Ne pyragai ir poliklinikose. Šeimos gydytojų telefonai nebenutyla, o patys nuotoliniu būdu dirba, net ir sirgdami koronavirusu.
Medikų gretos – stipriai praretėjusios
Paskutiniais duomenimis, COVID-19 liga sirgo 40 Klaipėdos universitetinės ligoninės (KUL) medikų, 11 iš jų – gydytojai.
„Kyla pavojus, kad vienas ar kita sritis, tos specialybės pagalbos teikimas gali sutrikti“, – „Žinių radijo laidoje „Aktualusis interviu“ sakė KUL vyr. gydytojas Vinsas Janušonis.
Išretėjusios darbuotojų gretos, pasak jo, jau dabar kelia didelių iššūkių ir verčia permąstyti ligoninės darbą.
„Fronte operacijas darydavo slaugytojos. Taip ir pas mus – sprendžiame, kad kažkokie kiti gydytojai paims vieną ar kitą operaciją, bet problemų atsiranda labai didelių“, – pasakojo KUL vadovas.
Tačiau kreiptis į kitas ligonines dėl pastiprinimo medikais V.Janušonis nemato prasmės. Kitur – problemos tos pačios, tad jis nesitiki, kad atsiras laisvų medikų.
Paklaustas, ar svarsto pasinaudoti sveikatos apsaugos ministerijos numatyta galimybe į pagalbą kviestis užsikrėtusius medikus, KUL vadovas tikino išnaudosiąs šį variantą.
„Esame numatę, kad jei pageidautų, galima būtų galvoti apie darbą kovidiniuose skyriuose, kur mažiausias pavojus tiek aplinkiniams, tiek pačiam medikui“, – paaiškino V.Janušonis.
Jis pridūrė, kad medikai iš darbo iškrenta ir tuomet, kai liga jiems nenustatoma, bet užsikrečia jų šeimos narys. Pagal bendrą tvarką izoliuotis namie turi ir medikai.
„Izoliacija ir medikų sergamumas – ta pati bėda, jos kartu eina. Medikai patys jaučiasi gerai, iš 250, kurie dirba mūsų regiono ligoninėse ir serga dabar, nei vienas neguli ligoninėse. Jie visi pakankamai nesunkūs yra, absoliuti dauguma pasiskiepiję. Bet jie į darbą neina – čia didžiausia problema“, – aiškino V.Janušonis.
Jis pridūrė, kad nepaisant išaugusio užsikrėtimų skaičiaus, dėl COVID-19 ligoninėse gydomų pacientų skaičius lieka panašus. Kaip ir anksčiau, taip ir dabar dauguma sunkių pacientų yra nepasiskiepiję nuo COVID-19.
Šeimos gydytojui – 70 pacientų per dieną
Vilniaus Šeškinės poliklinikos II Šeimos medicinos skyriaus vedėja Rima Račkienė pasakojo, kad šeimos gydytojai apkrauti darbu.
„Krūviai yra milžiniški, turime labai daug pacientų. Per dieną vienas šeimos gydytojas turi priimti nuo 50 iki 70 pacientų“, – pasakojo R.Račkienė.
Ji sakė, kad situacija blogėja kiekvieną savaitę, o pacientų srautai, augant sergamumui COVID-19 liga, tik didės.
„Mūsų, kaip šeimos gydytojų, tai nedžiugina, nes antplūdis yra labai didelis“, – skundėsi Vilniaus Šeškinės poliklinikos atstovė.
R.Račkienė teigė pastebinti, kad didesnė dalis besikreipiančių serga lengva COVID-19 forma.
„Jie (pacientai – red. pastaba) yra lengvesni, bet jų labai daug. Žinoma, kiekvienam jam šeimos gydytojas turi paskambinti, pakalbėti, paskirti laiko. Tikrai neužtenka tų 5 minučių (…) Bet kartais nė tiek laiko neturime. O pacientą reikia apklausti: kaip užsikrėtė, kaip jaučiasi, ar karščiuoja, ar tyrimų jokių nereikia“, – laiko stoka skundėsi R.Račkienė.
Anot jos, šeimos gydytojų darbą palengvinti bandoma, atidėliojant planines registracijas, pacientų prašoma planinius sveikatos patikrinimus atidėti pavasariui.
Tiesa, poliklinikos medikai eiti į darbą su patvirtinta COVID-19 liga neplanuoja. Vietoj to, tikimasi išplėsti darbo nuotoliniu būdu galimybes.
„Dabar svarstome, kokios būtų mūsų galimybės dirbti nuotoliniu būdu. Reikia saugoti pacientus ir medikus. Jeigu jau mes visi susirgsime, tai kas žmones gydys?“, – retoriškai klausė R.Račkienė.