Pasimetimą akylesniam pasiskiepyti atėjusiam asmeniui sukelti gali ant vakcinos flakono nurodytas tinkamumo naudoti terminas. Būna taip, kad gamintojo atspausdinta data – ne šių, o praėjusių metų kalendoriuje randama. Tiesa, ilgesnis tinkamumo naudoti terminas prirašytas ranka.
Netikėtas paaiškinimas
Žinia apie Jurbarko poliklinikoje naudojamas „pragaliojusias“ vakcinas pasiekė ir lrytas.lt skaitytoją Jolantą (vardas pakeistas).
„Organizavomės grupę žmonių nuvažiuoti pasiskiepyti. Vieni važiavo ir užklausė, kaip ten su vakcinų galiojimu. (Darbuotojai – red. pastaba) neturėjo, ko slėpti. Pasakė, kad oficialus galiojimas yra pasibaigęs gruodžio 31 dieną, bet ministro įsakymu tos partijos galiojimas yra pratęstas iki kovo 31 d.“, – patirtimi dalijosi moteris.
Tiesa, pati Jolanta kitą dieną į vakcinacijos punktą nuvažiavo ramia širdimi, nes oficialiu sprendimu dėl skiepų naudojimo laiko pratęsimo moteris pasitiki.
Tačiau ji svarstė, ar žmonės negalėjo būti paraginti pasiskiepyti, kol dar nepasibaigė skiepo pirminis tinkamumo naudoti terminas.
„Tada gal reikėjo ir sakyti, kad būkite geri visi, suskubkite pasiskiepyti iki gruodžio 31 d., nes vakcinų partijos galiojimas baigiasi. Būtume atvažiavę anksčiau, stovėję eilėse ir susiskiepiję ta vakcina. O kodėl dabar reikia ją dar 3 mėnesius pratęsinėti?“, – retoriškai klausė Jolanta.
Kaip nurodo Valstybinė vaistų kontrolės tarnyba (VVKT), Sveikatos priežiūros specialistas privalo informuoti ir pacientą apie pratęstą vakcinos „Comirnaty“ tinkamumo laiką, tačiau, Jolanta papildomo paaiškinimo pasigedo.
„Jei nepaklausi tame skiepijimo padalinyje, tai niekas tau jokios informacijos ir nesuteiks“, – skundėsi moteris.
Žmonės supratingi
Tačiau Jurbarko rajono pirminės sveikatos priežiūros centro (PSPC) direktorė Remigija Mencienė lrytas.lt patikino, kad gyventojai yra informuojami apie pratęstą vakcinos naudojimo terminą, atsakoma į jiems kylančius klausimus.
Pasiteiravus, ar nebūna taip, kad paaiškinimas sukelia įtarimų ir pasiskiepyti atėjusysis persigalvojęs šauna pro duris, R.Mencienė paaiškino, kad keblumų nekyla.
„Žmonės supratingi, vakcina jiems tinka“, – patikino R.Mencienė.
Ji paaiškino, kad revakcinacijai žmonės gali rinktis iš „Comirnaty“, „Spikevax“ (gamintojas „Moderna“) ir „Janssen“ vakcinų, tad nepanorę skiepytis pratęsto galiojimo „Comirnaty“ vakcina, jie galėtų rinktis „Spikevax“, tačiau tokių nuomonės pakeitimų dar nepasitaikė.
Sulaukia užklausų
VVKT teigia sulaukianti nemažai gyventojų užklausų, kodėl žmonės skiepijami neva naudoti nebetinkamomis vakcinomis.
Todėl primenama, kad 2021 metų rugsėjo 10 dieną Europos Sąjungoje patvirtintas naujas užšaldytos vakcinos „Comirnaty“ tinkamumo vartoti laikas nuo 6 mėnesių iki 9 mėnesių, laikant nuo -90 ℃ iki -60 ℃ temperatūroje.
Tuo metu dalis vakcinų su 6 mėnesių tinkamumo naudoti terminu jau buvo pagamintos, supakuotos ir net pristatytos šalims.
„Vakciną „Comirnaty“, ant kurios kartono dėžutės ir flakono atspausdintas tinkamumo laikas nuo 2021 m. rugsėjo mėnesio iki 2022 m. vasario mėnesio (įskaitytinai visą mėnesį), galima naudoti dar 3 mėnesius po išspausdintos tinkamumo laiko datos, jeigu išlaikomos patvirtintos laikymo sąlygos nuo -90 ℃ iki -60 ℃ temperatūroje“, – pabrėžia VVKT.
Tinkamumo standartas vakcinoms – 2 metai
Vilniaus universtiteto profesorius Vytautas Usonis pastebėjo, kad įprastai vakcinų galiojimo terminas gali siekti ir 2 metus.
„Tas pačioje pradžioje nustatytas terminas buvo neįtikėtinai trumpas. Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) standartas yra 2 metai.
Bet tokie dalykai neturėtų stebinti. Matyt, gamintojas atliko papildomus tyrimus ir jais pasirėmęs pratęsė galiojimo laiką. Kaip tai pranešti ir išaiškinti žmonėms yra grynai administracinis klausimas“, – lrytas.lt sakė V.Usonis.
Iki šiol mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyta apie 1,92 mln. žmonių. Pilnai vakcinuota – 1,15 mln. gyventojų, dar maždaug 683 tūkst. pilnai paskiepytųjų yra gavę ir sustiprinančiąją vakcinos dozę, rodo Statistikos departamento duomenys.
Lietuvoje mažiausiai vieną skiepo dozę yra gavę 68,7 proc. gyventojų.