Pastarąją parą pirmąkart užsikrėtė 504, antrą – 74, trečią – 2.
Iš viso Lietuvoje nuo pandemijos pradžios COVID-19 susirgo 1058195 žmonės (iš jų laboratoriškai patvirtintų: 1042706). Šiuo metu serga – 10953.
Nuo pandemijos pradžios dėl COVID-19 viruso sukeltos ligos mirė 9094 žmonės. Praėjusią parą mirė du 80–89 metų amžiaus grupėms priklausantys asmenys.
Kaip skelbia Statistikos departamentas, paskutinių 7 dienų naujų atvejų vidurkis parai – 571.
Naujų atvejų skaičius per 14 dienų, tenkantis 100 000 gyventojų, šiuo metu siekia 338,5 atvejo. Teigiamų diagnostinių tyrimų dalis per 7 dienas sudaro 14 proc.
Per praėjusią parą bet kuria skiepo doze paskiepyti 561 asmuo: pirma – 91, antra – 168, trečia – 302. Iš viso visiškai vakcinuoti 946073 žmonės.
Susirgo ir į ligonines praėjusią parą dėl COVID-19 ligos naujai paguldyti 43 žmonės. 21 naujas pacientas pradėti gydyti taikant deguonies terapiją, 1 – taikant dirbtinę plaučių ventiliaciją.
Iš viso užimtos 393 COVID-19 gydymui skirtos lovos. Reanimacijos ir intensyviosios terapijos skyriuose gydomi 35 žmonės (kritinė riba – 240).
Praėjusią parą šalyje atlikti 3768 molekuliniai (PGR) tyrimai dėl įtariamo koronaviruso, o iš viso nuo pandemijos pradžios jų atlikta 6547641. Taip pat per parą atlikti 707 antigeno ir 136 antikūnų tyrimai.
Kas keičiasi?
Pandemijos finišo linija – jau čia pat. Nuo sekmadienio atšaukiama ekstremalioji padėtis, koronavirusas prilyginamas kitoms infekcijoms.
Tai reiškia, kad nuo gegužės 1-osios laukia esminiai pokyčiai, kuriuos įvedus išnyks praktiškai paskutiniai apribojimai, susiję koronaviruso valdymu.
Kaukės
Kartu su ekstremaliosios situacijos atšaukimu nebegalios ir iki šiol likusi prievolė dėvėti veido kaukes viešajame transporte, slaugos, globos ir gydymo įstaigose.
Tačiau kaukių dėvėjimas, rankų dezinfekcija ir dažnas jų plovimas, atstumo laikymasis išliks kaip rekomendacijos. Tiesa, pacientus sveikatos priežiūros įstaigose (ligoninėse, slaugos ir globos namuose) lankantys artimieji kaukes turėtų dėvėti ir toliau. Tokia prievolė turės būti nustatyta kiekvienos sveikatos priežiūros įstaigos vidinėje tvarkoje.
Izoliacija
Nebebus ir privalomos penkių dienų izoliacijos reikalavimo sergantiems koronavirusu.
„Gydytojas pagal būklę spręs, kiek tęsti jums nedarbingumo lapelį. 2 dienas ar 5 dienas – viskas priklausys nuo jūsų būklės ir šeimos gydytojo vertinimo“, – paaiškino A.Bilotienė Motiejūnienė.
Tačiau Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pažymi, kad simptomus jaučiantiems žmonėms nerekomenduojama vykti į darbą, ugdymo įstaigą, kitas viešas žmonių susibūrimo vietas. Izoliuotis, kaip ir dabar, neturės nei keliautojai, nei sąlytį turėję asmenys.
Testavimas
Nuo sekmadienio nebelieka mobiliųjų punktų. Gyventojai nebegalės testui registruotis telefonu numeriu 1808. Testavimas ir vakcinacija persikels į gydymo įstaigas, taip pat toliau bus atliekami sekoskaitos tyrimai. Dėl testavimo spręs šeimos gydytojai, o testuojami bus tik turintieji COVID-19 simptomus.
Ugdymo įstaigose taip pat atsisakoma periodinio testavimo savikontrolės testais. Tačiau nustačius ligos atvejį pati įstaigą turi teisę imtis papildomų veiksmų dėl testavimo. Tiesa, net ir ligos simptomus jaučiančių vaikų testavimui bus reikalingas tėvų sutikimas.