Šiuo metu Lietuva nemokamai tiria tik dėl keturių genetinių ligų. Naujagimiai tikrinami dėl kritinių įgimtų širdies ydų, klausos bei regos sutrikimų ir paveldimų medžiagų apykaitos ligų. Mūsų šalis Europos Sąjungoje pagal tiriamų ligų skaičių lenkia tik Kiprą, Bulgariją ir Rumuniją.
Pasak L. Slušnio, „kai visuotinės kūdikio patikros sąrašuose tiriamos tik keturios ligos, mūsų sveikatos apsauga tampa gražia iliuzija tarptautinių konvencijų bei teisės į aukščiausio lygmens medicininę pagalbą įgyvendinimui. Nemaža dalis tėvų dėl informacijos stokos yra nemotyvuoti arba finansiškai nepajėgūs atlikti papildomus genetinius tyrimus savo naujagimiams, kai tam, rodos, nėra jokios pagrįstos priežasties. Vadinasi, šią atsakomybę turi prisiimti valstybė, nes tik tokiu būdu galima užtikrinti reikiamą medicininę pagalbą ir sveikatos apsaugą visiems vaikams“.
Atkaklaus darbo ir pastangų dėka Lietuva pagaliau pasiryžo žengti pirmąjį žingsnį kokybiškesnės, labiau personalizuotos medicinos link, kuri pakeis ne tik sergančio vaiko, bet ir visos šeimos gyvenimą.
Jau nuo 2023 m. visi tėvai turės teisę nemokamai patikrinti savo naujagimius net nuo 12 retų genetinių ligų. Vis dėlto naujagimio tėvai ar globėjai turi teisę atsisakyti tikrinimo, informuojama Seimo nario L. Slušnio pranešime.