Pradedant skiepyti 5-11 metų amžiaus vaikus, tėvai skiepui jau registravo per 2,7 tūkst. vaikų. Dalis jų paskiepyti trečiadienį. Registracija vaikų skiepijimui pradėta praėjusią savaitę.
„Šioje vaikų amžiaus grupėje yra daugiau sergamumo, tad reikėtų nežaisti su ugnimi, su virusu, ir pasinaudoti galimybe pasiskiepyti“, – ragino sveikatos apsaugos ministras A. Dulkys.
„Akivaizdu, kad visuomenė svarsto, kaip reikėtų pasielgti. Ne paslaptis, kad ir mes, medikų bendruomenė, svarstome ir priimame sprendimus. Pandemija tęsiasi, turime naujas atmainas ir paskutiniai sergamumo rezultatai po ketvirtos koronaviruso bangos yra visai kitokie, nei iki tol“, – „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ V.Gurskis.
Jis pridūrė, kad dabar apie 30 proc. sergančiųjų COVID-19 liga Lietuvoje yra vaikai. Anksčiau ši dalis buvusi ženkliai mažesnė. Iki šio lapkričio pabaigos šalies ligoninėse dėl koronaviruso iš viso gydyti 1222 vaikai, net 177 jų atsidūrė reanimacijos skyriuje.
Portalas lrytas.lt primena, kad praėjusį savaitgalį pranešta ir apie jauniausią COVID-19 auką Lietuvoje – vos vienerių metų amžiaus vaiką.
„Akivaizdu, kad naujosios atmainos susargdina ne tik suaugusius, įtraukiamos ir jaunesnės amžiaus grupės į COVID-19 pandemiją. Ligos formos sunkios, tokių atvejų daug. Iš tikrųjų atsiranda argumentų, kodėl reikia skiepyti ir vaikus“, – dėstė V.Gurskis.
Jis įvardijo tris pagrindines priežastis, skatinančias nuo COVID-19 ligos skiepyti ir vaikus. „Pirmasis prioritetas – vaiko sveikata. Antrasis – sklandus ugdymo procesas, jo socializcija, kad nereikėtų užsidaryti ir mokytis nuotoliu. Galiausiai, kuriasi ir kolektyvinis imunitetas“, – vardijo intensyvios terapijos gydytojas.
V.Gurskis prabrėžė, kad praėjusių metų pabaigoje visuomenė buvo visiškai neimunizuota prieš COVID-19 ligą, o tai turėjo skaudžių pasekmių, o vakcinacijos ir persirgimo dėka ženkliai išaugusi imunizacija šiemet leidžia palaikyti daugmaž įprastą visuomenės socialinį ir ekonominį gyvenimą.
Persirgusiems skiepą reikia atidėti
Gydytojas sakė, kad skiepyti jau persirgusius vaikus nereikia. Britai rekomenduoja tai daryti tik bent trims mėnesiams nuo ligos. Išimtis – lėtinių ligų turintys vaikai.
„Yra rizikos grupių, kurie serga lėtinėmis ligomis, plaučių ligomis, cukralige, yra ir kitų būklių... Tada skiepo atidėjimas jau yra probleminis. Turėkime omenyje, kad persirgus imunitetas nėra ilgalaikis ir tai, kad vaikas persirgo lengvai nereiškia, jog nėra ligos pasekmių. Liga turi daug kaukių, tą pokovidinį sindromą, kuris nėra abstrakcija, daugėja vaikų, turinčių tam tikrų sutrikimų. Mes matome tikrai netipinių ligos išraiškų ir skundų“, – pasakojo V.Gurskis.
Jis pabrėžė, esą įsivaizdavimas, kad visi vaikai COVID-19 liga perserga nesunkiai yra klaidingas. Gydytojo teigimu, ligoninėje dėl COVID-19 gulinčių žmonių, taip pat ir vaikų, yra per daug. Tai turėtų būti geriausias argumentas skiepytis.
Lietuvoje ne vienas skundžiasi, kad žmonės valdžia pernelyg spaudžia skiepytis. V.Gurskis aiškino, kad šiuo požiūriu jam priimtiniausias atrodo modelis, kurį spręsdami vaikų vakcinacijos problemą, taiko skandinavai.
„Jie apsisprendė skiepyti (vaikus – red. pastaba) ir visuomenės informuotumą gerina (...) argumentus dėlioja ramiai, leidžia žmonėms apsispręsti, per daug neskubinant to proceso. Manau, ir Lietuvoje turime šiek tiek kai kuriais atvejais ramiau judėti ta kryptimi. Bet judesys turi būti, nes visuotinis persirgimas tikrai nėra išeitis, tam argumentų trūksta, liga kelia pavojų“, – sakė intensyvios terapijos gydytojas.
Liga „chameleonas“
V.Gurskis pasakojo, kad šiuo metu gydomas vienas sunkiai sergantis mažametis vaikas, kurio dėl amžiaus paskiepyti dar nebuvo galima. Tėvai buvo imunizuoti, tačiau apsaugos prieš virusą neturėjo kitos dvi 5-11 metų amžiaus grupei priklausančios šeimos atžalos.
„Tas mažiukas susirgo, atsirado pneumonija – neįprasta komplikacija, kurios mes iki tol nematėme ir negirdėjome. Suradome tokių atvejų ir suaugusiems. Ten tikrai buvo grėsminga būklė. Negaliu pasakoti detalių, atskleisti asmens duomenų, bet tai tikrai nėra lengva sloga ar gerklės uždegimas“, – pasakojo V.Gurskis.
Pasak jo, šiuo atveju tikrai neįprasta buvo, kaip pneumonija komplikavosi. „Tai tikrai yra liga chameleonas. Mes dar tik atrandame naujas jos išraiškas ir komplikacijas“, – apie koronavirusą sakė V.Gurskis.
„Ligos eiga neprognozuojama, tęsiasi 10 dienų ir atrodo, kad žmogus ruošiamas išrašyti iš namų, nes karščiavimas pasibaigęs, tik kosulys tęsiasi. Ir staiga ta komplikacija įvyksta – žmogus atvyksta į aukščiausio, tretinio lygio gydymo įstaigą dėl tos komplikacijos.
Atvažiuoja reanimobilis, jį perveža, dirba visa sistema. Tai nėra įprastinė medicina. Tos būklės yra sudėtingos ir mes džiaugiamės, kad bent mūsų centre pavyksta išgelbėti visus vaikus. Bet pasaulinė statistika reikalauja visų dėmėsio“, – patirtimi dalijosi gydytojas.