Praėjusią parą nustatyti 11365 nauji COVID-19 atvejai, mirė – 12, pasveiko – 1135 žmonės, rodo paskelbti Statistikos departamento duomenys.
Tai didžiausias iki šiol paros atvejų skaičius, rekordai fiksuojami trečią dieną iš eilės.
Iš visų mirusiųjų nuo COVID-19 11 buvo nepaskiepytų arba paskiepytų nepilnai.
Praėjusią parą 554 gyventojai gavo pirmąją vakcinos nuo COVID-19 dozę, iš viso paskiepyti 7105 asmenys.
Ligoninėse šiuo metu gydomi 1212 COVID-19 sergantys pacientai – keturiomis dešimtimis daugiau nei praėjusią parą, 97 iš jų – reanimacijoje.
Šalyje praėjusią parą atlikta 29,7 tūkst. molekulinių (PGR) ir 4,2 tūkst. antigeno tyrimų dėl įtariamo koronaviruso.
14 dienų naujų susirgimų koronavirusu skaičius 100 tūkst. gyventojų nuosekliai auga ir siekia 3261,4 atvejo. Septynių dienų teigiamų diagnostinių testų rodiklis taip pat didėja ir siekia 36,9 procento.
Nuo pandemijos pradžios šia infekcine liga Lietuvoje susirgo 651 tūkst. gyventojų, nuo jos mirė 7,8 tūkst. žmonių.
Ligoninės ir mirtys
Praėjusią parą į ligonines dėl COVID-19 paguldytas 161 žmogus – beveik tiek pat kaip ir ankstesnę parą.
48 pacientams taikoma dirbtinė plaučių ventiliacija, deguonis papildomai tiekiamas 1015 žmonių.
Sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys anksčiau yra sakęs, kad griežtos pandemijos valdymo priemonės būtų pradedamos taikyti tuo atveju, jeigu šalies gydymo įstaigose būtų užimta 240 reanimacijos lovų.
Nuo COVID-19 praėjusią parą mirė penki vyresni nei 70-ies metų žmonės, trims mirusiesiems buvo per 60 metų, dar po du mirusius žmones priklausė 80–89 ir 90–99 metų grupėms.
Vienas mirusysis buvo paskiepytas pilnai, jis priklausė 60–69 metų grupei.
Iš 7829 žmonių, iki šiol mirusių nuo COVID-19, pilnai paskiepyti buvo 730. Tiesiogiai ir netiesiogiai su COVID-19 siejama 14,8 tūkst. mirčių.
Vakcinacija
Iki šiol mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyta 1,94 mln. žmonių. Pilnai vakcinuota apie 983 tūkst. gyventojų, dar 875,5 tūkst. pilnai paskiepytųjų yra gavę ir sustiprinančiąją vakcinos dozę.
Tarp pilnai paskiepytųjų Statistikos departamentas neįtraukia sustiprinančiąją dozę gavusių žmonių, jie skaičiuojami atskirai.
Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 69,4 proc. gyventojų.
Neskaičiuojant gruodį pradėtos skiepyti jauniausios vaikų grupės, kur paskiepyta 4,6 proc. vaikų, mažiausiai pasiskiepijusiųjų yra tarp 12–15 metų vaikų – 37,6 procento.
Vyriausių šalies gyventojų, kuriems per 80 metų, paskiepyta 72,7 procento.
Iš viso Lietuvoje iki šiol gauta apie 6,6 mln. vakcinų dozių, skiepyti sunaudota 4,4 mln. iš jų.
Šiuo metu koronavirusu tebeserga 90 tūkst. žmonių – maždaug 10 tūkst. daugiai nei prieš parą.
NVSC priminimas
Nacionalinis visuomenės sveikatos centras (NVSC) ragina asmenis, kurie izoliuojasi po sąlyčio su COVID-19 susirgusiais šeimos nariais ar kitais kartu gyvenančiais asmenimis, neskubėti teikti prašymų dėl nedarbingumo pažymėjimų. Tai galima padaryti iki paskutinės izoliacijos dienos.
NVSC primena, kad izoliacijos terminas asmenims, kurie turėjo sąlytį šeimoje, t. y., kai jie izoliuojasi dėl to, kad suserga šeimos narys ar kitas kartu gyvenantis asmuo, yra 7 dienos nuo susirgusiojo teigiamo PGR tyrimo ar laboratorijoje atlikto greitojo antigeno testo atlikimo (t. y. teigiamo rezultato patvirtinimo) dienos. Tad skubėti ir teikti prašymo dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo tą pačią dieną, kai susirgęs šeimos narys gauna teigiamą tyrimo rezultatą, nereikia.
NVSV specialistai pabrėžia, kad prašymas neturi būti teikiamas tol, kol susirgęs asmuo nėra gavęs teigiamo PGR tyrimo rezultato. Prieš sąlytį turėjusiems šeimos nariams teikiant prašymą dėl nedarbingumo pažymėjimo išdavimo, turi būti atlikti ir kiti veiksmai.
Buvusio ministro raginimas atšaukti galimybių pasą
Buvęs sveikatos apsaugos ministras socialdemokratas Vytenis Andriukaitis teigia, kad „galimybių pasas (GP) savo galimybių ribą pasiekė“ ir jo, kaip politinės pandemijos valdymo priemonės, metas atsisakyti.
V. Andriukaičio teigimu, užsikrėsti naująja omikron atmaina gali ir skiepyti trimis dozėmis, ir neskiepyti visai, todėl GP, kuris veikia „leidimo užeiti“ principu, neužtikrina, jog ir turintys šį dokumentą neprisidės prie viruso platinimo“.
„GP nekontroliuoja viruso perdavimo ir pernešimo kelių, todėl, paprastai kalbant, tai tėra leidimas užeiti į tam tikras erdves. GP buvo sukurtas skatinti žmones vakcinuotis ir sukurti kuo daugiau kliūčių nevakcinuotiems. Šiandien mokslas sako, kad virusą gali pernešti abi šios grupės.
Jei pradžioje GP paskatino 6–7 proc. žmonių pasiskiepyti (ką, beje, buvo galima padaryti nesupriešinant visuomenės, nesukeliant pykčio), tai šiandien vakcinavimo rodikliai beveik nekinta, o omikron plitimas auga nevaldomai.
Nėra priežasties žmogaus į patalpas neįleisti. Dabar svarbiausios – be vakcinacijos – yra biosaugos priemonės: socialinė distancija, medicininės kaukės, masinių renginių ribojimas, dezinfekcija ir panašiai“, – sako V. Andriukaitis.
Patvirtino vaistą
Europos Sąjungos vaistų kontrolės tarnyba ketvirtadienį patvirtino bendrovės „Pfizer“ sukurtą geriamąjį vaistą nuo koronaviruso ir davė rekomendaciją vartoti pirmą geriamąjį antivirusinį preparatą nuo šios ligos Europoje.
Europos vaistų agentūros (EVA) pranešime sakoma, kad agentūra „rekomenduoja leisti vartoti „Paxlovid“ gydant nuo COVID-19 suaugusiuosius, kuriems... yra padidinta sunkios ligos rizika“.
Gruodį EVA leido ES valstybėms narėms pačioms spręsti, ar leisti ekstremalios padėties sąlygomis naudoti „Pfizer“ sukurtą geriamąjį vaistą nuo COVID-19 „Paxlovid“.