Imunologas: vieno gamintojo vakcina pasiskiepiję turėtų suklusti – jiems revakcinuotis reikėtų anksčiau

2021 m. lapkričio 17 d. 21:42
Trečiadienį Lietuvoje atsiradusi galimybė ravakcinuotis praėjus 4 mėnesiams po paskutinio skiepo įnešė sumaišties. Į klausytojams iškilusius klausimus „Žinių radijo“ laidoje „Dienos klausimas“ atsakinėjo Nacionalinio vėžio instituto (NVI) onkoimunologas Marius Strioga. Gydytojo teigimu, gretutinių susirgimų neturintiems ir jaunesniems nei 60 metų žmonėms, prieš revakcinuojantis patartina atlikti antikūnų tyrimą.
Daugiau nuotraukų (11)
M.Strioga taip pat sako, kad po skiepo imunis atsakas greičiau išblėsta pirmą kartą besiskiepijusiems „AstraZeneca“ vakcina. Todėl tokie žmonės galėtų susimąstyti apie ankstyvesnę revakcinaciją.
– Kaip apsispręsti, ar jau atėjo laikas revakcinuotis?
– Primygtinos rekomendacijos išsitirti antikūnų titrus nėra. Tačiau, mano nuomone, taip, tie žmonės, kurie turi rizikos veiksnių ir yra vyresni nei 60-65 m., jie sukakus 4-6 mėnesių terminui turėtų revakcinuotis, įvertinę tas rizikas.
Žmonės, kurie yra jaunesni nei 60 metų ir neturi jokių rizikos veiksnių, aš būčiau už tai, kad jiems reikėtų orientuotis pagal antikūnų titrą.
– Koks antikūnų rodiklis parodo, kad revakcinuotis dar nereikia?
– Taip, mes tikslaus antikūnų titro, patvirtinto klinikiniuose tyrimuose, neturime. Tuos orientacinius mes žinome. Dar esant alfa atmainai tyrimai buvo parodyta, kad jei antikūnų daugiau nei 500 BAU/ml, tai 4–6 mėnesių periodu sukuriama 80 proc. Apsauga nuo simptominės ligos.
Kadangi delta atmaina yra bent 60 proc. labiau užkrečiama už alfa atmainą. Tai ta riba, manau, dabar galėtų būti 1000 BAU/ml. Jeigu tyrimas parodo mažesnę vertę, revakcinacija tada jau yra prasminga, tikslinga ir turėtų būti atlikta.
Bet jei yra virš 1000 BAU/ml., tai revakcinacija dar nėra tikslinga. Žalos ji gal nepridarys, bet kokia jos prasmė – imuninis atsakas tebėra pakankamas. Tokiu atveju dar galima palaukti du mėnesius, nusistatyti vėl antikūnų titrą ir iš naujo svarstyti revakcinacijos poreikį.
Bet labai svarbu, kad tai būtų RBD antikūnai. Dalis laboratorijų tiria prieš visą S baltymą. Tai čia reikėtų eiti į laboratorijas, kurios tiria prieš RBD srities antikūnus, kad nebūtų tos painiavos.
– Tenka girdėti, kad 4 mėnesiai po skiepo – ramu. O per penktą ir šeštą imunitetas blėsta ir šeštą mėnesį jau gali ramiai eiti skiepytis. Tikslus toks matas?
– Empiriškai bendrai visiems žiūrint tai teisinga. Izraelio duomenys tai patvirtina apie „Pfizer“ vakciną ir Švedijos duomenys apie visas busteriui taikomas vakcinas. Taip pat ir mūsų pačių Statistiskos departamento atlikta analizė Nuo ketvirto mėnesio apsauga nuo simptominės ligos pradeda kristi. Nuo šešto mėnesio tas kritimas yra jau labai ženklus. Apsauga krenta ne tik nuo simptominės ligos, bet ir hospitalizacijų. Priklausomai nuo vakcinos gamintojo tas apsaugos tvarumas yra skirtingas.
Sparčiausiai mažėja „AstraZeneca“ vakcinos apsauga. Tvariausias imuninis atsakas yra po „Moderna“ vakcinos. Tai tie, kurie skiepijosi „AstraZeneca“ vakcina, jiems reikėtų labiausiai suklusti. Tie, kurie skiepijosi „Moderna“ vakcina, sakykime, daugeliui jų ir tas 6 mėnesių laikotarpis nėra per ilgas.
Bet sutariama, kad po 6 mėnesių tikrai jau turėtų vakcinuotis senjorai ir rizikos grupių žmonės.
