Sodros“ skyriuje, apie nedarbingumą privaloma informuoti ir darbdavį.
Pažymėjimas bus išduodamas per dvi dienas nuo reikiamų dokumentų gavimo „Sodros“ teritoriniame skyriuje dienos, išmoka bus mokama tik už IPRR laikotarpį, net jei pats nedarbingumo pažymėjimas bus išduotas ilgesniam laikui.
Nedarbingumo pažymėjimas šiais atvejais bus išduodamas ir bedarbio statusą turintiems asmenims.
Nuo lapkričio 1-osios taip pat išplečiamas asmenų, kurie galės prižiūrėti vaiką ir gauti ligos išmokas, ratas. Jas gauti galės ir vaiko seneliai, o asmens su negalia atveju – ir jį laikinai prižiūrintis asmuo. Iki šiol tokiu atveju išmokas galėjo gauti vaiko mama, tėvas bei įtėviai, globėjai bei vaiką laikinai prižiūrintys asmenys, kai tai laikiną priežiūrą skiria institucijos.
Taip pat patikslintas ir vaikų, kuriuos prižiūrint namuose esant minėtam režimui ugdymo įstaigoje galima gauti išmokas.
Dabar ligos išmoką bus galima gauti prižiūrint vaiką iki 4 klasės imtinai ar žmogų su negalia, kol jis mokosi pagal bendrojo ugdymo programą ar jo specialiesiems ugdymosi poreikiams pritaikytą bendrojo ugdymo programą.
Iki šiol ligos išmoka buvo mokama prižiūrint pagal ikimokyklinio, priešmokyklinio ar pradinio ugdymo programą ugdomą vaiką.