„Labai tikėtina, kad rudenį turėsime augantį sergamumą, bet visi norime, kad ugdymas, švietimas būtų kontaktinis, nebūtų užsidaroma“, – antradienį sakė A.Dulkys.
Jis pabrėžia, kad galimoms grėsmėms ruošiamasi, nustatyti įvairūs testavimo algoritmai. Be to, svarstomi vakcinacijos nuo COVID-19 pakeitimai.
Šiuo metu Lietuvoje ketvirtąją COVID-19 skiepo dozę gali gauti imunosupresiniai ligoniai.
Jau dabar numatoma, kad nuo rugpjūčio tokia galimybė atsiras ir visiems 80 metų bei vyresniems asmenims. Tačiau A.Dulkys teigia, kad antroji revakcinacija rudenį gali būti siūloma ir kitoms asmenų grupėms.
„Labai tikėtina, kad rudenį ir mes pakviesime tam tikrų grupių žmones skiepytis ketvirtąja doze. Ar bus kvietimas visiems tai padaryti? Šiandien to pasakyti dar negalime. Yra daromi tyrimai (…) bet jei klaustumėte, ar tikėtina? Sakyčiau, taip“, – kalbėjo ministras.
„Matome, kad omikronas savo variantų turi įvairių ir daugiau, bet kol kas gydymo įstaigose, reanimacijoje pacientų nedaugėja. Tai yra gera žinia. Esame budėjimo, susikaupimo režime“, – sakė A.Dulkys.
Paklaustas, ar Lietuvoje galima sulaukti dar vieno karantino, A.Dulkys šios galimybės griežtai nepaneigė, bet tikino nemanantis, kad tokios priemonės prireiks.
„Tai yra labai mažai tikėtinas dalykas“, – sakė ministras.
„Tik nauja labai grėsminga atmaina galėtų pakeisti mūsų laivo kryptį labai išskirtinai“, – pridūrė A.Dulkys.
Imunizacijos lygis Lietuvoje šiuo metu siekia 80 proc. Todėl tikimasi, kad infekcijos našta sveikatos priežiūros sistemai rudenį galimai bus mažesnė, nei iki šiol, jei neplis sunkesnė atmaina.
SAM nurodo, kad kuriamos adaptuotos vakcinos Lietuvą galėtų pasiekti rudenį.
Šiuo metu COVID-19 testavimą vykdo asmens sveikatos priežiūros įstaigos, atliekami tikslingi tyrimai, tik aiškius ligos simptomus jaučiantiems asmenims.
Prie šios tvarkos likti planuojama ir rudenį. Testavimo mobiliuosiuose punktuose gali prireikti tik tuo atveju, jei būtų itin didelis sergančiųjų skaičius ir sveikatos priežiūros įstaigos pačios nebesusidoros su simptominių asmenų testavimu.
SAM praneša, kad profilaktinis mokinių testavimas rudenį organizuojamas nebus.
Kaip ir šiuo metu, bus sudaryta galimybė ugdymo įstaigoje savikontrolės testą atlikti simptomus pajutusiems asmenims. Savivaldybės ar šalies mastu paskelbus epidemiją, mokykla galėtų laikinai stabdyti ugdymą ar organizuoti jį nuotoliniu būdu.
Būtų rekomenduojama sustiprinti ir visiems jau įprastas infekcijos prevencijos priemones: tinkamos kvėpavimo takų higienos užtikrinimą (čiaudėjimo ir kosėjimo etiketas), rankų higieną, patalpų valymą ir dezinfekciją, taip pat ir tinkamą patalpų vėdinimą.
Tinkamas patalpų vėdinimas taip pat gali padėti valdyti COVID-19 bei kitų oro lašeliniu būdu perduodamų infekcijų plitimą.
SAM nurodo, kad papildomi reikalavimai keliautojams rudenį šiuo metu planuojami nėra. Tačiau jie galėtų būti taikomi, jei atsirastų nauja COVID-19 atmaina, sukelianti sunkias ligos formas.