– Ar skiepytis reikia persirgusiems?
– Yra ta rekomendacija, kurios laikosi daugelio šalių sveikatos priežiūros institucijos ir ekspertai: pasiskiepijimas praėjus bent 5 mėnesiams po persirgimo yra tikslinga. Ji atkuria ir sustiprina po natūralios infekcijos susidariusį atminties imuninį atsaką.
Laboratoriškai ištirta, kad persirgusio ir po to pasiskiepijęusio žmogaus organizmas atpažįsta visą spektrą atmainų, paaiškėjo, kad tų žmonių antikūnai sugeba neutralizuoti netgi tik numanomus viruso variantus. Dėl to ir parengta tokia rekomendacija.
– Kada dėl revakcinacijos reikalinga šeimos gydytojo konsultacija?
– Jeigu bet kuriuo po pilnos vakcinacijos jau praėjus bent vienam mėnesiui atliktas antikūnų tyrimas parodo neigiamą rezultatą – antikūnų yra žemiau negu testo riba, jų nėra. Tokiu atveju galima nelaukti 4 mėnesių, revakcinacija yra siūloma bet kuriuo periodu, bet praėjus ne mažiau nei 4 savaitėms po pilnos vakcinacijos.
Tai, kad tas testas tikrai yra neigimas, jos jis buvo tinkamas turėtų patvirtinti šeimos gydytojas. Ne pats žmogus tai turėtų įsivertinti. Kitais atvejais, jau praėjus numatytam terminui, revakcinacijai registruotis gali patys žmonės.
Nemokamas antikūnų tyrimas – nuo gruodžio
Vyriausybei nusprendus įvesti galimybių paso galiojimo laiką ir pasiskiepijusiems žmonėms, atsiras galimybė mažiausiai vieną kartą nemokamai atlikti antikūnų testą, sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.
„Mes iki to laiko dar parengsime ir atitinkamą serologinio antikūnų tyrimų kompensavimo mechanizmą valstybės lėšomis. Bent jau vieną tokį tyrimą dengsime valstybės lėšomis“, – trečiadienį sakė ministras.
Šia kompensacija bus galima pasinaudoti nuo gruodžio 1 dienos.
Pasak A. Dulkio, taip žmogus galės įvertinti savo imunizacijos lygį ir apsispręsti dėl revakcinacijos.
Gavus teigiamą testą, be kita ko, atsiranda galimybė dviem mėnesiams išsiimti galimybių pasą.
Tai aktualu tiems žmonėms, kuriems galimybių pasas gruodžio 28 dieną bus nustojęs galioti – tądien įvedamas 7 mėnesių galimybių paso galiojimo terminas ne tik persirgusiems, bet ir pilnai paskiepytiems žmonėms.
Gavus sustiprinančiąją dozę, galimybių paso veikimo terminas nenumatytas.
A. Dulkio teigimu, mokslininkai kol kas nesutarė, koks antikūnų rodiklis organizme būtų jau nebepakankamas, priimant sprendimą dėl revakcinacijos.
„Mes konsultavomės su ekspertais, patys ekspertai nesutaria dėl tų skaičių. Galima tik sąlyginai susitarti, gydymo įstaigos būna, kad sau įsivertina 500. Bet būna, kad ir turintys didesnį antikūnų rodiklį žmonės suserga, tai yra labai individualu“, – sakė ministras.
Iki šiol mažiausiai viena vakcinos doze paskiepyta per 1,84 mln., pilnai vakcinuota – 1,59 mln. žmonių, dar 160 tūkst. pilnai paskiepytų gyventojų yra gavę ir sustiprinančiąją vakcinos dozę.

UAB „Lrytas“,
A. Goštauto g. 12A, LT-01108, Vilnius.

Įm. kodas: 300781534
Įregistruota LR įmonių registre, registro tvarkytojas:
Valstybės įmonė Registrų centras

lrytas.lt redakcija news@lrytas.lt
Pranešimai apie techninius nesklandumus pagalba@lrytas.lt

Atsisiųskite mobiliąją lrytas.lt programėlę

Apple App StoreGoogle Play Store

Sekite mus:

Visos teisės saugomos. © 2025 UAB „Lrytas“. Kopijuoti, dauginti, platinti galima tik gavus raštišką UAB „Lrytas“ sutikimą.