Per praėjusią savaitę Lietuvoje užfiksuota 2,6 tūkst. susirgimų COVID-19 liga, vakar ji diagnozuota 633 asmenims. Liepos 4 d. duomenimis, ligoninėse nuo COVID-19 ligos gydomi 88 pacientai. Pažymėtina, kad šią vasarą sergamumo augimo požymiai pradėti stebėti anksčiau, nei praėjusiais metais, kuomet sergamumo augimo pradžia stebėta liepos antroje pusėje.
Pastarosiomis savaitėmis sergamumas COVID-19 liga auga ir kitose Europos Sąjungos šalyse. Kaip rodo šalių, kuriose pakankama apimtimi atliekami sekoskaitos tyrimai, duomenys, 7 iš 10 šalių dominuoja labiau užkrečiami Omikron atmainos potipiai BA.4/BA.5, kurie ir lemia kylantį sergamumą.
Šiai dienai nėra duomenų, kad BA.4/BA.5 potipiai sukeltų sunkesnes ligos formas. Vis dėlto, kaip ir ankstesnių bangų metu, padidėjus bendram COVID-19 atvejų skaičiui, gali padaugėti ir sunkesnių ligos atvejų skaičius.
Sveikatos apsaugos ministerijos specialistų vertinimu, situacija šalyje šiuo metu yra stabili, tačiau ji neleidžia atsipalaiduoti ir skatina jau dabar pasirūpinti savo ir artimųjų sveikata, nelaukiant prognozuojamo sergamumo augimo.
Primename, kad nuo sunkios COVID-19 ligos formos efektyviausiai apsaugo vakcinos. Pasiskiepyti pirmą kartą arba gauti sustiprinančiąją vakcinos dozę galima registruojantis internetu tinklalapyje Koronastop.lt.
Taip pat svarbu laikytis bendrų COVID-19 ligos prevencijos priemonių:
– dėvėti medicinines veido kaukes arba respiratorius, kurie priglunda prie veido ir visiškai dengia nosį ir burną, viešose uždarose vietose, paslaugų teikimo uždarose vietose, renginiuose uždarose erdvėse, maldos namuose ir kitose uždarose viešose vietose, kurios yra prastai vėdinamos, taip pat kuriose yra didelis žmonių skaičius ir neįmanoma išlaikyti saugaus atstumo nuo kitų žmonių. Asmenims, kurie dėl savo sveikatos būklės kaukių dėvėti negali ar jų dėvėjimas gali pakenkti asmens sveikatos būklei, rekomenduojama dėvėti veido skydelį;
– atsižvelgiant į tai, kad užsikrėtimo rizika yra didžiausia perpildytose uždarose erdvėse, labai rekomenduojama dėvėti kaukes viešajame transporte, ypatingai rytinio ir vakarinio piko metu;
– uždarose viešose erdvėse pagal galimybę laikytis saugaus (ne mažesnio nei 2 metrų) atstumo nuo aplinkinių;
– kruopščiai plauti rankas muilu po apsilankymo uždarose viešose vietose, prekybos vietose, po važiavimo viešuoju transportu ir pan. Jei nusiplauti rankų galimybės nėra, naudoti rankų antiseptikus;
– neliesti neplautomis rankomis akių, nosies, burnos;
– kosėti, čiaudėti į servetėlę arba sulenktą alkūnę;
– vengti fizinio kontakto (apkabinimo, rankų paspaudimų ir pan.) su asmenimis, kurie turi didesnę riziką sirgti COVID-19 liga sunkiai, ypač jeigu jie nėra vakcinuoti;
– kuo dažniau, vėdinti gyvenamąsias patalpas, pvz., plačiai 10 min. atverti langus arba keletą minučių padaryti patalpose skersvėjį, ypač rekomenduojama išvėdinti patalpas po didesnių susibūrimų, pvz., jei turėjote svečių.
Pajutus ūmios viršutinių kvėpavimo takų infekcijos požymius (kosulį, karščiavimą, galvos skausmą, pykinimą, dusulį ir pan.), būtina likti namuose, neiti į darbą ar ugdymo įstaigą, į kitas žmonių susibūrimo vietas, kreiptis konsultacijos į savo šeimos gydytoją. Jei yra galimybė, kol yra simptomai, rekomenduojama būti atskiroje patalpoje nuo kitų šeimos narių.
Visas rekomendacijas gyventojams dėl COVID-19 ligos prevencijos priemonių rasite čia.