Pagal įprastą praktiką, mirties priežasties nustatymas ir išvadų suformulavimas gali užtrukti nuo 2 iki 4 mėnesių, teigia Valstybinės teismo medicinos tarnybos (VTMT) atstovai. Kaip portalui lrytas.lt paaiškino VTMT direktorius Romas Raudys, mirties priežasties nustatymas susideda iš kelių etapų.
„Pirmiausia atliekama autopsija, jos metu aprašomi visi išorinio ir vidinio tyrimo metu nustatyti radiniai, pokyčiai, atliekamos kitos su mirties priežasties nustatymu susijusios procedūros. Taip pat paimami ėminiai papildomiems tyrimams (toksikologiniam, histologiniam ir kt.).
Priklausomai nuo to, kokie papildomi tyrimai atliekami, galutinės išvados pateikimas gali užtrukti nuo 2 iki 4 mėn. Po autopsijos išduodamas laikinas arba galutinis medicininis mirties liudijimas (MML).
Jei išduodamas laikinas MML gavus visų papildomų tyrimų rezultatus ir pateikus galutines išvadas dėl mirties priežasties, laikinas MML pakeičiamas galutiniu“, – komentavo R.Raudys.
VTMT direktoriaus teigimu, mirties priežastį ir su ja susijusius būklių kodus į e.sveikatos sistemą įveda teismo medicinos gydytojas, atlikęs autopsiją.
Kaip patvirtinama COVID-19?
Paklaustas, ar tuomet, kai įtariama, kad velionis galėjo mirti nuo koronaviruso, jo mirties priežasties nustatymas gali užtrukti ilgiau, R.Raudys patikino, kad proceso trukmei tai ypatingos įtakos neturi.
„Tyrimo trukmė priklauso nuo papildomų pomirtinių tyrimų apimties ir trukmės. Mirties nuo COVID-19 patvirtinimui paimamas tepinėlis iš nosiaryklės SARS-COV-2 viruso sukeltos COVID-19 ligos diagnostikai. Be to, jei betarpiškai prieš mirtį asmuo nebuvo gydomas ligoninėje, šios ligos, kaip mirties priežasties, patvirtinimui atliekamas histologinis (mikroskopinis mirusiojo audinių ir organų) tyrimas“, – paaiškino VTMT direktorius.
Jis pridūrė, kad asmens amžius įtakos mirties priežasties nustatymo trukmei neturi.
Apie tai su kokiomis problemomis pandemijos akivaizdoje susidūrė teismo medikai lrytas.lt dar vasarą papasakojo VTMT Vilniaus skyriaus vyresnysis teismo medicinos ekspertas Jūris Plenta, pirmasis Lietuvoje atlikęs autopsiją sirgusiajam COVID-19. Kalbinti specialistai taip pat atskleidė, kokius išskirtinius randus žmogaus kūne palieka koronavirusas.
Pagal preliminarius paskaičiavimus 2021 metais (iki gruodžio 13 dienos), VTMT nustatyti 137 atvejai, kai tepinėlio iš nosiaryklės SARS-COV-2 viruso sukeltai COVID-19 ligai gautas teigiamas atsakymas, iš jų COVID-19 liga pagrindine mirties priežastimi buvo nustatyta 134 atvejais.
Pradėjo tyrimą
Portalas lrytas.lt primena, kad pirmadienį Sveikatos apsaugos ministerija (SAM) pranešė po vaiko mirties nuo COVID-19 inicijavusi tyrimą dėl galimai netinkamos paslaugų kokybės.
Ministerija pavedė Valstybinei akreditavimo sveikatos priežiūros veiklai tarnybai atlikti tyrimą dėl paslaugų kokybės ir atitikimo norminiams aktams, taip pat tikslinasi aplinkybes, dėl ko užtruko teismo ekspertizės išvados.
Tuo metu Generalinė prokuratūra pirmadienį pranešė, kad vaiko mirties dėl COVID-19 tyrime prokurorai ekspertų išvados dar nėra gavę, jo laukiama artimiausiu metu.
Ikiteisminis tyrimas mažamečio mirties priežasčiai nustatyti buvo pradėtas rugsėjo 1 dieną, dėl teismo medicinos tyrimo į Valstybinės teismo medicinos tarnybos Šiaulių skyrių buvo kreiptasi rugsėjo 2-ąją.
Pranešime nurodoma, kad iki pirmadienio 12 val. Telšių apylinkės prokuratūra oficialaus atsakymo dar nėra sulaukusi, tačiau jis jau išsiųstas ir turėtų būti gautas artimiausiu metu.
„Turimais duomenimis, nurodytą tyrimą Valstybinės teismo medicinos tarnybos Šiaulių skyriaus specialistai baigė šių metų gruodžio 6 dieną, atsakymas ikiteisminio tyrimo institucijai yra išsiųstas paštu ir turi būti gautas artimiausiu metu“, – sakoma pranešime.