Amerika jau užsitikrino rezervą
JAV vyriausybė užsitikrino 66 mln. bendrovės „Moderna“ dvivalentės stiprinamosios vakcinos nuo COVID-19 mRNR-1273.222 dozių, kurios sudėtyje yra „Spikevax™“ ir omikron BA.4 ir BA.5 potipius veikianti mRNR. Pagal sutartį numatyta skirti iki 1,74 mlrd. JAV dolerių 66 mln. iRNR-1273.222 dozių pagaminti ir pristatyti, taip pat numatyta galimybė iš „Moderna“ įsigyti dar iki 234 mln. dozių COVID-19 vakcinos stiprinamosios medžiagos.
„Džiaugiamės galėdami pratęsti sėkmingą bendradarbiavimą su JAV vyriausybe“, – sakė Stephane Bancel, „Moderna“ vyriausiasis vykdantysis direktorius. Bendrovės sukurta iRNR platforma leidžia greitai sukurti iRNR-1273.222 – dvivalentę vakciną, specialiai skirtą veikti labiausiai šiuo metu JAV paplitusius omikron atmainos BA.4 ir BA.5 potipius. Mes ir toliau esame visiškai pasiryžę išnaudoti savo novatorišką technologinę platformą, kad galėtume pasiūlyti specialiai pritaikytas vakcinas, padedančias apsaugoti bendruomenes nuo COVID-19.“
2022 m. liepos 11 d. „Moderna“ paskelbė, kad, atsižvelgdama į įvairias gyventojų sveikatos apsaugos strategijas skirtingose šalyse, rudeniui ji kuria dvi dvivalentes vakcinas kandidates. iRNR-1273.222 sudėtyje yra omikron BA.4 ir BA.5 potipius veikianti padermė, kuri kuriama atsižvelgiant į naujausias JAV Maisto ir vaistų administracijos (FDA) rekomendacijas, o iRNR-1273.214 sudėtyje yra omikron atmainos BA.1 potipį veikianti padermė, kuri PSO nuomone gali būti naudinga. Šios atnaujintos dvivalentės vakcinos, jeigu bus patvirtintos, gali užtikrinti didesnę, platesnę ir ilgalaikiškesnę apsaugą nuo COVID-19.
Skaičiavimus apsunkina daug nežinomųjų
Vilniaus universiteto (VU) Gyvybės mokslų centro profesorė Aurelija Žvirblienė pasakojo, kad nėra lengva prognozuoti, kiek šalis turėtų įsigyti vakcinos nuo koronaviruso, todėl Lietuva remsis ir gripo skiepų patirtimi.
„Vakcinos turi būti užsakomos jau dabar – tai labai sudėtingas uždavinys, nes sunku prognozuoti, kaip žmonės norės skiepytis. Šiam rudeniui nėra planuojami Galimybių pasai, kurie sukuria tam tikrą spaudimą, neplanuojami ribojimai nepasiskiepijusiems, tad žmonės turės laisvą valią priimti sprendimą, ar jiems reikia skiepytis.
Dar reikia įvertinti tai, kad nemažai žmonių jau persirgo omikron atmaina, ir jiems, ekspertų manymu, ketvirtoji dozė nebūtina. Todėl, darant skaičiavimus, remiamasi, kiek įprastai žmonių Lietuvoje skiepijasi gripo vakcina, kuri taip pat reikalingiausia rizikos grupėse esantiems asmenims. Šis skaičius siekia apie 120 tūkst. per metus. Žinoma, turime apsidrausti, kad vakcinų tikrai nepritūktų visiems norintiems, todėl šis skaičius bus padidinamas, tarkime, tris kartus“, – kalbėjo VU profesorė.
Šiuo metu Lietuvoje galima skiepytis tik pradinio varianto virusą įveikiančia vakcina. Adaptuotos vakcinos, planuojama, atsiras tik rugpjūčio pabaigoje – rugsėjo pradžioje. Prof. A. Žvirblienės teigimu, greičiau pasirodys omikron atmainos BA.1 potipį veikianti vakcina, tačiau šis viruso variantas mūsų šalyje ir kitose Europos šalyse nebeplinta, jį išstūmė omikron BA.4 ir BA.5 potipiai.
„Ir nors vakcinos jau yra kuriamos, technologija aiški, tačiau mažiausiai kelis mėnesius užtrunka klinikiniai tyrimai – taip vakcinos nebespėja paskui naujus variantus. Todėl, siekiant pagreitinti procesą, JAV maisto ir vaistų administracija bei Europos vaistų agentūra svarsto galimybę leisti užregistruoti BA.4 ir BA.5 potipius veikiančią vakciną be klinikinių tyrimų, remiantis tuo, kad ankstesni vakcinos variantai buvo patikrinti.
Mes nežinome, kaip visuomenė priims šią žinią, tačiau atvirai dalinamės viskuo, ką žinome – tiek Amerikos, tiek Europos ekspertai ypatingų rizikų dėl to neįžvelgia. Vakcinos bus tos pačios sudėties, tik bus pakeista RNR seka, kuri koduoja naujesnį viruso S baltymą – tai vienintelis skirtumas, visi kiti komponentai išlieka.
Kadangi pasaulyje šiomis vakcinomis paskiepyta jau labai daug žmonių, duomenų tikrai turime daug, todėl ir nėra ypatingų rizikų. Pavyzdžiui, kasmet skiepijamės nauja, naujam sezonui pritaikyta gripo vakcina ir jai kasmet taip pat nereikia daryti klinikinių tyrimų – šių vakcinų gamybos technologija yra gerai išbandyta, standartizuota, vakcinos yra saugios“, – pasakojo VU profesorė.
Priimant sprendimą dėl skiepijimosi pašnekovė pataria nežiūrėti į kaimyną ar kolegą – kiekvieno sprendimas turi būti priimtas individualiai, pasitarus su šeimos gydytoju, įvertinus sveikatos būklę ir gretutines ligas – t.y., ar patenkate į rizikos grupę, kuriai, siekiant išvengti susirgimo ar sunkios ligos eigos, skiepytis yra rekomenduojama.
„Riziką sirgti sunkiai didina lėtinės ligos, vyresnis amžius – jei kyla abejonių, pasikalbėkite su savo šeimos gydytoju. Jei, visgi, esate jaunas žmogus ir neturite lėtinių ligų – skiepytis jums kol kas nebūtina, tokių rekomendacijų šiuo metu nėra pateikusios ir tarptautinės organizacijos. Svarbus ir persirgimo klausimas.
Mes, specialistai, manome, kad jei omikron variantu persirgote šiemet, 2022 m., skiepytis taip pat nėra būtina, nes turite bent dalinę apsaugą nuo šiuo metu plintančių omikron potipių“, – reziumavo profesorė.